Telefon Servisi

Seçilen Marka

LG Modelleri

LG Kamera Sorunları

LG Kamera Sorunları

 

Kamera ve fotoğraf makinesi olarak da kullanılan akıllı telefonlar, her aksamına ayrı bir özen gösterilmesi gereken cihazlar haline gelmiş durumda. Bu nedenle LG kamera sorunları, çözüme kavuşurken işinin ehli kişiler tarafından müdahale edilmesi gerekiyor. Teknik servis ekibimizin kamerayla ilgili problemlerde en sık karşılaştığı durumları bu yazıda topladık.

 

 

LG Kamera Çalışmıyor

 

LG modellerinin neredeyse hepsinde karşı karşıya kalınan durumlardan biri kameranın açılmamasıdır. Bu durumun sıklığı ile cihazın kullanım ömrü arasında doğru orantı vardır. Çoğunlukla yeniden başlatılan cihazda aynı sorun nüksetmez. Buradaki temel kaynak cihazın aşırı zorlanmasıdır. Özellikle oyunlar ya da görsel bazlı programlar gibi cihazda ram kullanımının fazla olduğu uygulamalar, ısınmayla birlikte kamerada donma yapabilirler.

 

  • Cihazın yeniden başlatılmasına rağmen kamera açılmama sorunu yaşanıyorsa, telefonu güvenli moda geçirerek çözüm arayabilirsiniz. Bu işlemin nasıl yapılacağını diğer yazılarımızı kontrol ederek öğrenebilirsiniz.
  • LG cihazlarda kamera çalışmamasının başka bir nedeni de önbelleğin çok dolu olmasıdır. Bu durumda önbellek temizliğinin ardından cihazın yeniden başlatılması tavsiye edilir.

 

Kamerayla ilgili çalışmama sorunu bir uygulamadan kaynaklanıyor da olabilir. Özellikle güvenilir kaynaklar tarafından piyasaya sürülmeyen yazılımlar yüklediyseniz, bu tip sorunlara davetiye çıkarıyorsunuz demektir.  Hem Android işletim sistemini güncellemeniz hem de cihazınızda kullandığınız zararlı uygulamaları temizlemeniz sonucunda yeniden kamera açılacaktır.

 

LG modellerinin bazılarında cihazın şarj seviyesi düşükse kamera açılmayabilir. Eğer bu şekilde bir sorun yaşıyorsanız sadece bataryanızı şarj etmeniz yeterlidir. Başka bir neden ise cihaz hafızasının maksimuma yaklaşmasıdır. Özellikle görsel veriler belli bir yoğunluk oluşturmuşsa kamera ile elde ettiğiniz görüntünün kaydedilebileceği bir alan kalmadığı için uygulama başlamaz. Yapılması gereken şey ise verileri silip telefon ve varsa SD kart üzerinde yer açmaktır.

 

Kameranın açılmaması her ne kadar yazılımsal sorunlar arasında değerlendirilse de cihazın içindeki bir aksaklıktan da kaynaklanabilir. Saydığımız adımları denemenize rağmen sorun devam ediyorsa, cihazın teknik servis personelleri tarafından analiz edilmesi gerekir. Özellikle darbeye bağlı deformasyonlarda cihazın kamera ile arasındaki bağlantı noktalarının onarılması ya da yenilenmesi gerekebilir.

 

 

LG Kamera Lekeli

 

Cihazın kamerasıyla elde edilen görüntü üzerinde ya da ekranda sabit lekeler görünüyorsa; sorunun kaynağını saptamak için küçük bir test yapmalısınız. Öncelikle bu lekelerin farklı renklerde olabileceğiniz belirtelim. Ancak genellikle mor, siyah ya da beyaz renkte lekelerden dolayı şikayet gelmektedir.

 

  • Kamerayı açtığınız anda ekranda beliren ve farklı yerlere odaklamanıza rağmen sürekli gözüken lekelerden mustaripseniz sorun yüksek ihtimalle mercekle alakalıdır.
  • İlk ekranda bir leke görmüyor ancak fotoğraf çektikten sonra lekeli bir görüntü elde ediyorsanız, sorun kameranın lensinde demektir.

 

Kamera lekeleri, ekranda oluşan izlerle de karıştırılabilir. Çünkü ekran gölgelenmesi adı verilen sorunda da aynı renkte izler oluşur. Bu iki sorunu birbirinden ayırt etmenin basit bir yolu vardır. Cihazla çektiğiniz görüntüyü başka bir cihaza gönderip kontrol ettiğiniz sorunun nereden kaynaklandığını ortaya çıkarabilirsiniz. Ayrıca ekrandaki ölü pikseller ile kamera lekelerinin farkını anlamak için cihazın test edilmesi de önerilir.

 

 

LG Kamera Çizgili

 

Kamera sorunları arasında değerlendirdiğimiz başka bir konu da çizgili bir görüntüyle karşılaşılmasıdır. LG marka cihazı olanlar, kamerayı açtıklarında doğrudan çizgilenmiş bir ekran görüyorlarsa, sorunun donanım kaynaklı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak bazı durumlarda kamerayla elde edilen görüntüde de beyaz renkli silik çizgilenmeler olabilir. Bunun nedeni ise lensin ortamdaki ışık yoğunluğuna adapte olamamasıdır. Başka bir alanda fotoğraf çekerek durumu kolayca test edebilirsiniz.

 

Sıfır cihazlarda bu tip bir sorunla karşılaşma olasılığınız da vardır. Bu nedenle garantisi devam eden cihazı hemen LG teknik servise göndermeniz tavsiye edilir. Bizler de kendi onarım ekibimizle garanti süresine bakmaksızın her türlü işlemi en uygun fiyatlarla yapmaktayız.

 

 

LG Kamera Camı Kırıldı & Çizildi

 

LG kullanıcılarının ilettiği kamera camı çizildi ya da kırıldı şeklindeki şikayetlerin büyük bir kısmı kullanım hatası olarak değerlendirilir. Bu yüzden öncelikle cihazın ekstra bir sigortası yoksa garanti kapsamında ele alınmayacağını belirtelim.

 

  • Kullanıcıların cebinde muhafaza ettiği cihazların çakmak, bozuk para ve anahtar gibi ekipmanlarla temas etmesinden dolayı bu durum ortaya çıkabilir.
  • Başka bir cismin etkisine maruz kalmış cihazlarda da kamera camının çatlaması çok sık yaşanan bir durumdur.
  • Telefon düştüğünde ilk olarak ekranın kırılıp kırılmadığına bakılır ancak kameranın zarar görme ihtimali de bir o kadar yüksektir.

 

Çizik ya da çatlaklarda kameranın görünen kısmındaki cam değiştirilir. LG lens değişimi olarak da ifade edebileceğimiz bu onarım, teknik servis departmanımız tarafından yapılmaktadır. Parça değiştiğinde cihazdan ilk günkü gibi görüntüler elde edilir ve sorunsuz kullanıma devam edilir.

 

 

LG Kamera Odaklanmıyor

 

Teknik ekibimizin karşılaştığı şikayetlerden biri de LG kamera odaklanmıyor ya da bulanık çekiyor şeklindeki ifadeleri içerir. LG telefonların kamerasında elde edilen görüntünün ilk etapta flu olması doğaldır. Çünkü ışığın ve renklerin ayırt edilmesi biraz zaman alabilir. Ancak bir iki saniyede görüntü normale döner. Bu süre sonrasında da aynı durum devam ediyorsa bir problemden söz edilebilir.

 

Bazı durumlarda kullanıcılar, telefonlarındaki kameranın odak ayarlarını otomatikten çıkarabilirler. Bu durumda da cihaz manuel ayar yapılmasını beklediği için odaklama yapmaz. Dolayısıyla bu ayar değişikliğinin de kontrol edilmesi gerekir.

 

Kameradan bulanık görüntü alınması genellikle lensle alakalı bir durumdur. Darbeye bağlı deformeler, sıvı teması ve toz birikmesi gibi birçok nedenden dolayı işlevini yitiren parça, net görüntüler elde etmenize engel olur. Bu tip durumlarda öncelik temizlik yapılmasıdır. Temizlik çare olmuyorsa, kesin çözüm için lensin değişmesi gerekir.