Telefon Servisi

Seçilen Marka

HTC Modelleri

HTC Hoparlör Sorunları

HTC Hoparlör Sorunları

 

Akıllı telefon kullanıcılarının ifade ettiği problemlerin bir kısmı da hoparlör ile alakalı. HTC hoparlör sorunları başlıklı bu yazımızda sizler için teknik servis departmanımıza iletilen sıkıntılardan bazılarını açıklamaya çalışacağız. Sitemiz üzerindeki iletişim formunu kullanarak ya da telefon numaralarımızı arayarak bizimle irtibat kurabileceğinizi hatırlatıp en çok dile getirilen problemle başlayalım.

 

 

 

HTC Hoparlör Bozuk / Çalışmıyor

 

Cihazlarda hoparlörden gelen sesin birden bire kesilmesi söz konusuysa; yaşanan problemin nedenleri şu şekilde olabilir;

 

  • Kullanılan telefon şiddetli bir darbe almışsa ani bozulmalar meydana gelebilir. Darbeye bağlı olarak bağlantı noktaları hasar görür ve bu da ses iletimini ortadan kaldırır.
  • Sıvıyla temas eden ya da nemli ortamda kalan cihazlarda da buna benzer durumlar söz konusu olabilir. Bunun nedeni de oksitlenmedir. Kablolar ya da panel üzerindeki veri iletenleri deforme olduğundan dolayı ses kaybı yaşanır.

 

Telefonun hoparlör kısmına toz kaçması da şikayete neden olmaktadır. Fakat bu durumda ani ses kaybı nadiren yaşanır. Bu sorun genellikle seste kalite bozukluğu ve gidip gelmeler şeklinde kendini gösterir.

 

HTC hoparlör çalışmıyor şeklindeki taleplere çözüm bulurken öncelik onarım ve temizlik olmalıdır. Özellikle partikül biriktiği için ses sorunu yaşatan cihazların teknik servis bünyesinde temizlenmesi sonucu durum stabil hale getirilebilir. Elbette hoparlörün temizliği kullanıcı tarafından da yapılabilir. Bunun için köpük bantlar kullanılmalı ve bu bant gözeneklere yapıştırılarak biriken tozların üzerine yapışması sağlanmalıdır. Bandın üzerinde herhangi bir leke kalmayana kadar işlem tekrar edilebilir. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta çok baskı uygulanmamasıdır. Aksi halde ekran ve kapak kısımlarında çatlaklar oluşabilir.

 

Akıllı telefonlarda hoparlör soketi denilen kısım değiştirilerek de sorun çözülebilir. Bu kısım, sesin dış ortama aktarılmasını sağlayan iletenlerden oluşur ve değişimi yapıldığında ses yeniden eskisi gibi aktarılır. Fakat cihazla bağlantısı ve uygun parça kullanımı son derece önemlidir. Bu nedenle tecrübeli bir teknik servis personelinin işlemi gerçekleştirmesi tavsiye edilir.

 

Mağazamızda çözüm ürettiğimiz HTC hoparlör sorunları için verdiğimiz ortalama süre 45 dakikadır. İzmir’de bulunan firmamıza bizzat gelerek probleminizi iletebilir ya da anlaşmalı kargo şirketleri üzerinden cihazınızı bize gönderebilirsiniz.

 

 

 

HTC Hoparlör Cızırtılı

 

Cızırtılı ses gelen hoparlörlerde sorunun kaynağına göre belirtileri de değişkenlik gösterir. Eğer toz ve kir birikmesinden kaynaklı bir cızırtıysa lateks bantlarla yapılan bir temizlik sonucunda cihazdan eski verimi alabilirsiniz. Kırtasiye ve yapı malzemesi satan dükkanlardan temin edebileceğiniz bu bantlara köpük bant da denmektedir.

 

Bandı hoparlörün üzerine çok bastırmadan yapıştırıp çektiğinizde eğer varsa toz partiküllerinin üzerine yapıştığınız görürsünüz. Bu işlemi probleminiz giderilene kadar birkaç kez tekrar edebilirsiniz. HTC hoparlör sorunları konusunda donanımsal bir destek ihtiyacı duyduğunuzu düşünüyorsanız, mağazamızın yetkileri ile temas kurabilirsiniz. Tarafınıza kısa sürede dönüş yapılacak ve yaşadığınız problemle ilgili profesyonel bir çözüm üretilecektir.