Telefon Servisi

Seçilen Marka

Apple/iPhone Modelleri

iPhone Ekran Sorunları

Iphone 5S / 6S / 7 Plus / 8 Plus / XS Ekran Sorunları

 

Piyasada bulunan tüm Iphone modellerine hâkim olan teknik servis ekibimiz, karşılaştıkları ekran sorunları karşısında profesyonel çözümler üretirler. Iphone 5, 6, 7, 8 ve X gibi cihazlarda yaşanan dokunmatik ekran problemleri hem kullanıcı kaynaklı hem de donanımsal ya da yazılımsal olabilir. Edindiğimiz tecrübe ışığında bugüne kadar en fazla karşımıza çıkan ekran sorunlarını açıklamaya çalışalım.

 

 

 

Iphone Ekran Lekeli

 

Iphone kullanıcılarının şikâyetleri arasında ekranla ilgili olanlardan bir tanesi ekranda çeşitli lekeler oluşmasıdır. Bu lekeler beyaz, mavi, yeşil ve bu renklerin karışımı gibi gözükebilir. Hatta bazı durumlarda sanki ekranda mürekkep akmış gibi bir görüntü oluşabilir.

 

 • Ekrandaki renk değişimleri genellikle darbeye bağlı olur. Cihaz düştüyse veya bir yere çarptıysa, içi hasar görür ve granüllerin dağılması sonucu ortaya farklı renkler çıkar.
 • Sıvı teması olan cihazlarda da lekeli ekran görülebilir. Suya düşürmemiş olsanız bile ekranın kenarından giren küçük bir damla nedeniyle oksitlenme oluşabilir.
 • Iphone ekranında leke sorunu yaşandığında çözüm olarak değişim önerilir. Apple yetkili servislerinden aldığınız fiyat çok fazlaysa, farklı alternatiflere yönelebilirsiniz.

 

 

 

Iphone Ekranda Yeşil & Beyaz Çizgi Var

 

Kullanıcıların şikâyetlerinden biri de cihazlarında oluşan çizgilerdir. Son dönemde Iphone X ve XS serisinde yeşil bir ekran görüntüsü şeklinde ayyuka çıkan bu durum, önceki modellerde de görülmektedir. Özellikle Iphone 5, 5s ve 6 modellerinde beyaz çizgi sorunuyla sık karşılaşılır. Sorunu evde çözmek için uygulayabileceğiniz birkaç basit yöntem vardır. Bunların kesin çözüm sunmadığının altını çizerek kısaca anlatalım.

 

 • Cihazı yeniden başlatmak, bazı durumlarda ekranı normal haline döndürebilir. Bu işlem için Iphone 6S ve daha eski modellerde “home” butonuyla “güç” düğmesine aynı anda basılmalı, 7 ve üstü modeller için “güç” düğmesi ile “ses kısma” butonuna basılmalıdır.
 • Cihazı bilgisayara bağlamak da sorunu giderebilir. Bu işlemde bağlantı kurulduktan sonra herhangi bir hareket yapmadan 10-15 dakika beklemeniz gerekir.
 • Batarya tamamen sıfırlandıktan sonra % 100 olana kadar orijinal şarj aletiyle cihazı şarj etmek de denenebilir.

 

Iphone ekranlarında beyaz çizgi sorunları yüksek ihtimalle flex kablolarının arızalanmasından kaynaklanır. Bu durum tek çözümü ekran değişimidir. Ekran fiyatları ise kullanılan cihazın modeline göre değişir.

 

 

 

Iphone Dokunmatik Çalışmıyor

 

Iphone modellerinde dokunmatik basmıyor, kendi kendine basıyor, çalışmıyor vb arızaların kaynağı ve çözümü genellikle aynıdır. Bu sorunla karşılaştığımız cihazların büyük bir kısmında ekran değişimi problemi çözmektedir. Ekran değişimi sonrasında yapılan detaylı testlerde problem çözülmezse ana karttan kaynaklı bir problem söz konusudur.

 

 • Cihaz ekranında dokunmatiğin aralıklı da olsa tamamen çalışmaması “multi touch” adı verilen bir sorundur. Özellikle Iphone 6 Plus modellerinde bu durum çok yaygındır ve Apple da bunu kabul ettiği için bir onarım programı ortaya koymuştur.
 • Iphone X modelinde dokunmatiğin kendi kendine basması veya ekranın bir kısmının çalışmaması da kronik bir sorun olarak kabul edilmiştir. Garanti kapsamına giren bu problem için Apple yetkili servisleriyle temas kurabilirsiniz.

 

Iphone dokunmatik ekranın sadece belli bir bölümünün çalışmaması durumunda ise soruna önce ekran üzerinden yaklaşılır. Bu durumlarda genelde darbeye bağlı bir kayıp söz konusudur. İlk olarak ekran değişimi yaparak çözülmeye çalışılan bu arızanın devamı halinde dokunmatik entegre değişimi gündeme gelir.

 

 

 

Iphone Ekranda Görüntü Yok

 

Iphone ekranda görüntü olmaması şikâyeti birkaç farklı şekilde tezahür edebiliyor. Örneğin bazı cihazlarda menüyü gördüğünüz halde ekranı siyah görürken bazılarında ses ve titreşim olmasına rağmen ekrana görüntü gelmiyor.

 

Iphone 4, 5, 5S, 6 ve 6S modellerinde siyah ekran sorunu daha yaygın. Eğer sorunu servise gitmeden çözmek istiyorsanız yapabilecekleriniz biraz sınırlı.

 

 • Cihazı bataryası tamamen boşalana kadar kullanmak ve daha sonra şarj etmek bazı durumlarda çözüm sunabiliyor.
 • Hard reset de denilen cihazın yeniden başlatılması da siyah ekran probleminde başvurulan bir çözüm yöntemi.

 

Iphone siyah ekran sorunlarının altında yatan neden genellikle LCD teknolojisiyle ilintili olmaktadır. Bu durumda ekran değişimi yapmak gerekebilir ve bu işlemin mutlaka ne yaptığını bilen bir uzman tarafından yapılması tavsiye edilir.

 

Not: Kurtarmak istediğiniz veriler varsa cihazı bir monitör adaptörü ile bilgisayara bağlayarak ekrana ulaşabilir ve buradan yedekleme yapabilirsiniz.

 

 

 

Iphone Ekran Kırıldı

 

Iphone ekran kırılması, çizilmesi veya çatlaması gibi sorunları aslında aynı kefeye koyabiliriz. Çünkü hem özel servisler hem de Apple’ın yetkili servisleri için cihazın köşesin ufak bir çatlak olmasıyla ekranın tamamen parçalanmış olmasının pek farkı yoktur. Bu tip problemlerin ortak çözümü ekranı değiştirmektir.

 

 • Iphone ekran değişimi, sorun kullanıcı kaynaklı değilse, garanti süresince yetkili servisler tarafından ücretsiz yapılır. Ancak bu durum az rastladığımız bir süreçtir.
 • Darbeye bağlı ekran kırılmalarında ekranın belli bir ücret ödenerek değiştirilmesi gündeme gelir ve burada gerçekten hatırı sayılır bir faturaya tekabül eder. Günümüzde Apple yetkili servislerinde orijinal Iphone ekranları 850 ila 2300 TL arasında fiyatlanır.

 

Firmamız, özel servis olarak hizmet verdiği için yukarıda rakamlarda daha düşük bir bantta ekran değişimi yapmaktadır. Yaşadığınız Iphone ekran sorunu ne olursa olsun öncesinde size şeffaf bir bilgilendirme yapılır ve izlenecek yolun detayları aktarılır. Örneğin bazı modellerde ekran değişimi sonrasında parmak izi okuyucunun çalışmaması gündeme gelebilir ve olasılık mutlaka karşı tarafa aktarılır.

 

Bizlerle iletişim kurarak yaşadığınız soruna profesyonel çözümler bulabilir ve ekonomik bir şekilde cihazınızı eksi performansıyla kullanmaya devam edebilirsiniz. Iphone 5, 6, 7,8 ve X modellerinden hangisine sahip olduğunuzun önemi olmaksızın, cihazı yetkili servise göndermeden önce verilerinizi yedeğe almanızı da tavsiye etmiş olalım.