Cep Telefonlarındaki SAR Değeri Ne Anlama Gelir?

Hepimiz cep telefonlarının elektromanyetik radyasyon ihtiva ettiğini ve yaydığını biliyoruz. Mobil cihazların yaydığı bu radyasyon baz istasyonları ile iletişim için kullanılır. Modele ve taşıyıcı şebekeye bağlı olarak, cep telefonları, frekansı 450-2100 megahertz (MHz) olan radyo dalgaları kullanır. Bu dalgalar sesimizi veya diğer verileri ışık hızında hava yoluyla taşıyabilir. Bu radyo dalgaları her yöne yayılır, ancak yayıldıkları çevredeki yüzeyler tarafından absorbe edilebilir veya yansıtılabilirler. Yani mobil cihazda konuştuğumuzda ve telefonumuzu kulağımıza yakın tuttuğumuzda, cihazdan yayılan radyasyonun bir kısmı vücudumuz tarafından emilir.

Spesifik emme oranı (Specific Absobation Rate) olarak ifade edebileceğimiz SAR değeri, radyasyonun radyo dalgalarına maruz kaldığında insan vücudu tarafından emildiği hızı ölçer.

  • SAR,  insan vücudunun olası en kötü koşullar altında ne kadar radyasyon absorbe ettiğini ifade etmek için kullanılan bir ölçü birimidir. Teknik olarak, SAR, radyo frekansı (RF) enerjisinin vücudumuz tarafından bir cep telefonundan emilme hızının ifade edilme biçimdir.
  • SAR, ABD’deki FCC gibi düzenleyici kurumlar tarafından belirlenen güvenlik kuralları dâhilinde olduğundan emin olmak için vücudumuzun cep telefonlarına maruz kaldığı radyasyonun değerlendirilmesi için basit bir yöntem sağlar.

SAR Hesabı Nasıl Yapılır?

Genel olarak, bir cihaz SAR değerlendirmesi için kullanılırken, insan beyni gibi tepkiler veren bir mekanizmanın içine yerleştirilir. SAR testinin ana nedeni, en kötü senaryoda akıllı telefondan en yüksek radyasyon seviyelerini belirlemektir. Robotik düzenlemeler kullanarak telefonlarımızı gerçek hayatta tutma biçimini simüle etmek için telefonla vücut arasındaki çeşitli mesafelerde ölçümler yapılır. Bu deneyden elde edilen en büyük değer, test edilen cep telefonunun SAR değerini tanımlar.

SAR Değeri Ne Olmalı?

SAR değerlendirmesi en kötü senaryolar altında yapılır. Bu nedenle, akıllı telefonunuzun kutusunda basılı bulduğunuz SAR değeri, bu cihazla ilişkili en yüksek değerdir.

Şu anda, Amerika Birleşik Devletleri’nde, telefonların 1 gram doku kütlesi içeren hacim üzerinden alınmış, 1.6 W / kg veya altında SAR değerine sahip olmaları gerekir. Avrupa’da ise SAR sınırı 2 W / kg’dır ancak 10 gram doku büyüklüğü dikkate alınır. Türkiye de Avrupa standartlarını kabul eder ve dolayısıyla 10 gram doku baz alındığında SAR değeri 2 W / kg’den yüksek cihazların ülkemize girişi ve pazarlanması yasaktır.