Iphone Modellerinde Şarj Neden Çabuk Bitiyor?

Şarjın çabuk bitmesi; Apple markasının piyasadaki eski modelleri olan 4, 5, 6 ve 6S’ten tutun da yeni olarak kabul edebileceğimiz Iphone 7, 7 Plus, 8 Plus ve X modellerine kadar karşımıza çıkabilen bir sorundur. Sorun, yazılımsal ya da donanımsal bir aksaklıktan kaynaklanmıyorsa kullanımla alakalıdır.

Cihazınızda yaşadığınız şarj problemleri için Iphone şarj sorunları ve Iphone batarya sorunları başlıklı yazılarımıza göz gezdirebilirsiniz. Telefonunuzun şarjını daha verimli kullanmak için alabileceğiniz bazı pratik önlemler vardır. Bunları uyguladığınızda % 10 ila % 50 arasında bir kapasite artışı gözlemleyebilirsiniz.

Kullanmadığınız Uygulamaları Kapatın / Silin

Tüm akıllı cihazlar gibi Iphone modellerinde de arka planda çalışan uygulamalar şarjdan yer. Bunun için o an kullanmadığınız uygulamayı kapatmanız gerekir. İki kez ana ekran butonuna dokunduktan sonra karşınıza çıkan listeden istediğiniz uygulamayı yukarı sürükleyerek batarya tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Cihazınızdaki kullanmadığınız uygulamaları silmek de performansa pozitif katkıda bulunacaktır. Birçok kullanıcı bir uygulamayı yükleyip ihtiyacını karşıladıktan sonra telefonda tutmayı tercih eder. Ancak sık başvurmadığınız uygulamaları temizlemek şarj optimizasyonu açısından daha sağlıklı bir tutumdur.

Veri Alımını Kısıtlayın

Iphone modellerinde “Fetch” ismiyle işletim sistemine eklenen bir özellik bulunur. Bu özellik, cihazdaki uygulamalarda bir güncelleme olup olmadığını kontrol eder ve her kontrol şarjınızdan biraz daha tüketir. 15 dakika, 30 dakika, 1 saat gibi seçenekler sunan bu kısımda elle kontrol özelliği de vardır.

Cihazın “Ayarlar” kısmından “Mail, Kişiler, Takvimler” bölümüne girip buradaki seçeneklerden “Elle” yazanı seçerseniz cihazdaki otomatik veri alımını kaldırmış ve dolayısıyla bataryanızın daha uzun süre dayanmasına katkıda bulunmuş olursunuz.

Konum Servislerini Sınırlandırın

Telefonunuza yüklediğiniz birçok uygulama sizden GPS verilerini kullanmak için izin ister. Bu izni verdikten sonra eğer bir ayar değişikliği yapmazsanız, cihazın açık olduğu her an konumuzu güncellemek için GPS servislerini kullanırlar. Dolayısıyla kullanmasanız bile arka planda sürekli cihazın yer değişikliğini algılayarak veri elde eden bu uygulamalar, şarj kullanım sürenizi önemli ölçüde etkiler.

Bu konuda önlem almak için yapmanız gereken; “Ayarlar” kısmından “Gizlilik” ve oradan da “Konum Servisleri” sayfasına ulaşmaktır. Cihaz size söz konusu özelliği kullanan tüm uygulamaları liste halinde gösterir. Buradan ihtiyaç duymayacağınız seçenekleri kısıtlayarak batarya kullanımını minimize edebilirsiniz.

Ekran Parlaklığını Azaltın

Iphone cihazlarda şarjın çabuk bitmesine neden olan etmenlerden biri de yüksek ekran parlaklığıdır. Özellikle parlamanın düşük olduğu anlarda ekranın tüm gücüyle çalışmasına gerek olmayabilir. Durumu değiştirmek için “Ayarlar” bölümünden “Duvar Kağıtları ve Parlaklık” kısmına girmeniz ve sonrasında ekranda çıkan göstergede elle değişiklik yapmanız gerekir. Bu işlemi tamamladıktan sonra aynı menü içinde yer alan “Ekran Parlaklığını Otomatik Ayarla” kısmını da pasif duruma getirmeniz önemlidir.

Reduce Motions (Paralaks Efektler) Modunu Kapatın

Iphone cihazlarda göze hoş gelen özelliklerden biri de ekrandaki uygulamaların sanki suda yüzer gibi hareket etmesidir. Telefonunuz hareket ettiğinde ortaya çıkan bu durum her ne kadar eğlenceli olsa da tam bir şarj düşmanıdır.

Uygulamaların sabitlemek için “Ayarlar” bölümünden “Genel” > “Erişilebilirlik” > “Hareketi Azalt” kısmına girerek seçili ayarı “Açık” pozisyonuna getirmeniz yeterlidir.

Otomatik Güncellemeleri Denetleyin

App Store ve ITunes üzerinden satın aldığınız uygulamalar, otomatik güncelleme moduyla cihazınıza yüklenir. Dolayısıyla arka planda çalışan otomatik güncelleme eklentisi sayesinde uygulamalardaki en ufak değişiklikler bile algılanır. Eğer şarjın daha uzun gitmesi sizin için buradaki otomatik ilerlemeden daha önemliyse “Ayarlar” > “Itunes ve App Store” adımlarını izleyerek “Güncellemeler” butonunu pasif duruma getirebilirsiniz.

Airdrop’u Kapatın

IOS 7 sürümünden sonra kullanılmaya başlanan bu özellik diğer Apple cihazları ile kontak kurup belge alışverişi yapmanızı sağlar. Eğer kapalı durumda değilse sürekli bağlantı kurulabilecek bir cihaz arayacağı için bataryanızı oldukça fazla kullanır. Söz konusu uygulamayı / özelliği “Kontrol Merkezi” üzerinden devre dışı bırakabilirsiniz.

Bildirimleri Senkronize Edin

Cihaza yüklenen uygulamaların bildirim iletme özellikleri açık durumdadır. Bazı uygulamalarda hangi durumların size gösterilmesini istediğinizi ayarlayabilirsiniz. Ancak tam kapsamlı bir batarya optimizasyonu sağlamak istiyorsanız bu bildirimleri uygulama bazında da yönetebilirsiniz.

“Ayarlar” > “Bildirim Merkezi” sıralamasını takip ettiğinizde karşınıza tüm uygulamalar listelenir ve buradan ana ekranda işlemlerini takip etmek istediğiniz seçenekler haricindekileri işaretleyebilirsiniz.

Uçak Modunu Kullanın

Elbette bu tavsiye sadece telefonun çekmediği ya da belli bir süre kullanım sağlamayacağınızın kesin olduğu yerlere özgüdür. Uçak modunu açmak, Iphone cihazınızın sürekli şebeke veya hücresel ağ aramasını engelleyecektir. Dolayısıyla bir nevi uyku moduna geçerek şarjın çok daha verimli olmasını sağlayabilirsiniz. Ancak uçuş modunda sizi arayanların ulaşamayacağını da hatırlatmakta fayda vardır.

Wifi / Hücresel Veriyi Kapalı Tutun

Iphone’un hangi modelini kullanıyor olursanız olun, cihazın şarjını en çok tüketen eylem internete bağlı kalmaktır. Özellikle mobil veri tüketimi çok ciddi bir batarya kullanımına neden olur. Bundan dolayı cihazda internete ihtiyaç duymadığınız durumlarda iki üniteyi de kapalı duruma getirmeniz faydalı olacaktır.

Cihazınızda yüklü olan uygulamalar, güncelleme ve bildirim kontrolü amacıyla internet bağlantısına ihtiyaç duyar. Bağlantıyı kestiğinizde bu durum da ortadan kalkacaktır. Ancak sadece wi-fi modülünü kapalı durumuna getirmeniz uygulamaların bağlantı arayışını engellemez.

Cihazı Daha Az Kullanmak

Aslına bakarsanız işin en kesin çözümü budur. Akıllı telefonla olan ilişkinizi, zorunlu haller dışında, belli bir mesafede tutarsanız şarjınız çok daha uzun süre gidecektir. Alınabilecek kolay tedbirlerle Iphone’larda şarj neden çabuk bitiyor izah etmeye çalıştık. Bilinçli bir şekilde kullanım sağlamanıza karşın batarya sorunlarınız devam ediyorsa, uzman teknik ekibimiz sizlere bir yol haritası çizecektir. İletişim formumuz ya da telefon numaralarımız üzerinden bizimle irtibat kurabilirsiniz.