Telefon Servisi

Seçilen Marka

Apple/iPhone Modelleri

iPhone Şarj Sorunları

Iphone 5S / 6S / 7 Plus / 8 Plus / XS Şarj Sorunları

 

Teknik servis bünyemizde şarj sorunları için de çözüm sunuyoruz. Iphone 5, 5S, 6 ve 6S modellerinde daha çok donanımsal olarak karşımıza çıkan bu tarz problemler, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus X ve XS modellerinde, IOS 11 güncellemesi sonrası, daha çok yazımlı kaynaklı olarak ortaya çıkmakta. Sektördeki tecrübelerimiz doğrultusunda bize gelen soruları ve pratik çözüm yollarını sizlerle paylaşacağız. Ayrıca detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için bize ulaşabileceğinizi de vurgulamış olalım.

 

 

 

Iphone Şarj Olmuyor

 

Her şeyden önce bu soruna öncelikle şarj aletini kontrol ederek yaklaşmak gerekiyor. Telefonunuzu başka bir şarj aletine takarak kısa sürede durumu netleştirebilirsiniz. Eğer problem şarj aletindeyse kafa denilen adaptör kısmında mı yoksa kabloda mı sorun olduğunu açığa çıkarmak için deneme yapmanız lazım. Buradan çıkan sonuca göre hareket edilebilir.

 

Cihazın şarj olmamasında kullandığınız elektrik kaynağının veya prizin de etkisi olabilir. Kablo ve şarj ünitesinde yaptığınız gibi burada da başka bir kaynağa yönelerek sorunun cihazla ilişkili olduğunu netleştirebilirsiniz.

 

Iphone batarya değişimi, şarj sorunları konusunda en son yapılması gereken eylemdir. Çünkü pil ile şarj soketi arasında dâhili mantık kartı adı verilen bir bölüm vardır ve içinde farklı bileşenler mevcuttur. Dolayısıyla eğer doğrudan bataryayı değiştirirseniz buradaki aksaklıkları gidermeden hareket etmiş olursunuz. Pil yeni olmasına rağmen söz konusu bağlantılardaki sorun devam ettiği için şarj probleminiz de devam eder.

 

  • Iphone cihazlarda tam anlamıyla bir şarj sorunundan bahsetmek için öncelikle çalıştığından emin olduğunuz bir şarj cihazına telefonu takıp 10-15 dakika beklemeniz gerekir. Bu süre içinde telefon açılmazsa ya da ekrandaki şarj göstergesinde yıldırım işaret çıkmazsa probleminiz şarja endeksli olarak çözülmelidir.
  • Sıvı teması yaşayan Iphone modelleri, ilk emareleri şarj sorunu yaşatarak gösterir. Cihaza temas eden sıvıdan kaynaklı kısa devre oluştuğu için önce kurutmak gerekir. Bu konuda bazen cihazı 2-3 gün pirinç dolu bir kavanozda bekletmeniz önerilir. Eğer az bir miktarda sıvı söz konusuysa pirinçlerin nemi alması sonucu kuruluk sağlanabilir.

 

Iphone modellerinde cihazın alt kısmında yer alan şarj bağlantı noktası deforme olduğunda da şarj sorunları yaşanabilir. Bu durumda bir el feneri yardımıyla bu alanı kontrol etmeniz gerekir. Bazen küçük bir madde burayı tıkar ve kabloyla arasındaki bağlantıyı engeller. İçeride bir şey sıkışmışsa üfleyerek ya da cımbız ve diş fırçası gibi bir alet kullanarak çıkarmayı deneyebilirsiniz. Ancak modülün etrafına zarar vermemeye özen göstermeniz tavsiye edilir.

 

Yazılımsal nedenlerden kaynaklanan şarj olmama sorunu ise işletim sistemini güncellemeyi gerektirir. Eğer cihazınızdaki IOS sürümü güncelse diğer partilerdeki yazılımları da kontrol etmelisiniz. Hard reset olarak adlandırdığımız yöntem yazılımdan kaynaklanan şarj problemlerinin çözümü için tercih edilebilir. Bu işlem orta tuşa ve güç butonuna aynı anda basıp ekranda Apple logosunu görene kadar beklenerek yapılır. Ortalama 30 saniyede cihazın resetlenmesi sağlanır. Bu aşamadan sonra cihazı yeniden şarja takıp kontrol edebilirsiniz.

 

Çözüm önerilerimizin hepsini denediğiniz halde sorun halen devam ediyorsa mutlaka bir uzman tarafından analiz yapılmalıdır. Şarj bağlantı ünitesinin tamiri oldukça titiz yaklaşılması gereken bir süreçtir ve uzmanlarımız sizlere bu konuda profesyonel destek sunar.

 

 

 

Iphone Geç Şarj Oluyor

 

Kullanıcılardan gelen şikâyetlerden biri de Iphone cihazlardan yaşanan yavaş şarj olmayla alakalıdır. Geç şarj olan cihazlar ile birlikte bazı modellerde şarj seviyesi % 80-80 bandına gelince bariz bir yavaşlama da görülür. Sorunun kaynaklanabileceği durumlar ve pratik çözümlere bir parantez açarak devam edelim.

 

  • Şarj cihazında ya da kablolarda meydana gelen hasarlar bu sorunu yaşatabilir. Örneğin kıvrılmış kablolar veya uç kısmı eğrilmiş soket girişleri gözlemleniyorsa bu tarz problemlerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca prizlerin ve binadaki elektrik şebekesinin de buna neden olabileceğinizi unutmayın.
  • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi şarj bağlantı noktasında bir yabancı madde olması da aynı soruna neden olabilir. Bir diş fırçası yardımıyla buradaki partikülleri temizleyebilirsiniz.

 

% 80 seviyesinden sonra şarj olmayı durduran Iphone cihazlarda sorun ısınma kaynaklıdır. Cihazın işletim sistemini korumak amacıyla bu şekilde bir yöntem geliştirilmiştir. Cihaz soğuduğunda yeniden şarj olmaya devam eder.

 

Yeniden başlatmak, geçici şarj sorunlarının çözümü için uygulanan genel bir yöntemdir. Iphone 6S ve daha önceki modellerde cihaza reset atmak için home ve güç butonlarına aynı anda on saniye kadar basmanız gerekir. Iphone 7 ve 7 Plus modellerinde ses kısma ve yan düğmeye basılı tutmalısınız. Iphone 8 ve sonraki modellerde ise sesi aç ve sesi kıs butonlarına kısa süreli bastıktan sonra Apple logosunu görene kadar yan butona basmanız yeterlidir.

 

İşlemler sonrasında cihazı şarja takıp yarım saat kadar beklemeniz tavsiye edilir. Bu süre sonunda cihazda şarj olmama ya da açılmama gibi problemler yaşıyorsanız farklı bir metot uygulanmalıdır. Dolayısıyla donanım odaklı bir tamir sürecine ihtiyaç duyarsınız. Teknik servisimiz, bizimle iletişim kurmanız halinde en iyi çözümü sunacaktır.

 

 

 

Iphone Şarj Oluyor Gözüküyor Ama Olmuyor

 

Bazı kullanıcılar, Iphone cihazlarını şarja taktıklarında göstergenin çalıştığını ancak bataryanın dolmadığını dile getiriyorlar. Bu şekilde bir sorunla karşı karşıya geldiğinizde öncelikle sorunun kaynağını saptamaya çalışmalısınız.

 

  • Diğer şarj sorunlarında da bahsettiğimiz gibi ilk olarak kabloların, şarj aletinin ve elektrik kaynağının düzgün çalışıp çalışmadığını test etmelisiniz.
  • Sorun işletim sisteminin güncel olmamasından kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden en son IOS sürümünü yüklemeniz gerekir.
  • Yeniden başlatmak da sorunun çözümü için yeterli olabilir. Hard reset ile alakalı hangi modelde nasıl bir işlem yapılması gerektiğini yukarıdaki sorunda belirtmiştik.

 

Iphone şarj oluyor gösteriyor ama olmuyor tarzındaki şikâyetlerde cihazdaki şarj paneliyle alakalı sorunları daha çok görülür. Bu konuda önce bir temizlik yapmanız önerilir. Ancak bu şekilde sorun giderilmediyse yapmanız gereken teknik servise başvurmaktır. Cihazla şarj kablosunun temas ettiği bölgelerde bir oksitlenme meydana gelmiş olabilir. Bu durumda paneli tamamen değiştirmeden sorunu çözmek mümkün olabilir. Fakat işinin ehli bir profesyonelin değerlendirmesinden sonra gereken adım atılmalıdır.

 

 

 

Iphone Şarj Entegresi Problemi

 

Iphone modellerinde ana kartın üzerinde bir şarj entegre ünitesi bulunur. Burada yaşanan problemler birkaç farklı şekilde kendini gösterir. Cihazın şarj olmaması, yavaş şarj olması ya da şarj olurken ısınması gibi sıkıntılar bu parçadaki problem yüzünden ortaya çıkabilir. Şarjın çabuk bitmesi de aynı parçadan kaynaklanabilir. Ancak bu konuda daha kapsamlı bilgi sahibi olmak için Iphone modellerinde şarj neden çabuk bitiyor başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Şarj entegresi ile alakalı problemleriniz, teknik servisimizin uzmanlığında kısa sürede çözüme kavuşturulmaktadır. İletişim formlarından ya da telefon numaralarımızdan bizimle kontak kurarak Iphone özel servis talebinizi iletebilirsiniz.