Telefon Servisi

Seçilen Marka

Apple/iPhone Modelleri

iPhone Tuş Sorunları

Iphone 5S / 6S / 7 Plus / 8 Plus / XS Tuş Sorunları

 

Teknik servisimiz bünyesinde çözüm sunduğumuz konulardan biri de Iphone modellerindeki tuş sorunları. Bu tip problemler telefonun kullanım süresi ile doğru orantılı olarak ayyuka çıkıyor. Ancak sıfır cihazlarda bile bazen sorun yaşanabildiğini de ekleyelim. Müşterilerimizin şikâyetlerinden derlediğimiz sık sorulan sorular üzerinden Iphone 5, 6, 7 ve bunların Plus modellerinde en çok rastlanan tuş problemlerini kısaca açıklamaya çalışalım.

 

 

 

Iphone Orta Tuş & Home Tuşu Basmıyor

 

Iphone modellerinde “home tuşu çalışmıyor” sorunuyla bize ulaşan birçok müşterimiz oluyor. Öncelikle bu durumun kullanıma ya da dış etkenlere bağlı olabildiğini belirtelim. Ekonomik ömrü sona yaklaşan cihazlarda ise bu problem daha fazla gözlemleniyor.

 

  • Home tuşunun yanlarından su sızabilir. Yani yağmurlu havalarda cihazınızı kullandıysanız bu problemle karşılaşma olasılığınız artacaktır.
  • Tozlu ortama maruz kalan cihazlarda orta tuşun sertleşmesi veya bir basıp bir basmaması gibi durumlar yaşanabilir. Özellikle kılıfsız kullanılan cihazlar buna daha müsaittir. Bu yüzden kadınların çantada muhafaza ettikleri telefonlarda da bu problem ortaya çıkabilir.
  • Darbeye ve düşmeye bağlı sorunlar da sıkça yaşanmaktadır. Burada cihazın iç kısmındaki flexler zarar görür ve temassızlık oluştuğu için tuşun işlevselliği kaybolur.

 

IOS 11 sürümü sonrası ortaya çıkan home tuşu sorununa da ayrı bir parantez açmamız lazım. Iphone 7 ve 8 modelinde donma şeklinde kendini gösteren bu problem biraz farklı bir yol izlenmesini gerektiriyor.  Bu modellerde yakın geçmişe kadar home tuşu değişimi sadece garanti kapsamındaki cihazlar için yapılabiliyordu. “Assistive Touch” dediğimiz modda cihazı kullanmanız mümkündü ancak yine de bu tuşun sağladığı kolaylık ortadan kayboluyordu. Eğer garantiniz yoksa bu tuş olmadan cihazı kullanıyordunuz. Ancak artık özel servis olarak bu çözümü sunabiliyoruz.

 

Home tuşu değişimi yapıldıktan sonra parmak izi okuyucu işlevini yitiriyor. Fakat telefonun diğer özelliklerini aynı şekilde kullanmaya devam ediyorsunuz. Telefonunuz garanti kapsamı dışındaysa servis ekibimizde konuya net çözümler üretiliyor ve eski performansı almayı sürdürüyorsunuz.

 

 

 

Iphone Ses Tuşu Çalışmıyor

 

Iphone tuş sorunları arasında yaygın olarak gözlenenlerden biri de ses açma / kapama butonlarının işlevselliğini kaybetmesidir. Servisimize gelen cihazlar için tamir sürecini işletmeden önce problemin yazılımsal kaynaklı olup olmadığını test ediyoruz.

 

  • Cihazda yüklü işletim sistemi güncellendiğinde bazen bu problem de ortadan kalkabiliyor. Ancak öncesinde sorunun tüm uygulamalarda karşınıza çıkıp çıkmadığını netleştirmeniz lazım.
  • Bazı üçüncü parti ses uygulamaları ile işletim sistemi arasında uyumsuzluk meydana geldiğinde de sorun tezahür edebiliyor. Bu farkı anlamak adına cihazın kendi bünyesindeki ses ayarlarında değişiklik yapmayı düşünebilirsiniz.
  • Cihazın titreşim modunda olduğunu fark etmeyen kullanıcılar da bazen ses tuşlarında sorun yaşadıklarını düşünebiliyorlar. Bu yüzden öncesinde kontrol sağlamakta fayda var.

 

Bahsettiğimiz noktaları geçmenize rağmen aynı sorun yaşanmaya devam ediyorsa bu kez donanımla alakalı bir probleminiz olduğu anlamı çıkarılabilir. Bizimle irtibat kurmanız halinde ekibimizdeki uzmanlar, kısa süren bir analiz sonucu onarım haritasını çizer ve buna uygun bir yol izlenir.

 

 

 

Iphone Power & Üst Tuşu Çalışmıyor

 

Iphone modellerinde power tuşu; güç düğmesi, üst tuş veya açma – kapama tuşu olarak isimlendirilebilir. Bu tuşla alakalı sorunu çözümü için diğer örneklerde de belirttiğimiz gibi ilk olarak kaynak saptaması yapmak gerekir.

 

  • Darbeye, aşırı güç kullanmaya veya parçanın mekanik ömrüne bağlı olarak power tuşunda deformeler yaşanabilir. Bu tip sorunlar genellikle kendini anlık takılmalar, tuşun normal seviyesinden daha içeride olması ve şekil bozukluklarıyla belli eder.
  • Aşırı sıcak, nem, tozlu ortam ve sıvı teması gibi etmenler de Iphone üst tuş sorununu tetikleyen unsurlardandır. Eğer cihaz soğuduktan veya temizlendikten sonra da aynı sorun devam ediyorsa bu kez oksitlenme olasılığı var demektir.
  • Telefonun kenarından küçük bir damla girmesi bile belli bir süre sonra içerideki aksamın pas tutmasına ve dolayısıyla işlev kaybı yaşanmasına sebebiyet verir.

 

Donanımsal tuş sorunlarında öncelik iç kısımdaki noktalardaki bölümleri onarmaktır. Ancak süre ve onarım maliyeti gibi faktörlerle birlikte değerlendirildiğinde parça değişimi alternatifi ağır basabilir. Apple özel servisi olarak çalışan firmamız, Türkiye’nin her yerindeki Iphone kullanıcılarına hizmet vermektedir. Fiyat teklifi almak ve detaylı bir çözüm sunmamızı isterseniz arayıp müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.