Telefon Servisi

Seçilen Marka

HTC Modelleri

HTC Kamera Sorunları

HTC Kamera Sorunları

 

Piyasada akıllı telefon satın almadan önce yapılan araştırmaların öne çıkan faktörlerinden biri kameralar. Çoğu insan aldığı telefonu bir fotoğraf makinesi gibi kullandığı için bu alanda yaşadığı problemleri kısa sürede çözmek istiyor. HTC kamera sorunları için teknik servisimiz bünyesinde ürettiğimiz çözümler sayesinde kullanıcıların deneyimini kısa sürede iyileştiriyoruz.

 

 

 

HTC Kamera Çalışmıyor

 

HTC modellerini kullanan müşterilerimizin mağazamıza gelerek en çok dile getirdiği sorun “kamera çalışmıyor” olmakta. Öncelikle yaşanan bu problemin sıklığını ele alarak yaklaşılması gerekiyor ki en uygun plan oluşturulabilsin.

 

  • Kullanılan cihazın aşırı ısınması veya ram performansını yukarı çeken uygulamalar nedeniyle kameraya ulaşamama gibi durumlar yaşanabiliyor.
  • Oyun ve video programları gibi cihazın işlemcisini çok zorlayacak uygulamalar da kameranın kısa süreli kullanılamaz hale gelmesine neden olabiliyor.
  • Kamera sorunlarının bir diğer nedeni de önbelleğin dolması. Bu durum kendini kameranın açık kalması şeklinde de gösterebiliyor.

 

Normal şartlarda yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden kaynaklı bir problemin cihaza reset attığınızda ortadan kalkmasını bekliyoruz. Ancak devam eden sorunlarda önbelleğin temizlenmesi ve cihazın fabrika ayarlarına geri döndürülmesi gibi seçenekler de değerlendirilebilmekte.

 

Zararlı uygulamaların birçok soruna neden olabildiğini daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Burada da kaynağı belli olmayan aplikasyonların kamera sorunlarına yol açtığını ifade etmemiz lazım. Özellikle rootlanmış HTC modellerinde bu tip problemlerin daha sık yaşandığı bir gerçek.

 

Kameranın açılmaması ile alakalı şikâyetlerin bir başka nedeni de fiziki deformasyonlardır. Yani telefonunuzu bir yerden düşürmek, darbeye maruz bırakmak ya da sıvıyla temas ettirmek gibi etmenler de bu sorunu yaşatır. Bu durumda vakit kaybetmeden bir teknik servise başvurmanız daha sağlıklı olacaktır.

 

 

 

HTC Kamera Lekeli

 

Akıllı telefonların kameralarında ortaya çıkan bir başka sorun da ekranda farklı renklerde lekeler oluşmasıdır. Mor, yeşil, siyah ya da beyaz renklerde gözlenebilen bu lekelerin hangi durumlarda oluştuğunu gözlemlerseniz; sorunun kaynağına ulaşmanız kolaylaşır.

 

  • Telefonun kamerasını açtığınız anda ekranda renkli lekeler belirmekteyse; diğer uygulamaları da kontrol etmenizde fayda vardır. Çünkü bu leke ekranda da oluşmuş olabilir. Ayrıca piksel kayıpları ile bu lekeler bazen birbirine karıştırılmaktadır.
  • Kamera ekranın bir leke bulunmuyor ancak fotoğraf çektikten sonra bir lekelenme meydana geliyorsa; sorun kameranın dış katmanı olarak da nitelendirebileceğimiz lens kısmındadır.

 

HTC kamera değişimi ile bu tip sorunlar olayca aşılabilir. Servisimiz, cihazınıza uyumlu orijinal parçaları temin eder ve kısa süre içinde değişim yaparak cihazı eskisi gibi kullanmanızı sağlar.

 

 

 

 

HTC Kamera Camı Kırıldı & Çizildi

 

Cepte taşıma, düşme, çarpma vb durumlarda kameranın dış yüzeyinde deformasyon meydana gelebilir. Özellikle arka kameranın lensi doğrudan temasa müsait olduğu için bu parçada daha sık kırılma ya da çizilme durumu yaşanır.

 

Kameranın camı çizilmiş ya da kırılmışsa maalesef tek çare değiştirmektir. Çünkü cihazın yeniden kaliteli görüntü çekebilmesi için lense ihtiyaç vardır. Bu aksamdaki parçalar birbirine bağlı olarak çalıştığı için değişim demek aslında kameranın komple yenilenmesidir. Yani yalnızca lens kısmında arıza olan vakalarda da komple değişim yapılır.

 

 

 

HTC Kamera Çizgili

 

Kullanıcılar, cihazlarında kamerayı açtıklarında ekranda dikine çizgiler oluştuğunu ve bunun görüntüye de yansıdığını dile getirebiliyorlar. HTC U ya da Desire modellerinde de karşımıza çıkan bu olay; iki farklı şekilde incelenir.

 

  • Kamera uygulaması çalıştığı anda ekranda bir titreme ile birlikte çizgiler beliriyorsa; donanımsal bir sorunla karşı karşıyasınız demektir. Entegre panellerinde bir deformasyon yaşandığı zaman bu durum görülür ve en çok da sıvı teması olan cihazlarda kendini gösterir.
  • Eski HTC modellerinde bu durum yaşanıyorsa; lensin odak sorun yaşaması ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. Manuel ışık ayarlarında kalan kameralarda ilk etapta gelen görüntünün netleştirilememesi, belli belirsiz çizgiler oluşmasına neden olur.

 

Çizgili ekran sorunlarının analiz edilmesi için teknik servis departmanımızdan yardım isteyebileceğinizi de ekleyerek devam edelim.

 

 

 

HTC Kamera Odaklanmıyor

 

Odak sorunu yaşayan kameralarda ilk akla gelen lens arızalarıdır. Bulanık çekilen fotoğraflar ya da ekrandaki görüntüde sürekli odak aranması şeklinde somutlaşan bu durum, telefonun nemli ortamda kalmasından, içine su girmesinden ya da çiziklerden dolayı yaşanabilir. Çözüm ise sorunun kaynaklandığı yere göre ön veya arka kameranın değişmesidir.

 

Belli bir süre kullanılan cihazlarda artık ekonomik ömrü dolan kameralar da bulanık çekim yapabilir. Buradaki odak sorunu daha çok az ışıklı ortamlarda meydana gelir. Bunun için de yine değişim önerilebilir ancak telefonun ederi ile parça yenileme maliyetini birlikte değerlendirmek önemlidir.

 

Cihazın kamerasını otomatikte kullanırken yanlışlıkla ayarını değiştirmişseniz de odak sorunu yaşayabilirsiniz. Çünkü bu durumda lensin focus ayarını sizin yapmanız beklenir ve ekranda net bir görüntü oluşmayabilir. Yapmanız gereken şey ise kamera ayarlarından otomatik seçeneğini etkinleştirmektir.

 

HTC kamera sorunları ile alakalı en sık dile getirilen müşteri şikâyetlerini baz alarak sizlere bir yazı hazırladık. Buradaki problemlere benzer bir durum yaşıyorsanız, mağazamıza gelebilir ya da iletişim seçeneklerimizi kullanarak teknik servis departmanımıza ulaşabilirsiniz.