Telefon Servisi

Seçilen Marka

HTC Modelleri

HTC Sim Kart & Hafıza Kartı Sorunları

HTC Sim Kart & Hafıza Kartı Sorunları

 

HTC sim kart ya da hafıza kartı sorunları, Teknotel’in deneyimli teknik servis personeli tarafından ele alınan konular arasındadır. Genellikle kullanılan cihaza hafıza kartı takıldığında okunmaması veya sim kart takılı değil şeklinde uyarı alınması şeklinde tezahür eden bu tip problemler her zaman donanımsal müdahale gerektirmediği için kendi imkânlarınızla da çözüm üretebilirsiniz.

 

 

 

HTC Sim Kartı Görmüyor

 

Telefonunuzun sim kartı görmediği durumlarda doğal olarak kartın yuvasında doğru bir şekilde durup durmadığını kontrol etmeniz gerekir. Eğer bu tip bir durum söz konusuysa çipleri yuvaya oturtulan kart, yeniden algılanacaktır. Fakat bazı durumlarda bu işlem sonrasında cihazın yeniden başlatılması da gerekebilir.

 

  • Yazılımdan kaynaklı anlık sim kart hatası alıyorsanız, şebekenin yeniden taranması için cihazı uçak moduna geçirebilirsiniz. 10-15 saniye bu şekilde bekledikten sonra modu devre dışı bırakıp kontrol sağlayınız.
  • Akılı telefonlarda önbellek kapasitesinin maksimumdayken kullanılması da HTC sim kartı okumuyor şeklinde şikâyetlere neden olabilir. Bunu aşmanın yolu da ayarlar modülünden önbelleği temizlemektir.

 

İşletim sistemi güncellendikten sonra yaşanan sim kart sorunları için manuel şebeke seçimi de çözüm olabilmektedir. Yapmanız gereken ayarlar kısmından kullandığınız mobil operatörü elle seçmektir. Bu işlem sonrasında şebeke ayarları birkaç saniye içinde yeniden yapılandırılır ve eğer anlık bir sorun yaşıyorsanız sim kart yeniden algılanır.

 

Root edilerek kullanılan cihazlardaki bazı yazılımlar, işletim sistemindeki dosyaları bloke ettiği için de sim kartın tanınmaması söz konusu olabilir. Tavsiye edilen ise zararlı olabilecek aplikasyonları cihazınızdan kaldırmanızdır. Daha sonra yeniden başlatarak kontrol sağlayabilirsiniz.

 

Telefonunuzdaki sim kart sorunu süreklilik arz ediyorsa yuvadaki çiplerin oksitlenmesi söz konusu olabilir. Bu durumda  donanıma hâkim bir uzman tarafından cihazın kontrol edilmesi gerekir. Okuyucu panellerin yenilenmesi ya da arızalı kısmın onarılması sonucu cihaz yeniden sim kartı görmeye devam eder.

 

 

 

HTC Hafıza Kartı Okumuyor

 

HTC marka telefonlarda SD kartın algılanmaması farklı nedenlere dayalı olarak ortaya çıkabiliyor. Örneğin bazı kullanıcılar daha önceden hafıza kartına kaydettikleri bir dosyayı ararken ekranda hata kodu çıktığını iletmekte.

 

  • Hafıza kartı sorunlarının en yaygını, toz ya da nem gibi etmenlerden kaynaklı algılama problemidir. Bunu aşmak için kartı çıkarıp manyetik kısmını temizleyebilirsiniz. Sarı ya da gümüş renkteki çip alanını kuru bir bezle ya da peçeteyle sildikten sonra yeniden deneyiniz.
  • Kartın içindeki verilere bir PC üzerinde ulaşmayı deneyerek de sorunun kaynağını saptayabilirsiniz. Bilgisayar üzerinde karta ulaşabiliyorsanız, verileri yedekleyip biçimlendirme yaptıktan sonra yeniden telefonunuza takıp kontrol edebilirsiniz.

 

Yaşadığınız sorun, telefondaki hafıza kartı yuvasından da ileri geliyor olabilir. Bunu test etmenin en kolay yolu ise başka bir SD kart yerleştirmektir. Çalıştığından emin olduğunuz bir kartı telefona taktığınızda da aynı sorun baş gösteriyorsa, yuvanın incelenmesi gerekir. Bu durumda öncelikle temizleme yoluna gidilir. Fakat genellikle parça değişimi ile sorun çözülmektedir.

 

Teknik servisimiz bünyesinde ele aldığımız HTC sim kart ve hafıza kartı sorunları içinde en sık dile getirilen şikâyetleri açıklamaya çalıştık. Sizler de aynı problemden mustaripseniz, sitemizdeki numaralardan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca İzmir’de yaşayan müşterilerimize mağazamız üzerinden kısa sürede geri dönüş sağlanmaktadır.