Akıllı Telefon Almadan Önce Sormanız Gereken 10 Soru

Bundan 100 yıl sonra tarihçiler bugünlerden bahsederken “Mobil Çağı” ibaresini kullanırsa; kimse yadırgamaz. Çocuklardan yaşlılara kadar herkesin elinde bulunan akıllı telefonlar, internetsiz yapamayanların eli ayağı haline gelmiş durumda. Talep bu denli fazla olunca piyasadaki rekabet de yükseliyor ve markalar birçok model piyasaya sürüyor. Bunca seçenek arasında en doğru kararı vermek ise biraz meşakkatli olabiliyor. Bu yüzden size mini bir rehber hazırladık ve akıllı telefon almadan önce sormanız gereken 10 soru belirledik.

İhtiyacım Ne?

Yeni bir akıllı telefon alırken, akıllı telefonunuzda neye beklediğinizi veya ihtiyaçlarınızın neler olduğunu daima aklınızda tutmalısınız. Popülerlik durumuna göre akıllı telefon satın almak sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Çünkü bir başkasının olmazsa olmazları sizin ihtiyaç listenizin sonlarında bile yer almayabilir. Bu yüzden mevcut telefonunuzda yapamadıklarınızı, iş durumunuzu ve kullanım alışkanlıklarınızı net olarak ortaya koymanız sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Bütçem Ne Kadar?

Bütçenizin sınırını belirlemeniz olası bir pişmanlığın önüne geçmek için son derece önemlidir. Çünkü piyasada bir tık fazla ödeme yaptığınızda alabileceğiniz onlarca cihaz alternatifi karşınıza çıkacaktır. Gelir-gider dengenize göre sizi zorlamayacak bir seçime yönelmeniz hem ihtiyacınızın karşılanması hem de genel bütçenizin sarsılmaması açısından önemlidir.

Piyasa Araştırması Yaptım Mı?

İhtiyaçlarınızı ve bütçenizi netleştirdikten sonra internetteki belirli fiyat aralığında araştırma yapmanız önemlidir. Bu sayede telefonun ortalama fiyatı hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz gibi cihazı daha önce kullanmış kişilerin şikayet ve memnuniyetlerini de öğrenebilirsiniz. Diğer yandan seçmeyi düşündüğünü telefonun kronik arızaları ya da öne çıkan özellikleri hakkında da bu şekilde fikir sahibi olursunuz.

Hangi Marka Bana Hitap Ediyor?

Ülkemizde akıllı telefon satışı yapan onlarca farklı marka var. Her markanın kurumsal kimliği, tasarımı, fiyat politikası ya da teknolojik gelişmelere yaklaşma biçimi farkı oluyor. Burada önemli olan yukarıda bahsettiğimiz konulara paralel bir ilerleme kaydetmeniz. Örneğin A markasının piyasaya sürdüğü modellerde dayanıklılık ön plana çıkarken B markası daha hassas cihazlar yapmasına rağmen estetik anlamda tatmin edici bir performans ortaya koyabilir.

Geçmiş yıllar kullandığınız telefonlar size ergonomik anlamda bir olumsuzluk yaşatmadıysa; aynı markanın üst modellerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca işletim sistemi ve marka arasındaki ilişkiyi de göz önünde bulundurarak hareket etmeniz tavsiye edilir.

Cihazın İşlemcisi Ne?

İşlemci, bir akıllı telefonun en pahalı ve en önemli parçalarından biridir. Cihazın açılıp kapanma hızından tutun da yüklediğiniz bir uygulamanın çalışmasına kadar birçok şey işlemcinin durumu ile doğrudan alakalıdır. Bu yüzden cihazınızdan yüksek performans almak istiyorsanız yapımında kullanılan işlemciye dikkat etmeniz gerekir. Bu parçalar da tıpkı telefonlar gibi teknolojiye göre şekillenir ve her dönem yenileri piyasaya sürülür. Cihaz hakkında araştırma yaparken işlemci kısmında yazan ibareleri internet üzerinden aratabilir ya da bir mağaza görevlisine konu hakkında akıl danışabilirsiniz.

RAM Yeterli Mi?

Piyasadaki cihazlarda genellikle 2-4 GB ram bulunur. Ancak son yıllarda kullanılan mobil teknolojiler sayesinde 10-12 bandına doğru bir ilerleme söz konusudur. Ram, akıllı telefonlarda kullanılan uygulamaların optimum performansla çalışmasını sağlayan en önemli faktördür. Eğer telefonu çok sık kullanmıyor ve güncel oyunları takip etmiyorsanız, 4 GB’lık bir ram işinizi çok rahat görecektir. Ancak oyunlar, video programları veya farklı yazılımlarla iç içeyseniz daha yüksek ram kapasitesi olan bir cihaz tercih etmeniz lazımdır.

İşletim Sistemi Ne Olmalı?

Akıllı telefonunuzun işletim sisteminden kullanılan yazılım Android, iOS veya Windows olabilir. Piyasada ve dünyada en yaygın işletim sistemi Android’tir ve sektörde varlık gösteren markaların % 90’ı modellerini bu sistem yüklü olarak üretir. Son dönemde Huawei başta olmak üzere bazı markaların kendi işletim sistemleri üzerinde çalıştığı bilinmektedir.

Apple, kendine has IOS sistemi ile birçok sadık müşteri kazanmayı başarmış bir markadır. Genel olarak Android ile kıyaslandığında daha hızlı olması ve az hata vermesi ile dikkat çekmektedir. Burada kullanım alışkanlıklarınız ve bütçeniz ile birlikte bir değerlendirme yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Kamerası Nasıl?

Akıllı telefonun kamerası önemli bir rol oynar, bu nedenle akıllı telefonunuzun iyi bir kameraya sahip olması da önemlidir. Kamera incelemelerinde ölçülebilir verilerden destek alınır. Megapiksel olarak ifade edilen birim, kamera çözünürlüğüyle alakalıdır ve günümüzdeki cihazlara baktığımızda 13 MP çözünürlüğü olan kameraların daha yaygın olduğunu söyleyebiliriz. Fakat teknolojiyle birlikte bu alanda da hızlı gelişmeler yaşanmaktadır. Diğer yandan akıllı telefonlardaki kameranın kalitesini belirleyen farklı kriterlerin olduğu da bilinmelidir. Diyafram açıklığı, ışık kapasitesi, lens inceliği vb etmenler de kameradan alınan görüntü kalitesine etki eder.

Şarjı Ne Kadar Dayanır?

Akıllı telefonlarda batarya tüketimi son derece fazla oluyor. Hele ki mobil veri kullanarak internete bağlanılıyor ve birkaç farklı uygulama aynı anda çalışıyorsa, günü çıkaran telefonlara saygı duyuluyor. Bu konuda dikkate alınması gereken birim ise “mah” olarak ifade ediliyor. Mevcut teknoloji ile 5000 mah ve üzerinde bataryalara sahip olan cihazlar üretiliyor olsa da genel tercih 3000-3500 mah arası bataryalardan yana oluyor. Burada bataryayla bağlantılı olup dikkate alınması gereken başka bir konu da sar değeri. Cihazın yaydığı radyasyonu gösteren bu veri ile şarj süresinin bir arada değerlendirilmesi oldukça önemli.

Ekranı Yeterince Sağlam ve Büyük Mü?

Piyasadaki akıllı telefonlar 4 inç ekrandan 6,5 inç ekran boyutuna kadar olabiliyor ancak optimum ekran boyutu 5 inç olarak kabul ediliyor. Çünkü 5 inç ekranlı akıllı telefonlar hem elde kullanım hem de taşıma konusunda büyük bir uyumluluğa sahip.

Mobil cihazlarda ekran boyutu kadar sağlamlığı da çok önemli. Günümüzde, gittikçe daha fazla sayıda marka, mobil ekranlarda Corning Gorilla Glass teknolojisini tercih ediyor ve bu sayede akıllı telefonunuzun düşmesi durumunda kırılma riski çok daha düşük oluyor.

Garanti Süresi Ne Kadar?

Sıfır cihaz aldığınızda kullanıcı hatası dışında kalan durumlar için bir garanti belgesine de sahip olursunuz. Bu belge 12, 18 ya da 24 ayı kapsayabilir. Onarım maliyetleri yüksek olsa da garantili bir cihaz almak bazı konularda size avantaj sağlayacaktır.

Son yıllarda akıllı telefonlarda başlayan bir sigorta furyası da söz konusu. Eğer telefonunuz çok fazla düşüren ve biraz dikkatsiz kullanan biriyseniz, sigorta yaptırarak kullanıcı hatasından kaynaklı durumları da servis kapsamına dahil edebilirsiniz.