Telefon Servisi

Seçilen Marka

LG Modelleri

LG Bağlantı Sorunları

LG Bağlantı Sorunları

 

LG marka cihazlarda yaşanan bağlantı sorunları, teknik servis bölümümüzde çözüm bulduğumuz konular arasında yer alıyor. Mobil cihazlarını laptop ya da masaüstü bilgisayarlarına bağladıklarında problem yaşayan kullanıcılar için bize ulaşan sorular üzerinden önerilerimizi sunacağız. İlk olarak Android cihazın bilgisayar tarafından görülmemesi sorunuyla başlayalım.

 

 

 

LG Bilgisayarı Görmüyor & Bağlanmıyor

 

Cihazı bilgisayarınıza taktığınızda algılanmıyor veya görüldüğü halde telefonun içine ulaşılamıyorsa; sorunun birincil yaklaşımı kabloları kontrol etmektir.

 

  • USB kablosunu bilgisayara taktığınız anda bir uyarı almanız gerekir. Windows sürümlerinin birçoğunda sağ alt kısımda bir uyarı çıkar ve sisteme farklı bir cihazın bağlandığını bildirir. Eğer bu uyarı alınmıyorsa; kabloyu ve kablonun uç kısmını kontrol etmenizde yarar vardır.
  • Bahsettiğimiz uyarıyı alıyor ama buna rağmen herhangi bir ikon göremiyorsanız, işletim sisteminden kaynaklı anlık bir sorun yaşama ihtimaliniz olabilir. Bu durumda bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra aynı işlemi yeniden yapabilirsiniz.
  • Sistemde bildirim gözüktükten sonra cihazı göremiyorsanız; bilgisayar kısmındaki ekranı yenileyerek bir kez daha ulaşmayı deneyebilirsiniz.

 

Cihazın bağlantı kablosunda ve bilgisayarın USB girişlerinde herhangi bir sorun olmadığından emin olmak için işlemi başka bir aygıt kullanarak kontrol edebilirsiniz. Eğer sadece tek bir bilgisayar üzerinde sorun meydana geliyorsa; işletim sistemindeki sürücü yazılımını güncellemek bir çözüm olabilir.

 

Sürücü yazılımını güncel hale getirmek için aygıt yöneticisi ekranına ulaşmanız gerekir. Bu işlemin mantığı, cihazın otomatik olarak tanınmasını sağlamaktır. İşletim sisteminiz cihazın algılanması için iki farklı yol sunar. Birincisinde kendi içinde yüklü olan yazılımlardan bir tanesini kullanarak verilere ulaşmaya çalışır. İkincisinde ise internet üzerinden uygun sürücüyü bulur. 

 

“MTP güncellemeleri” olarak adlandırılan bu verilerin yüklenmesi sonrasında LG telefonun bilgisayar tarafından otomatik olarak tanınması mümkün olur. USB kabloyu yeniden taktığınızda sorun muhtemelen çözülmüş olacaktır.

 

 

 

LG Veri & Data Aktarmıyor

 

Mobil cihaz için LG tercihi yapanların karşılarına çıkan sorunlardan biri de bağlantı sonrasında veri aktarılmamasıdır. Bu tip sorunlarda her iki bağlantı noktasında da pürüz olabileceğiniz vurgulayarak başlayalım. Yani telefonunuzdan bilgisayara ya da bilgisayardan telefona aktarım yapmamasının nedenleri farklı olabilir. İki olayın ortak yönü ise mobil cihazın bir depolama aygıtı olarak tanınmıyor olmasıdır.

 

Normalde telefonu bilgisayara bağladığınızda cihazın bataryasına gelen güç sayesinde otomatik şarj edilme özelliği devreye girer. Eğer ilk kez bir cihaza bağlantı sağlıyorsanız; telefonunuzda bir uyarı çıkar ve hangi modu kullanmak istediğiniz sorulur.

 

  • Telefonunuzun üst kısmında yer alan bildirim alanını açarak söz konusu fonksiyonların listesini görebilir ve buradan USB girişi seçeneğini aktif edebilirsiniz.
  • Bazı LG modellerinde USB seçeneklerinin alt kategorisi PTP ve MTP gibi ibareler barındırır. Bunlardan PTP olanı sadece görüntü aktarımını ifade ederken; MTP diğer dataların da transfer edilmesine izin verir.
  • MTP şıkkını seçmeniz halinde telefonunuz harici bir bellek niteliği kazanır ve bilgisayarınızda hem dahili dosyaları hem de hafıza kartındaki verileri görüntüleyebilirsiniz.

 

USB Hata Ayıklama: Karşılaştığımız sorunlarda data aktarımının sağlanması için bu yöntemin de işe yaradığını gördük. Özellikle Windows 10 kullanan bireylerde daha olumlu geri dönüşleri olan bu metodun aktivasyonu telefonun ayarlar kısmından yapılıyor. Telefon ayarları bölümünden bu seçeneğe dokunduğunuzda sistemin eksikleri otomatik olarak tespit edilip çözüm sağlanıyor. Akabinde cihazı yeniden USB ile bilgisayara bağladığınızda algılandığını görüyorsunuz.

 

Toparlayacak olursak; LG marka cihazlarda yaşanan bağlantı sorunlarının başlıca kaynağı kablolardır diyebiliriz. Bu durumda yeni bir USB kablosu alarak problemi ortadan kaldırabilirsiniz. İkinci önerimiz; bilgisayarınızdaki işletim sistemini ve telefon yazılımlarınızı gözden geçirmektir. Burada yapacağınız güncellemelerle daha verimli bir kullanıma kavuşabilirsiniz.

 

Son olarak tüm yöntemleri denemenize rağmen sorun hala devam ediyorsa; telefonun kablo girişi kısmında ya da depolama alanında donanımsal bir sıkıntıdan bahsedebilir. Bu durumda Teknotel’in uzman ellerine emanet ettiğiniz telefonlarınız en kısa sürede eski haline döndürülerek size teslim edilir. Türkiye’nin her yerinden cihaz gönderimi sağlayabileceğinizi ve mağazamızda bizi ziyaret edebileceğinizi hatırlatarak yazımıza nokta koyalım.