Telefon Servisi

Seçilen Marka

HTC Modelleri

HTC Batarya Sorunları

HTC Batarya Sorunları

 

Mağazamız bünyesindeki teknik servis, HTC batarya sorunları ila alakalı müşteri taleplerine de kısa sürede yanıt veriyor. Kullanılan cihazın piyasaya sürülme zamanına, ne kadar süreyle kullanıldığına ve cihaz sahibinin kullanım alışkanlığına göre farklı nedenlerden kaynaklanan bu sorunları için küçük bir rehber hazırladık. Bu doğrultuda oluşan problemleri müşterilerimizin dile getirdiği şekilde 3 başlık halinde inceleyeceğiz.

 

 

 

HTC Şarjı Az Gidiyor / Çabuk Bitiyor

 

Kullanılan telefonun şarjı, beklenen sürenin altında bir performans sergileyebilir. Bazı kullanıcılar, sabah saatlerinde tamamen dolu olarak kullanmaya başladıkları telefonun akşamı görmeden zayıf batarya uyarısı verdiğini söyleyebilirler. İlk olarak bu sorunun kullanımla ilgili olan kısmını ele alalım.

 

  • Akıllı telefonların genelinde olduğu gibi HTC cihazlarda da batarya tüketimini en çok etkileyen unsurların başında mobil veri kullanımı gelir. Bu durumda şebeke sürekli meşgul kalır ve cihazın hem önbelleği hem de ram kısmı yoğun çalışarak bataryayı çok etkiler.
  • Cihazdaki arka plan uygulamaları da bataryanın normalden daha kısa sürede bitmesine neden olabilir. İnternet kullanan ve kendini sürekli güncelleyen uygulamalar, şarj durumunu olumsuz etkileyebilir.
  • Mobil cihazlarda titreşimli ekran bildirimleri ve ekranın parlaklığı da şarj kullanımına etki eden bir faktördür. Diğer yandan müzik dinlenen uygulamaların yoğun kullanılması da aynı duruma neden olabilir.

 

HTC şarjı az gidiyor şeklindeki şikayetlerin en azından minimuma indirilmesi için telefonun güç tasarrufu moduna alınarak kullanılması önerilebilir. Elbette bu kesin bir çözüm değildir ancak kısa vadede cihazdan aldığını verimi yükseltir ve gün içinde şarjsız kalmazsınız.

 

Ayarlar kısmından ulaşabileceğiniz güç tasarrufu modunu dilerseniz kısa yol olarak ana ekrana da ilave edebilirsiniz. Telefon bu moda geçtiğinde ekranın parlaklığı otomatik olarak azaltılır, titreşimli bildirimler kapanır ve bataryanın daha uzun süre gitmesi sağlanır.

 

HTC Batarya Şişmesi: Piyasada şişme olarak adlandırılan durum, bataryayı oluşturan moleküllerin genişlemesi sonucu düz kısmın ovale yakın bir şekil almasıdır. Şişen bataryanın ekonomik ömrü bitmiş kabul edilebilir. Bu sorunla karşılaştıysanız, tek çözüm yolu yeni bir batarya almaktır.

 

 

 

HTC Şarj Bitmeden Telefon Kapanıyor

 

HTC kullanıcılarının karşılaştığı batarya sorunlarından biri de cihazın şarjı olmasına rağmen belli bir süre sonra kapanmasıdır. Hatta birçok kullanıcı bu durumu;  “Telefon % 60-70 gösteriyordu ama birden ekran karardı” şeklinde ifade eder.  Yaşanan bu problem, bataryanın değişmesi gerektiğinin en önemli sinyalidir.

 

  • Mobil cihazlarda kullanılan bataryaların ham maddesi ve üretim teknolojisi genellikle birbirine benzer. Buna bağlı olarak her yıl toplam performansın dörtte birlik bir kısmı kaybolur.
  • Kaba bir hesapla; telefonu aldıktan sonraki ikinci yılda batarya performansının yarısının kaybolacağını ifade edebiliriz. Bahsettiğimiz süre; cihazın kullanım şartlarına göre değişkenlik gösterir.
  • Orijinal olmayan şarj aleti kullanımı, batarya bitmeden şarj etmek ve şarj halindeyken cihazı kullanmak gibi alışkanlıklar, bataryanın ömrünü beklenenden daha kısa sürede bitirebilir.

 

Telefonunuzda şarj dolu gözükmesine rağmen bir süre kapanıyorsa, yeni batarya taktığınızda muhtemelen eski haline dönecektir. Tabi burada orijinal batarya kullanımına özen gösterilmelidir. Ancak bazı durumlarda batarya yenilense de aynı sorun bir süre sonra yeniden ortaya çıkabilir. Bu durumda ise şarj soketi ve power entegresi olarak ifade edilen panellerin incelenmesi gerekir. Bunun için bir teknik servis personelinin konuyu ele almasını tavsiye ediyoruz.

 

 

 

HTC Power / Şarj Entegresi Sorunu

 

HTC Desire ve One modellerinde şarj olan cihazın aşırı ısınması şeklinde tezahür eden bir sorun varsa; muhtemelen şarj entegresinden kaynaklıdır. Söz konusu problem sık sık araçta şarj edilen cihazlarda, yan sanayi şarj aleti kullanıldığında ve powerbanklere çok başvurulduğunda daha fazla ortaya çıkar.

 

Kablo, binanın elektrik tesisatı ve şarj cihazı sağlam durumda olmasına rağmen telefonu şarja taktığınızda herhangi bir belirti görmüyorsanız; yine power entegresinin zarar gördüğünü söyleyebiliriz. Bu durumda cihaza şarj aletini taktığınız bölgenin incelenmesi gerekir. Bazen küçük bir lehimleme ile sorun çözülebilirken bazen panelin komple değişmesi söz konusu olmaktadır. Ayrıca bu tip sorunlarda ana kartın da kontrol edilmesi gerekebilir.

 

HTC marka akıllı telefonlarda yaşanan tüm batarya sorunları için çözüm üreten teknik servis ekibimiz, sizlere mağazamızda destek vermeye devam ediyor. Ayrıca yaşadığınız sorunla alakalı detaylı bilgi almak için telefon numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.