Telefon Servisi

Seçilen Marka

Asus Modelleri

Asus Kamera Sorunları

Asus Kamera Sorunları

 

Cep telefonlarında en sık kullandığımız araçlar kameralardır. Zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak telefon kameralarından istenen verim alınamamaktadır. Bu nedenle sizler için Asus kamera sorunları hakkında tarafımıza iletilen bir takım sorun ve çözümlerini ele aldık.

 

 

 

Asus Kamera Çalışmıyor

 

Kamera çalışmaması gibi durumlar yoğun kullanım, şarjda iken kullanım ve aşırı ısınma anlarında kullanıma devam etme gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu durum kimi zaman cihazı tekrar başlattığınızda giderilebilmekte iken kimi zamansa işin altında daha ciddi sorunlar boy gösterebilmektedir.

 

  • Kamerası çalışmayan Asus marka telefonlarınızı güvenli moda alabilirsiniz. Eğer bu esnada kamera devreye giriyorsa, arka planda çalışan bir uygulamadan şüphelenebilirsiniz. Aşırı kullanımdan dolayı böyle bir problem yaşadığınız anlar ve telefon kullanımınıza dikkat ederek sorunu kökten çözebilirsiniz.
  • Hafızası az olan telefonlarınızda da kamera, hafıza dolduğu zamanlar sizin isteklerinize yanıt vermez. Böyle durumlarda telefon hafızasının dolu olup olmadığını da kontrol etmelisiniz.
  • Bazı durumlarda ise telefonu ilk ayarlarına döndürerek sorundan kurtulabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise fabrika ayarlarına döndürmeden önce önemli belgelerinizi yedeklemeniz olacaktır.

 

Telefon şarjının azaldığı durumlarda da kamera çalışmayabilir. Hemen telefonun bozulduğu yönünde olumsuz fikre kapılmadan önce şarjınızı ve telefonunuzun hafızasını kontrol etmelisiniz. Ayrıca telefonunuzda kimliği belirsiz ve güvenilir olmayan ortamlardan indirdiğiniz uygulamalar var ise onları da temizlemekle işe başlayabilirsiniz. Bazı zamanlarda bu uygulamalardan telefonunuza virüs bulaşabilmektedir. Bu durumdan kaynaklı olup olmadığını ise telefonunuzu güvenli modda tekrar başlatarak anlayabilirsiniz. Fiziksel olarak darbe almış cihazlarınızda da temassızlık sonucunda kamera bazen çalışmayabilmektedir.

 

 

 

Asus Kamera Lekeli / Çizgili

 

Tarafımıza iletilen şikâyetlerin bir kısmı ise fotoğraflarda veya ön izleme ekranında beliren lekeler olmaktadır. Bunlar yeşil, beyaz ve mor renkli lekeler olabilir. Bazen de bu renklerde çizgilerde görülebilmektedir. Bunun çözüm yolu ise ilk olarak hangi aşamada problemle karşılaştığınızı net olarak ifade etmenizden geçmektedir. Bazı zamanlar darbe sonucu oluşan bu çizgi veya lekeler bazı zamanlarda da ekranın işlevselliğini yitirmesinden kaynaklanabilmektedir.

 

Eğer telefonunuz garanti kapsamı içerisinde ise bu durum garanti ile çözülebilmektedir. Sıvı veya başka bir cisimle temastan kaynaklanmış ise garanti işe yaramaz ve kullanıcı hatası nedeniyle ücretli olarak tamir ettirebilirsiniz.

 

Asus Kamera Odaklanmıyor

 

Bir diğer problem ise Asus marka telefonlarda yaşanan odaklanmama problemidir. Burada en kısa çözüm ise kamera lensinin değişmesi olmaktadır.

Fiziksel darbe veya sıvı temasına bağlı olarak gerçekleşen odaklanmama probleminde ise kimi zaman lensi değiştirmek dahi fayda etmeyebilir. Daha komplike bir problem ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Özellikle kamerayı açtığınızda titreme yaşanıyorsa durum vahim demektir.

Telefonunuzda yaptığınız ayarlamalar da odaklanmama problemine neden olmaktadır. Bu konuda Asus marka cep telefonlarının ayarlar kısmına girerek kamera ayarlarından focus (odak) özelliğini aktif hale getirmelisiniz. Bu şekilde kolay ve hızlı olarak telefonunuzu onarma şansına kavuşabilirsiniz.

 

 

 

Asus Kamera Camı Çizildi / Kırıldı

 

Asus marka telefonlarda düşme sonucunda bazen kamera camı kırılabilmektedir. Bu durumda tek yapmanız gereken şey telefonun kamera lensini ve camını değiştirmek olmaktadır. Bu sayede problemden hızlıca kurtulmuş olursunuz.

 

  • Telefonunuzu cebinizde veya çantanızda taşırken anahtar, bozuk para gibi maddelerle temas etmesi sonucunda kamera çizilmektedir. Bu durum fiziksel bir deformasyona neden olmaktadır.
  • Yukarıdan aşağıya doğru sert bir düşüş sonucunda da telefon kamera camı zarar görebilmektedir. Bu gibi durumlarda da camın değişmesi tek çözüm yolu olmaktadır..

 

Asus marka cep telefonlarında ister ön kamera ister arka kamera da karşılaştığınız tüm sorunlarda teknik servisimize müracaat edebilirsiniz. Yılların vermiş olduğu tecrübe ile telefonlarınızın hızlı bir şekilde tamirini gerçekleştirmekteyiz. İlk olarak durumun kurtarılabilirliğini ölçmekteyiz. Masrafsız yollardan sonuç alamazsak son çare olarak parça değişimi yapmaktayız. Daha detaylı bilgi için mağazamızı ziyaret edebilirsiniz.