Telefon Servisi

Seçilen Marka

LG Modelleri

LG Sim Kart & Hafıza Kartı Sorunları

LG Sim Kart & Hafıza Kartı Sorunları

 

Akıllı telefon noktasında tercihini LG markasından yana kullanan bireyler, sim kart ya da hafıza kartı sorunları ile mağazamıza başvurabiliyor. Bu sorunlar genellikle kartların cihaz tarafından tanınmaması şeklinde tezahür ediyor. Genellikle anlık gelişen ve cihazı yeniden başlatınca ortadan kalkan bu sorunlara biraz daha yakından bakalım ve gelen şikayetleri başlıklar halinde değerlendirelim.

 

 

 

LG Sim Kartı Görmüyor / Okumuyor

 

Cihazınız sim kartı okumuyorsa öncelikle darbe alıp almadığı kontrol edilmelidir. Basit şekilde izah edersek; telefona gelen darbe sonucu kart yuvasından oynamış olabilir. Bu durumda kartın üzerindeki çipler cihaz tarafından algılanmaz ve otomatik bir hata mesajı üretilir.

 

  • Süreklilik arz eden durumlarda sim kartın üzerindeki çiplerin fiziki durumuna bakılmalıdır. Eğer oksitlenme ya da deformasyon belirtileri varsa; yeni bir sim kart almanız gerekebilir. Bu durum genellikle uzun süreli kullanımlar ya da sıvı teması sonucunda ortaya çıkar.
  • Anlık sim kart sorunları yaşıyorsanız, yazılımsal bir hata da yaşanmış olabilir. Bu durumda cihazı uçak moduna alıp bir süre bekledikten sonra yeniden kontrol sağlamanız önerilir.
  • Çok sık rastlanmasa da önbellek kaynaklı sim kart sorunları da yaşanabilmektedir. Çok veri biriktiğinde cihazda kod hataları gözlemlenir ve bunu aşmanın yolu önbelleği temizlemekten geçer.

 

LG sim kart sorunları konusunda yapılabilecek basit işlemlerden biri de şebeke seçimini manuel olarak yapmaktır. Kullandığınız modele göre değişkenlik göstermekle birlikte genellikle izlemeniz gereken yol aşağıdaki gibidir;

 

Ayarlar  > Daha Fazla > Mobil Ağlar > Ağ Operatörleri > Arama Ağları (listeden seçim)

 

Yaşadığınız sorun devam ediyorsa; güvenli modda cihazı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Telefonu açarken bastığınız butona uzun süreli temas sağladığınızda açılan listeden güvenli modu seçerek bu işlemi yapabilirsiniz. Eğer cihaz bu konumdayken aynı sorun tekrar etmiyor ancak normal moda aldığınızda yeniden sorun yaşanıyorsa; cihazda yüklü olan uygulamalara göz gezdirmeniz gerekir. Çünkü güvenli olmayan yazılımlar da bu tip problemlerin kaynağı olabilir.

 

Android işletim sistemini güncelledikten ve bilinmeyen kaynaklı uygulamaları temizledikten sonra da sim kartı görmeme sorunu yaşatan LG cihazlar için teknik servis yolu gözüküyor diyebiliriz. Zira artık donanım bazlı bir hata söz konusudur. Bu durumda garanti kapsamında ki cihazlarınızı ilgili servise yönlendirebilir ya da bizlerle temas kurarak kısa sürede çözüm bulabilirsiniz.

 

 

 

LG Hafıza Kartı Görmüyor / Okumuyor

 

LG kullanıcıları, sim kartlarda olduğu gibi hafıza kartlarında da cihazın kartı algılamaması gibi sorunlar yaşayabiliyorlar. Bu durum sim karttakinin aksine ancak bir dosyaya ulaşmaya çalıştığınızda ya da kaydetmeyi denediğinizde ortaya çıkıyor.

 

  • Hafıza kartını okumayan cihazlarda öncelikle kart bazında bir kontrol sağlanır ve bunun en basit yolu da kartın üzerindeki çip kısmını temizlemektir. Kartı hafif nemlendirilmiş bir bez yardımıyla temizledikten sonra kurulayıp yeniden cihaza takabilirsiniz.
  • Temizlik sonrasında durum tekrar ediyorsa, çip kısmında bir oksitlenme olup olmadığını gözlemlemeniz önerilir. Bu durum rahatça anlaşılır ve çaresi kartı yenilemektir. Ancak veri kaybı yaşanacağı için öncesinde farklı temizleme çözümleri de denenebilir.
  • Bazı hafıza kartlarında veriler bilgisayarda görülmesine rağmen telefonda aynı verilere ulaşmanız mümkün olmaz. Bunun nedeni ise format uyumsuzluğudur. Çözüm için PC üzerinde kartın biçimlendirilmesi tercih edilebilir. Tabi burada da kayıtlı verilerde bir kayıp söz konusu olacaktır.

 

LG hafıza kartını görmüyor şeklindeki sorunlarda cihazın kart yuvasındaki paneller de kaynak olarak ortaya çıkabilir. Bu tip durumlarda tavsiyemiz; cihazı bir teknik servis uzmanının incelenmesidir. Çünkü kartı okuyan paneller ile cihazın diğer fonksiyonları birbirine entegre şekilde çalışır. Dolayısıyla ne yaptığını bilen bir kişiden destek almanız daha sağlıklı olacaktır.