Telefon Servisi

Seçilen Marka

Apple/iPhone Modelleri

Huawei Bağlantı Sorunları

Huawei Bağlantı Sorunları

 

Son zamanlarda tüm dünyada büyük yankı uyandıran akıllı telefon üretici Huawei fotoğraf çekme kalitesi sebebiyle tercih edilen bir cihazdır. Dolayısıyla telefonu kullanan kişiler fotoğraf ve video gibi birçok dokümanı bilgisayarlarına da aktarabilirler. Şuan için Android işletim sistemini kullanan dünyaca ünlü marka, genellikle hiçbir yazılım indirmenize gerek olmadan bu işlemi yapmanıza izin verir.  Ancak bazı durumlarda işletim sistemine bağlı olarak ortaya çıkan teknik problemler söz konusu olabilir.  Teknik servis ekibimiz, Huawei bağlantı sorunları konusunda en çok gelen şikayetlerin çözümlerini sizler için derledi.

 

 

 

Huawei Bilgisayara Veri Aktarımı Yapmıyor

 

Sizlerin de cihazları bilgisayara bağladığınız anda sadece şarj olma işlemi gerçekleştiriyor ve dosya aktarımı yapmıyorsa size sunacağımız şu çözüm yollarını izleyebilirsiniz:

 

  • Böyle bir durumda öncelikle USB hata ayıklama modunu aktif hale getirmeniz gerekir.  Bu mod için de öncesinde Geliştirici Mod aktif olmalıdır.  Geliştirici mod için derleme numarasına birkaç defa basmanız yeterli olacaktır.
  • Ekrana “Tebrikler artık siz bir geliştiricisiniz.” İbaresi geldiği anda mod aktif hale gelir. Hemen sonrasında “Ayarlar” bölümünden “Geliştirici seçenekleri” butonuna tıklayarak USB Hata Ayıklama modunu aktif hale getirebilirsiniz.

 

HiSuite ile Güncelleme ve Yedekleme: Bilgisayara bağladığınızda cihazınız hala USB veri aktarımı yapmıyorsa HiSuite uygulaması üzerinden güncelleme ve yedekleme işlemi yapmanız gerekir. Çünkü bilgisayar sistemini cihazınız sadece bir şarj aleti gibi gördüğünden veri aktarımı yapılamamaktadır.

 

Bunun için de öncelikle Huawei Türkiye resmi web sitesine giriş yaparak HiSuite uygulamasını bilgisayarınıza indirmeniz gerekir.  Bu uygulamayı www.consumer.huawei.com/minisite/HiSuite_en/ adresi üzerinden indirebilirsiniz.

 

İndirme işlemini yaptıktan sonra öncelikle veri kablonuzu girişe ve bilgisayarınızdaki USB bölümüne bağlamanız gerekir. Daha sonra da ekranın üst bölümünden başlayarak parmağınızı ekranın üstünden aşağı olacak şekilde sürüklemelisiniz.  Daha sonra da Ayarlar menüsüne girerek “Gelişmiş Ayarlar” bölümünden “Güvenlik” seçeneği içindeki HiSuite uygulamasının HDB kullanmasına izin vermeniz gerekir.

 

Bu işlem sırasında cihazınızın Android sürümü de önemlidir. Huawei akıllı cihazınız Android6.0 sürümünde çalışıyorsa “USB Bağlı” seçeneğinin hemen altındaki “Dosya” seçeneğini aktifleştirmeniz gerekir. Eğer ki akıllı cihazınızın Android sürümü 7.0 olması durumunda “USB” ikonuna basarak “USB Üzerinden Dosya Aktarma” seçeneğini aktif hale getirerek cihaz dosya yöneticisi olan MTP’ye tıklayın. Daha sonra da bilgisayara bağlanmasını sağlayacak ekranda yer alan tüm izinleri onaylayarak telefonunuzu bilgisayara bağlayın.

 

Bu aşamadan sonra bilgisayarınızda Hisuite uygulamasını başlatabilirsiniz. “Yedekle” seçeneğine tıkladığınızda yedeklemeyi düşündüğünüz verileri seçebilirsiniz. Kısa bir bekleyişin ardından telefon hafızanız yedeklenecektir. İşlem bittiğinde “Tamamlandı” yazısı ekrana gelecektir.

 

Ancak HiSuite uygulamasının yedekleme seçeneklerinde cihazınızdaki görsel ve videoların otomatik yedeklenmediğini bilmelisiniz. Bu belgeleri yedeğe almak için “Cihazım” bölümünden “Resimler/Videolar” seçeneğine tıklayarak “Yedeklemek İstediğiniz Resim/Videoları Seçin” butonu üzerinden “Dışa Aktar” seçeneği ile istediğiniz içerikleri bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

 

 

 

Huawei Bilgisayara Bağlanmıyor&Görmüyor

 

Geçtiğimiz günlerde yeni işletim sistemini tanıtan ancak hala Android sürümleri kullanan Huawei akıllı cihazlarınızı bilgisayar görmediğinde ya da cihaz algılandığı halde içeriğe ulaşma konusunda sorunlar yaşıyorsanız şu adımları izleyebilirsiniz:

 

  • USB kablo ile Huawei cihaz bilgisayara bağlandığı an telefona ve bilgisayara bildirim gelir. Ancak kablo kaynaklı bir sorun olması durumunda bu uyarı ekrana gelmeyecektir. Bu durumda kablonuzu değiştirmeniz yeterli olacaktır.
  • Kablonuzda bir sorun yoksa Windows sistemine bağlı teknik bir sorun olabilir. Bu durumda en iyi çözüm yolu bilgisayarınızı yeniden başlatmaktır. Ancak sorun devam ediyorsa diğer ihtimalleri değerlendirmeniz gerekebilir.

 

Cihazın USB Ayarlarını Kontrol Etme: Android işletim sistemine sahip cihazınızda dosya aktarım modu olan MTP olarak bilgisayara bağlanması durumunda aktarım işlemine izin verilir. Cihazınızı daha önce bu şekilde ayarlasanız da bu işlemi bazen manuel olarak yerine getirmeniz gerekir. Huawei marka cihazınızın bildirim alanına girerek ekranda “USB Bilgisayar Bağlantısı” ya da “Diğer Seçenekler İçin Dokunun” ibarelerini görebilirsiniz. Bu ibarelere tıkladığınızda çözüm mümkünüdür. USB bağlantınız için Dosya Aktarma ve Görüntü Aktarma seçeneklerini görebilirsiniz. Daha sonra Android cihazınızın harici bir depolama aygıtı olarak görülmesini sağlayacak “Dosyaları Aktar” seçeneğine tıkladığınızda sorun çözülecektir.

 

Sistemin size sunacağı diğer bir çözüm yolu ise USB aygıt sürücüsü yüklemesidir. Windows işletim sistemi her zaman bağlanan aygıtları otomatik algılayarak karşıdan yükleyecek şekilde tanımayabilir. Bunu yapmak için Windows logo tuşuyla birlikte X’e basmanız gerekir. Daha sonra karşınıza gelen ekrandan “Aygıt Yöneticisi” sekmesine tıklamalısınız. Daha sonra bilgisayarınıza bağlı olan cihazların listesinde “Taşınabilir Aygıtlar” ya da “Diğer Aygıtlar” seçeneklerinden Huawei cihazınızı bularak üzerinde sağa tıklayın ve “Sürücü Yazılımını Güncelle” seçeneğine tıklayın.

 

Burada sizin için iki tane seçenek mevcuttur. Öncelikle sürücü yazılımının bilgisayarınızda olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Diğer bir seçeneğiniz ise en güncel sürümü internet ortamında otomatik olarak aramaktır.  Bilgisayarınızda Huawei cihazınızın MTP sürücü güncellemeleri bulunuyorsa “Sürücü Yazılımı İçin Bilgisayarımı Tara” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

 

Bu işlemden sonra “Bilgisayarımdaki Aygıt Sürücüleri Listesinden Seçmeme İzin Ver” seçeneğine tıklayarak karşınıza gelen ekrandan “Medya Değiştirici Aygıtları” seçme yoluyla devam edin.  Buradaki bölümde ise “MTP USB Device” sekmesine tıklayarak işlemi sonlandırın. Sürücü kurma işlemini tamamladıktan sonra Huawei cihazınız bilgisayar tarafından tanımlanacaktır. Sürücü güncellemesi için sistem bilgisayarı yeniden başlatmanızı da isteyebilir.

 

Donanımsal bir sorun yaşadığınız takdirde danışma hattımız üzerinden müşteri temsilcilerimizle görüşerek bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca sitemizdeki iletişim formunu da doldurduğunuzda kısa süre içinde sizinle iletişime geçilecektir. Alanında uzman personellerimiz sorunlarınıza en hızlı ve etkin çözümleri sizler için uygulayacaktır.