Telefon Servisi

Seçilen Marka

LG Modelleri

LG Ekran Sorunları

LG Ekran Sorunları

 

Android camiasında çok tercih edilen markalardan olan LG ekran sorunları ile teknik servisimize gelen birçok model barındırıyor. Bazen kullanım kaynaklı bazen de donanımsal sebeplerden meydana gelebilen bu sorunlar içinde en sık karşılaştıklarımızı başlıklar halinde topladık ve sizler için çözüm önerilerimizi sunuyoruz.

 

 

LG Ekran Yanması / Gölgesi

 

LG cihazlarda ekran yanması olarak nitelendirilen sorun, ekranın bir bölümünde yaşanan siliklik ya da iz şeklinde tezahür eder. Örneğin bir uygulamayı kapattığınızda hala ekranda bazı renkler kalıyorsa veya flu şekilde yazılar görünüyorsa bu sorunla karşı karşıyasınız demektir.

 

  • Ekran yanıklarının en sık karşılaşılan nedeni belli bir süreden daha uzun süre açık kalan uygulamalardır. Ekranda sabit kalan görüntü deyim yerindeyse bir yapışma meydana getirir ve kapandıktan sonra görüntü bir süre daha askıda kalır.
  • LG telefonlarda ekran gölgesi sorunu yaşandığında genelde değişim yapılarak sorun giderilir. Fakat bazen yeni ekranla da sorun devam edebilir. Bunun nedeni kalitesiz yedek parça kullanılmış olmasıdır.
  • Sorun sürekli devam ediyorsa; LCD ekranın yenilenmesi gerekebilir. Buradaki panellerin onarımı son derece zahmetli olduğu için en pratik çözüm yeni ekran takılmasıdır.

 

 

LG Ekranda Görüntü Yok

 

Cihazlarda ses olmasına rağmen görüntü gelmemesi şeklinde tezahür eden durum da LG kullanıcıların ortak şikâyetlerinden biridir.

 

  • Akıllı telefonlarda görüntü kaybı söz konusuysa akla ilk gelen şey cihazın darbe alma olasılığıdır. Düşen ya da sert bir cisme maruz kalan cihazların ekranında sıkça kararma gözlenir.
  • Cihazın sıvıya maruz kalması da ekrandaki görüntünün kaybolmasına sebebiyet verebilir. Darbe ya da sıvı teması olduğunda cihazlar garanti kapsamında değerlendirilmez. Çünkü her ikisi de kullanıcı hatası sınıfında yer alır.

 

Ekranında görüntü olmayan cihazların onarım süreci genellikle iki yoldan ilerler. Birinci yol; ekran ile ana kart arasındaki bağlantı noktalarının kontrolü ile başlar. Fleksi adı verilen bölümde bir temassızlık söz konusuysa bu giderilir ve cihazdan yeniden görüntü alınır. Fakat daha çok başvurulan çözüm yöntemi ekranı tamamen değiştirmektir.

 

 

Ekran değişimi yapılan cihazın eski performansının yakalanma olasılığı çok daha yüksektir. Kullanıcılar, ekranda bir çizik veya kırık olmamasına karşın ekran değişimi önerildiğinde durumu kabullenme konusunda sorun yaşayabilirler. Ancak ekranın iç kısmında oluşan hasarlarda fiziki bir belirti olmadığı unutulmamalıdır. Basit bir oksitlenme bile LG cihazlarda ekran görüntüsünün tamamen kaybolmasına sebep olabilir.

 

 

LG Ekranda Yeşil Çizgi Çıkıyor

 

LG modellerinde ekranda çıkan yeşil çizgi sorunu, teknik servisimizin uzman olduğu konular arasındadır. Bu noktada yine iki farklı metot tercih edilir. Sorunun yazılım ya da donanım kaynaklı olduğunu tespit ettikten sonra en uygun onarım modeline yönelim sağlanır.

 

  • Ekrandaki çizginin yazılım kaynaklı olup olmadığını anlamak için kullanıcının ekran görüntüsü alması istenir. Yakalanan anlık görüntüyü büyüterek ya da başka bir cihaza göndererek sorunun kaynağını kolayca saptayabilirsiniz.
  • Alınan görüntüde yeşil çizgi görülmüyorsa; sorun donanım kaynaklıdır. Bu durumda en uygun müdahaleyi uzman teknik servis görevlilerimiz belirleyecektir.

 

Yazılımla alakalı ekran sorunlarında cihazın fabrika ayarlarına döndürülmesi ile yeşil çizgi ortadan kaldırılabilir. Tabi bu işlem veri kaybına neden olacağı için öncesinde bütün datalarınızı bir diske aktarmanız tavsiye edilir. Genelde bu işlemin ardından sorun giderilir. Devam etmesi halinde “Stock Rom” olarak adlandırılan metot da denenebilir. Bunun için cihazınızın modeline göre değişen bir süreç izlemeniz gerekir ve ardından flaşlama yapılması beklenir.

 

Teknotel olarak yaklaşık yirmi yıllık tecrübemizle her türlü akıllı telefon arızasında sizlerin yanında olmaya devam ediyoruz. LG ekran sorunları ile alakalı danışmak istediğiniz bir konu varsa; telefon numaralarımızdan bizlere ulaşabilir ya da talep formu doldurarak sizinle iletişime geçmemizi sağlayabilirsiniz.