Telefon Servisi

Seçilen Marka

LG Modelleri

LG Hoparlör Sorunları

LG Hoparlör Sorunları

 

LG hoparlör sorunları, teknik servisimizde karşılaştığımız ve çözüm bulduğumuz konular arasında yer alıyor. Bu tip sorunların büyük bir çoğunluğu kullanıma bağlı ortaya çıkıyor diyebiliriz. Ancak bazen cihazlardaki yazılımlar da problemin kaynağını oluşturabiliyorlar. Müşterilerimizden gelen yaygın şikayetleri başlıklar haline getirerek, sorunların detaylarını izah etmeye çalışalım.

 

 

 

LG Hoparlör Çalışmıyor / Bozuk

 

Cihazınızın hoparlör kısmında ani şekilde ortaya çıkan çalışmama durumunun nedenleri şu şekilde olabilir;

 

  • Sıvıyla temas eden ya da nemli ortama maruz kalan LG telefonların hoparlör kısmında oksitlenme oluşur. Bu durum genellikle sesin tamamen kaybı şeklinde tezahür eder.
  • Telefonun darbeye maruz kalması ya da düşmesi sonucunda da hoparlör sıkıntısı yaşanabilir. Bunun nedeni de iç aksamdaki deformasyondur. Sesi ileten panellerde veya kablo sisteminde bir sorun oluşmuş olabilir.
  • Cihazın tozlu ortamda bulunması sonucu hoparlör kısmında ses gidip gelebilir. Bu tip durumlarda sesin aniden kesilmesinden ziyade kesik ses duyma ve ses kalitesinin bozulması söz konusudur.

 

Kullanıcıların LG hoparlör bozuk şeklindeki bildirimlerinde öncelik temizleme ve onarım olmaktadır. Özellikle sıkışan partiküllerden arındıktan sonra cihazların büyük bir kısmında verim yükselir. Ancak bu işlemin mümkünse işin uzmanları tarafından yapılması gerekir. Çünkü işlem anında cihazdaki sokete veya panellere zarar verilmeden çalışılmalıdır.

 

Temizlenmesine rağmen aynı sorunun devam ettiği gözleniyorsa; bu kez cihazın soket kısmına müdahale edilir. Bu kısım sesin dışarıya aktarıldığı yer olarak tanımlanabilir. Eğer bir kopukluk ya da benzeri bir durum varsa, lehimleme yoluyla çözüm üretilebilir. Ancak buradaki parçalar çok küçük olduğu için genellikle soketin değişimine başvurulur.  

 

LG soket değişimi 30 ila 45 dakika arası süren bir işlemdir. Uygulama sonrasında parça sıfırlanacağı için ses kalitesi cihazın ilk günü gibi olur. Cihazda herhangi bir veri kaybı yaşanmadığı gibi diğer aksamlarına da dokunulmaz. Mağazamızda gün içinde çözüm bulduğumuz bu sorun için kargo yoluyla bizimle iletişim kurabilirsiniz. İzmir dışındaki müşterilerimiz, anlaşmalı kargo numaramız ile bize cihazlarını gönderip onarımı tamamlandıktan sonra yine evlerinden teslim alabilirler. 

 

 

 

LG Hoparlör Cızırtılı

 

LG telefon kullanıcılarının hoparlörden cızırtılı ses gelmesi ile alakalı şikayetlerinde birincil neden tozlardır. Bir şekilde cihazın içine giren ve buradaki gözeneklere yapışan tozlar, bir süre sonra birikerek sistemin çalışmasını engelleyebilirler. Bu yüzden detaylı bir temizlik yapıldıktan sonra ses kalitesinde anlamlı bir düzelme yaşanır.

 

  • Hoparlörlerden gelen cızırtı, eğer belli bir ritme uygun şekilde seyrediyorsa durum daha farklı olabilir. Örneğin sadece bas kısımlarında bozuk ses alıyorsanız, hoparlör yırtılmış ya da patlamış olabilir.
  • Kullanıcılar, uzun süre çok yüksek ses tercih ettiğinde de aynı durum yaşanabilir. Bu durumda cızırtı genellikle giderek yükselerek kendini gösterir. Yani günden güne kötüleşen bir durum yaşıyorsanız, muhtemelen hoparlör kanalına aşırı yüklenme yapılmış demektir.

 

LG hoparlör cızırtılarında tavsiye ettiğimiz çözüm yöntemi soketin değiştirilmesidir. Cihazla uyumlu ve birinci kalite yedek parça kullanarak gerçekleştirdiğimiz bu işlem sonrasında ilk günkü ses kalitesine ulaşabilirsiniz.

 

 

 

LG Hoparlör Nasıl Temizlenir?

 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi LG hoparlör temizliği için teknik servis uzmanlarından destek almanız daha sağlıklı olacaktır. Fakat evde kendiniz de belli bir düzeye kadar temizlik yapabilirsiniz. Bunun için cihazın içini açmanıza gerek yoktur. Çünkü dış yüzeydeki gözeneklerin içinde kalan tozları ve partikülleri hedeflersiniz.

 

Nalburlarda ya da kırtasiyelerde satılan köpük bantlardan temin edip bu bandı cihazın hoparlör kısmını kapsayacak kadar keserek işleme başlayabilirsiniz. Daha sonra bandı gözeneklerin üzerine gelecek şekilde yapıştırıp hafifçe bastırmanız gerekir. Bu sadece küçük deliklerin içine dolan kir ve tozu bandın üzerine yapıştırarak yüzeysel bir temizlik yapmış olursunuz. Bu işlemi bandın üzerinde hiçbir iz görmeyinceye kadar tekrar edebilirsiniz. Ancak çok fazla bastırmadan çalışmanız önemlidir.