Telefon Servisi

Seçilen Marka

LG Modelleri

LG Dokunmatik Sorunları

LG Dokunmatik Sorunları

 

LG telefon kullanıcılarının karşılaştığı dokunmatik sorunları; sorunun yapısına göre farklı çözümler gerektirir. Bazı anlık arızalarda cihazda yapılacak basit dokunuşlarla sorun aşılabilirken bazı arızalar teknik servis müdahalesini zorunlu kılar. Mağazamıza gelen müşterilerden duyduğumuz birkaç şikâyet üzerinden konu hakkında önerdiğimiz çözümleri açıklayalım.

 

 

LG Dokunmatik Ekran Yanıt Vermiyor

 

Akıllı telefonunuz, temas sonrası yanıt vermiyor ya da kısa süreli donmalar yaşanıyorsa aşağıdaki durumlar söz konusu olabilir.

 

  • LG telefonlarda birden fazla uygulama aynı anda kullanıldığı zaman cihaz zorlanır ve ısınma sorunu oluşur. Hal böyle olunca dokunmatik kısmı geçici bir süre işlevini yitirir. Bu durumda yapılması gereken şey telefonun soğumasını beklemek ve uygulamaları kapatarak ekranı kullanmayı denemektir.
  • Cihazlardaki dokunmatik sorunları yazılım kaynaklı olduğunda öncelikle işletim sisteminin güncelliği kontrol edilmelidir. Eğer Android güncellemesi yapılmadıysa anlık ekran hataları söz konusu olabilir. Bununla birlikte kaynağı belli olmayan bazı aplikasyonlar da bu soruna neden olabilmektedir.

 

Ekran dokunduğunuzda size cevap vermiyorsa çoğu zaman yeniden başlatarak sorunu çözebilirsiniz. Cihazın power tuşuna 7-10 saniye kadar basılı tutarak telefonu kapalı duruma getirip sonrasında yeniden açmayı deneyebilirsiniz.

 

LG G2 ve G3 gibi modellerde nadir de olsa SD kart kaynaklı dokunmatik sorunları yaşanabilir. Bu şekilde bir durumla karşılaştığınızda cihazdaki kartı çıkarıp yeniden başlatma yoluna gidebilirsiniz. Diğer bir metot ise cihazı güvenli modda başlatmaktır.

 

LG modellerinde güvenli moda geçiş yapmanın iki farklı yolu vardır. İlk yolda cihazın açma-kapama tuşu ve ekrandaki kapatma butonuna aynı anda basıp ekranda güvenli mod uyarısı geldiğinde “Tamam” seçeneğini tercih etmelisiniz. İkinci yol ise telefon kapandıktan sonra açılış ekranı geldiğinde tuştan elinizi çekmeden cihazın güvenli moda geçiş yapmasını beklemektir.

 

 

LG Dokunmatik Ekran Temizleme

 

Kullandığınız telefonun dokunmatik kısmında kısa süreli verim kayıpları yaşıyorsanız, ekranda kir ve toz birikmesi söz konusu olabilir. Bunun nedeni parmaklarınızda biriken yağın ve ortamdaki tozların ekranda yer edinerek teması güçleştirmesidir. Ekrana dokunduğunuzda geç algılama yaşanıyor ya da ekranın sadece bir bölümünü kapsayan problem oluşuyorsa temizlik yaparak ilerleyebilirsiniz.

 

  • Cihazda ekran temizliği yapmadan önce koruyucu kılıfı çıkarmanız önerilir. Eğer ekran yüzeyinde bir koruyucu kullanıyorsanız, yapacağınız temizliğin boyutuna göre bunu da çıkarabilirsiniz.
  • LG ekran temizliği için kullanılan bezin çok ıslak ya da kuru olmaması gerekir. Bu gibi işlemler için üretilen özel mikrofiber temizlik bezleri optimum sonuç almanız sağlar.
  • Hafif nemli bez ile ekranı dairesel hareketler sergileyerek hafifçe silebilirsiniz. Hemen ardından kuru bir bez ya da peçete yardımıyla ekranı kurulamanız önerilir.
  • Temizlik sonrasında ekranın kurumasını beklemeniz önemlidir. Eğer hemen dokunursanız, parmaklarınız ekran iz bırakarak kötü bir görüntüye neden olabilir.

 

LG dokunmatik ekran sorunları konusunda bahsettiğimiz çözüm önerileri, yazılım ya da hijyen kaynaklı problemleri kapsamakta. Bu konudaki tavsiyelerimizi denemenize rağmen aynı sorunlarla karşılaşıyorsanız, donanım tabanlı bir sorun yaşama ihtimaliniz var demektir. Bu durumda teknik servis ekibimize başvurabilirsiniz. Sitemizdeki iletişim numaraları üzerinden bize ulaşabilir ve süreç hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.