Telefon Servisi

Seçilen Marka

HTC Modelleri

HTC Bağlantı Sorunları

HTC Bağlantı Sorunları

 

Teknik birimimize gelen müşterilerimizden elde ettiğimiz veriler ışığında HTC bağlantı sorunları ile alakalı en sık rastlanan durumları derledik. Akıllı telefonlardan bilgisayara veri aktarırken yaşanan bu problemlerin en yaygını olan bilgisayarın cihazı görmemesi ile başlayalım.

 

 

 

HTC Bilgisayara Bağlanmıyor / Bilgisayarı Görmüyor

 

Normal şartlarda mobil cihazlarınızı USB kablo kullanarak bilgisayara bağladığınızda sistem otomatik olarak bir bildirim üretir ve bu sayede telefonunuzun içeriğine ulaşabilirsiniz. HTC ya da diğer markalarda yaşanan sorun, bu bildirimin ekrana çıkmaması ile başlar.

 

  • Kablo kontrolü yapmak, basit görünse de etkili bir çözüm yöntemi olabilir. O yüzden telefon ya da bilgisayarın problemlerini incelemeden önce kabloyu değiştirip deneme yapmanızda fayda var.
  • Telefonu bilgisayara bağladığınızda cihaz algılandığı halde ekranda telefonu gösteren bir ikon bulunmuyorsa; bilgisayar dosyası üzerinde sağ tıklayıp “yenile” komutu verebilirsiniz.
  • Eğer başka bir cihazınız varsa; bilgisayarın fonksiyonlarını kontrol etmek amacıyla USB girişine onu takabilirsiniz. Bu eğer hem bildirim alıyor hem de ilgili sayfada cihazın ikonuna ulaşıyorsanız; sorun telefonunuzun bağlantı panelleri ile alakalı olabilir.

 

HTC Desire ve One serilerinde bilgisayar ile bağlantı kurulduğu anda cihazın üst kısmındaki panelinde bir ikon belirir. Ayrıca bağlantı kurulduğu anda telefonun bataryası şarj olmaya başlar. Telefonun dahili belleği ve hafıza kartına ulaşmak için üst paneldeki listeden ilgili sekmeye dokunarak izin vermeniz gerekebilir. Bu izinden sonra bilgisayar üzerinde telefonunuzu harici bir bellek gibi görürsünüz.

 

Bilgisayarınızda MTP güncellemesi yaparak cihazın algılanmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemin amacı telefonunuzu taktığınızda bilgisayarın otomatik olarak tanınmasıdır. Aygıt yöneticisine giriş yaptığınızda size cihaza ulaşmak için güncelleme yapmanız gerektiği yazan bir pencere gösterilir. İlk çözüm yolu bilgisayarın içinde yüklü olan yazılımlardan birini seçmek; ikinci çözüm yolu ise internet ortamını kullanarak uygun sürücü yazılımını bulmaktır.

 

 

 

HTC Data / Veri Aktarmıyor

 

Bilgisayar bağlantısında sorun olmayan ancak veri transferi esnasında hata veren HTC modellerine de rastlanmaktadır. Bunun kontrolü de kablodan başlamalıdır. Çünkü USB kablolarda elektriksel veri çift yönlüdür ve gelen güç telefonun şarj olmasına izin verse de içindeki dosyaların aktarımı mümkün olmaz.

 

Mobil cihazların bilgisayara veri aktaramaması sorununda en büyük etmen cihazın bir veri depolama aygıtı olarak tanınmamasıdır. Yukarıda anlattığımız MTP güncellemesini yaptığınızda bu sorun büyük ihtimalle ortadan kalkacaktır.

 

  • Veri aktarımına telefonunuz üzerinden izin vermediyseniz de aynı sorun yaşanır. Cihazla bağlantı kurulduğunda telefonun ana ekranın bir liste açılır ve sizden veri aktarımına onay vermeniz istenir.
  • Telefonunuzda bulunan verileri belli bir sınırlama ile paylaşıma açan PTP ve MTP gibi ibareler mevcuttur. Eğer PTP seçimi yapılmışsa; cihazdan sadece görsel veri çıkışına izin verilir. Tüm dosya türlerinin transferine onay vermek için bu seçimi MTP olarak değiştirmeniz gerekir.

 

Söz konusu listeden MTP seçimi yaptıktan sonra cihazınızın dâhili belleğini ve hafıza kartını çift yönlü paylaşıma açmış olursunuz.  Yaptığınız işlem sonunda bilgisayar üzerinde telefonun isminin yazdığı bir ikon açılır. Tıkladığınızda telefonun içine girmiş olursunuz ve dilerseniz biçimlendirme de yapabilirsiniz.

 

HTC modellerinde ayarlar üzerinde ulaşılabilen “USB hata ayıklama” modülü de veri transferi konusunda yaşanan sıkıntıları giderebilmekte. Bu aktivasyonu sağladıktan sonra telefonu yeniden başlatıp USB bağlantısını yenilemenizi tavsiye ediyoruz. Eğer ekstra bir sorun yoksa telefon otomatik olarak algılanacak ve bilgisayarınızla bağlantısı kurulacaktır.

 

Yazımızda bahsettiğimiz sorunlar yazılım kaynaklı olanlar ve kullanıcıların kendi olanakları ile halledebilecekleri tarzdandır. HTC bağlantı sorunları konusunda bir süreklilik arz eden durumla karşı karşıyaysanız; teknik servis ekibimizden destek alabilirsiniz. İzmir merkezli olarak hizmet veren mağazamız kargo ile cihaz gönderimi de yapabilirsiniz. Detaylı bilgi almak ve süreci başlatmak için sitemizdeki iletişim numaraları üzerinden bizimle temas kurabilirsiniz.