Telefon Servisi

Seçilen Marka

Apple/iPhone Modelleri

Iphone 5S / 6S / 7 Plus / 8 Plus / XS Ses Sorunları

Iphone 5S / 6S / 7 Plus / 8 Plus / XS Ses Sorunları

 

Ses ile ilgili sorunlar, teknik servisimiz bünyesinde yoğun olarak karşılaştığımız ve farklı çözümler ürettiğimiz alternatifler arasında sıralanabilir. Iphone 4, 4S, 5 ve 5S gibi eski tarihli modellerden tutun da son birkaç yılda çıkan cihazlara kadar her modelde yaşanabilen ses sorunları hakkında kısa notlarımızı sizin paylaşacağız. Bunların dışında alan ses problemleri ile alakalı bilgi almak ve çözüm üretmemizi sağlamak için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

 

 

 

Iphone Ses Gelmiyor & Ses Gitmiyor

 

Iphone modellerinde sesinizi karşıya ulaştıramama ya da karşıdan gelen sesi alamama gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Bazen de sesin çok derinden geldiğini duyuyorsunuz ve seviyeyi sona getirmenize rağmen normal bir duyum sağlayamıyorsunuz.

 

Iphone ses sorununa bir reaksiyon üretmeden önce ilk olarak sorunun kaynağını saptamakla başlamanızı tavsiye ediyoruz. Sıkıntı yaşadığınız yer kulağınızı dayadığınız yerde mi, yoksa telefonun alt kısmında mı bunu netleştirmeniz önemli. Çünkü Iphone ahize ve hoparlör sorunlarının çözümleri de buna bağlı olarak değişebiliyor.

 

  • Bu konudaki en geleneksel çözüm cihazı kapatıp açmaktır. Bazı anlık sorunlarda çözüm bu kadar basit olabilir.
  • İkinci bir seçenek de hard reset olarak ifade edilen yöntemdir. Bu işlemin akışı kullandığınız modele göre değişebilir.
  • Bir diğer metot yazılımı güncellemektir. Eski bir IOS sürümü kullanıyorsanız, yenisini edinerek cihazın normale dönmesini sağlayabilirsiniz.
  • Nadir de olsa bazen işletim sistemini güncelledikten sonra ses sorunu ayyuka çıkabilir. Özellikle Iphone 6, 7, 8 ve X modellerinde yaşandığını gördüğümüz bu problem, açık imzalı bir önceki sürüme dönerek ortadan kaldırılabilir.

 

Donanımla alakalı Iphone ses sorunları ise yukarıdaki işlemlerle çözülmez. Bu noktada uzman bir dokunuş gerekir ve cihazın garantisi devam ediyorsa yetkili servise gönderebilirsiniz. Ahizedeki problemlerde ayrı bir teknik servis prosedürü işlemez. Yani kullanıcı kaynaklı olmadığı sürece parça veya cihazın komple değişimi mümkündür.

 

Ses sorunu konusunda dikkate almanız gereken bir diğer konu da cihazın açılmasıdır. Bildiğiniz gibi yetkili olmayan biri ya da kullanıcı tarafından açıldığı anda garanti kapsamı dışında kalır. Bu yüzden temizlemek için de olsa iki kez düşündükten sonra adım atmanızı öneriyoruz.

 

Çözüm sunduğumuz iphone modellerinde filtre ve ahize kısmını tamamen yenileriyle değiştirip, fabrikasyon ses yüksekliği ve netliğini telefonunuza geri kazandırıyoruz Ayrıca modele göre izole bantlar, sıvı ve toz bantları da fabrikasyon şekilde yeniliyoruz. Ayrıca izole bantlar veya küçük diş fırçaları da temizlik için kullanılabiliyor. Ancak burada mekanizmaya zarar vermemek önemli, çünkü bilhassa hoparlör temizliklerinde yapılan yanlış bir hareket modülün komple devre dışı kalmasına sebep oluyor. Dolayısıyla cihazı eğer yetkili servise göndermeyi düşünmüyorsanız, kendiniz müdahale etmek yerine uzman birinin işlem yapmasına zemin hazırlamanız gerektiğinin bir kez daha altını çiziyoruz.

 

 

 

Iphone Hoparlör Çalışmıyor

 

Konuşurken karşı tarafı duyuyorsunuz, kulaklıkla ses alabiliyorsunuz ama hoparlöre geçtiğinizde ses tamamen kayboluyor veya kesik kesik geliyorsa yaşadığınız sorun içerdeki küçük panellerle alakalı olabilir. Bu noktada hoparlör ve hoparlör filtrelerinin değişimi çözüm olarak ortaya konur.

 

 

 

Iphone  Ses Gidip Geliyor

 

Konuşma esnasında karşınızdakinin sesi kesiliyor, cızırtılı geliyor veya gidip geliyorsa önceliğiniz ahize kısmında bir temizlik yapmak olmalıdır. Iphone cihazlarda bu problem genelde yazılımla ya da iç aksamla alakalı değildir.

 

  • Ekran koruyucu kullanıyorsanız, ahize kısmına gelen taraf sesi engelliyor olabilir. Bu durum ilk bakışta fark edilmez ancak koruyucunun bu bölgesi açıldığında aradaki farkı görürsünüz.
  • Sorunun şebekede ya da GSM operatörünüzde olması da ihtimaller dâhilindedir. Bu durumu netleştirmek için konuşma devam ederken hoparlörü açıp kontrol sağlayabilirsiniz. Sorun devam ediyorsa çekmeyen bir alandasınız demektir.

 

 

 

Iphone Ses Duyulmuyor & Zil Sesi Duyulmuyor

 

Sahip olduğunuz Iphone cihazın hoparlör kısmından çıkan seslerde sorun yaşıyorsanız öncelikle ayarlar kısmından bir kontrol sağlamanız gerekir. “Ayarlar” bölümüne girdikten sonra “Sesler ve Dokunuşlar” kısmına ulaşmanız gerekir. Buradaki “Zil Sesi ve Uyarılar” kademesinde oynama yaptığınızda cihazdan uyarı sesi gelir. Eğer bu sesi duyamıyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 

  • Cihazı açıp kapatmak, geleneksel olarak tanımlansa da sorunun çözümünde etkili olabilir. Bu yüzden ilk olarak yeniden başlatma seçeneğini devreye alabilirsiniz.
  • Diğer Iphone ses sorunları gibi burada da yazılım güncelleme seçeneği denenebilir. Eski bir IOS sürümü kullanıyorsanız, sisteminizi güncel hale getirmeyi düşünebilirsiniz.
  • Ses alamama durumunda bazen cihazın Bluetooth üzerinde başka bir aygıta veri göndermesi söz konusu olabilir. Bu akışı durdurduğunuzda sorun çözülecektir.
  • Kulaklığı taktığınızda cihazın seslerini duymaya başladıysanız kulaklık soketinizi temizleme yoluna da gidebilirsiniz. Diş fırçası, düşük basınçla hava üfleme vb metotlarla bu işlemi yapabilirsiniz.

 

Bu işlemleri denemenize rağmen ses sorunu devam ediyorsa bu kez problemi donanımda aramanız gerekir. Ancak cihazı kendi başınıza açmanız tavsiye edilmez. Apple yetkili servisine başvuru yaparak ya da bizimle iletişim kurarak aygıtın eski verimine kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Iphone Ses Sınırı

 

Iphone 4S sonrasında üretilen tüm modeller bir ses sınırıyla fabrikadan çıkar. Bu sınır, Avrupa Birliği’nin uygulamaları kapsamında alınan önlemlerden bir tanesidir. Bu yüzden ses ayarlarındaki limiti devre dışı bıraksanız bile yazılımsal olarak kısıtlama devam eder. Genel ayarlar veya ekolayzır kısmından bir takım düzenlemeler yaparak sesi daha yüksek seviyeye çekebilirsiniz. Ancak 9.3.3. IOS sürümü sonrasında bu kısıtlamayı jailbreak yapmadan çözmek çok zordur. Çünkü Apple, sistem dosyalarına erişimi mümkün olduğunca engellemiştir.

 

Teknik servis ekibimiz Iphone 5, 6, 7, 8 ve X modellerinin hem S hem de Plus serileri için profesyonel çözümler sunmaktadır. Uygun fiyatla garantili hizmet almak için iletişim formlarımızı kullanarak bize ulaşabilirsiniz.