Telefon Servisi

Seçilen Marka

HTC Modelleri

HTC Ekran Sorunları

HTC Ekran Sorunları

 

Geçtiğimiz aylarda Türkiye pazarından çekildiğini açıklayan HTC, halen piyasada en çok modeli bulunan markalardan bir tanesi. Dolayısıyla ekran sorunları konusunda teknik servis departmanımızın kapısını çalan müşterilerden birçok geri bildirim alıyoruz. Gerek onarın gerekse de parça değişimi yaparak sorunları çözen ekibimize en çok iletilen problemleri sizler için başlıklar halinde topladık.

 

 

 

HTC Ekranda Yeşil Çizgi Çıkıyor

 

HTC Desire ve One serilerini kullanan bireylerin sıkça karşılaştığı ekran sorunlarının başında yeşil çizgi görülmesi geliyor. Aynı zamanda ekran lekeli olarak da tanımlanan bu sorunun kaynağını ortaya koymak için bazı analizler yapmak gerekiyor.

 

  • Cihazınızda bu tip bir lekeli görüntü ortaya çıkıyorsa; ekran görüntüsü alarak sorunun nereden kaynaklandığını anlayabilirsiniz. Çünkü eğer yazılımsal bir sorun yaşıyorsanız aldığınız görüntüyü büyüttüğünüzde de leke aynı yerde duracaktır.
  • Yeşil çizgi problemi için aldığınız ekran görüntüsünü başka bir cihaza göndererek de analiz sağlayabilirsiniz. Eğer diğer cihazda sorunsuz bir görüntü alıyorsanız ekran panellerinde bir sorun var demektir ve donanımsal bir müdahale gerekir.

 

Yazılımla alakalı bir ekran sorunu yaşıyorsanız; cihazı fabrika ayarlarına geri döndürerek çözüm bulmayı deneyebilirsiniz. Fakat bu noktada veri kaybı yaşanacağı için dikkatli olunması gerekir. Kayıtlı bilgilerinizi yedekleyip işlem sağladıktan sonra cihazınız eski haline dönecektir. Elbette bu çözüm yöntemi, cihazın yazılım senkronizasyonundaki olumsuzluklar için geçerlidir. Aynı sorun devam ederse; stock rom denilen metotla cihazın sıfırlanmasını deneyebilirsiniz. Bu işlem için atılması gereken adımlar HTC’nin hangi modelini kullandığınıza göre değişeceği için bir araştırma yapmalı ya da teknik servis departmanına başvurmalısınız.

 

 

 

HTC Ekran Gölgeli / Yanık

 

Ekranla ilgili şikâyetlerden bir tanesi de gölge yahut yanık oluşumudur. Elbette bu tabirler cihazdaki belirtilere göre halk arasında oluşmuş kelime tercihleridir. HTC ekran yanması ya da gölgesi denilen olay belli belirsiz bir görüntü veya silik izler şeklinde tezahür eder. Bazı durumlarda ana menüye dönseniz bile en son kullandığınız uygulama görüntüsünün ekranda kaldığına şahit olursunuz.

 

  • Cihazın açık kaldığı süre boyunca sürekli aynı uygulamanın kullanılması sonucu bu durum yaşanabilir. Özellikle birkaç yılı doldurmuş modellerde bu sorunla daha sık karşılaşılır. Ancak genellikle bir ekranı kapatıp açtığınızda görüntü kaybolur.
  • Ekran üzerindeki silik görüntüleri sürekli görüyorsanız, cihazın digitizer ya da LCD katmanlarında bir deformasyon yaşanmış olabilir. Bu tip sorunlarda en iyi çözüm ekran değişimi yapmaktır.
  • Ekran değişimi sonrasında bu sorun baş gösterdiyse; değişim aşamasında kullanılan yedek parçaların kalitesi düşük demektir. Bu yüzden yan sanayi de olsa cihazla uyumlu parçalar kullanılmalı ve işçiliğe özen gösterilmelidir.

 

Teknik servisimize iletilen HTC ekran sorunları ile alakalı çözüm üretirken daima birinci sınıf malzemeler kullandığımızı ve uzman personellerimizle işlem sağladığımızı bir kez daha vurgulamış olalım.

 

 

 

HTC Ekrana Görüntü Gelmiyor

 

Akıllı telefonlarda ses olmasına rağmen görüntü gelmemesi durumu yaşanabilir. Bazı kullanıcılar, uygulamaların arka planda çalışırken ekranın karardığını dile getirmektedir.

 

  • Cihazın ekranına görüntü gelmiyorsa her şeyden önce darbe geçmişi sorgulanır. Genellikle düşen ya da sert bir darbeye maruz kalan cihazlarda görülen ilk emareler ekranla alakalıdır.
  • Ekranın alt katmanlarına su girdiğinde de ekranda görüntü kaybı yaşanır. Buna benzer durumların hepsi kullanıcının bireysel hatası olarak kabul edildiği için garanti kapsamı dışındadır.

 

HTC marka cihazlardaki ekran kararmalarına çözüm sağlarken öncelikle ana kart ile LCD arasındaki fleksi bağlantılarını kontrol ediyoruz. Çünkü darbe kaynaklı temassızlıklarda buraya müdahale edilerek ekrandaki görüntü geri kazandırılabiliyor. Fakat daha çok ekran değişimini tercih ediyoruz. Zira bu yöntem çok daha kısa sürede yüksek başarı yüzdeleri yakalamamızı sağlıyor.

 

Sizler de kullandığınız cihazlarda ekran problemleri yaşıyorsanız; teknik servis departmanımızın kapısını çalarak çözüm talebinde bulunabilirsiniz. Mağazamıza ulaşımı mümkün olmayan kullanıcılar ise iletişim numaralarımız üzerinden süreçle ilgili bilgi alabilirler.