Telefon Servisi

Seçilen Marka

LG Modelleri

LG Yazılım & Sistem Sorunları

LG Yazılım & Sistem Sorunları

 

LG telefonlardaki sistem ya da yazılım sorunları, birçok kullanıcının yaşadığı ortak problemler arasında sıralanabilir. Bazı kullanıcılar işletim sisteminin en son sürümünü yükleyememekten dem vururken bazıları güncelleme sonrası oluşan performans kayıplarından şikayetçidir. Teknik servis birimimizde çözüm sunduğumuz bu tarz sorunlarla alakalı en yaygın olan konu başlıklarını sizler için özetlemeye çalışacağız.

 

 

 

LG Android Güncelleme Sorunu

 

Bildiğiniz gibi Android işletim sistemi kullanan cihazların sürüm konusunda kısıtlaması olabiliyor. Özellikle belli bir tarihten önce piyasaya sürülmüş LG modellerinde Android’in yeni versiyonları yüklenemiyor.  Bu yüzden her şeyden önce kullandığınız cihazın desteklediği sürümler konusunda araştırma yapmanızı öneriyoruz. Örneğin LG G8 modelinden önce çıkan cihazların Android 10 Q sürümünü desteklemediğini ifade edebiliriz.

 

  • Cihazınızın desteklediği en son Android sürümüne geçiş yapması için güncellemelerin açık duruma olması gerekir. Normalde bu ayar default olarak açık gelir ancak kendiniz kapattıysanız yine açık pozisyona getirmelisiniz.
  • Ayarlar bölümündeki telefon hakkında kısmında güncelle komutu verdiğinizde sizden bu işlem için tercih ettiğiniz ağ alternatifini de belirtmeniz istenecektir. Burada gereken seçimi yapıp ayarları kaydettiğinizde sistem doğrudan güncelleme kontrolü yapar ve yükleme sağlanır.

 

Yaptığınız ayar değişikliği sonrasında karşınıza “Kullanılabilir Güncelleme Yok” ibaresi çıkıyorsa; telefonunuz mevcut Android versiyonu ile çalışmaya devam edecektir.

 

İşletim sistemi güncellendikten sonra yaşadığınız memnuniyetsizlik sebebiyle bir önceki sürüme dönmek isteyebilirsiniz. Bunun için iki farklı metot vardır ve bunlardan en basiti hesabınıza gönderilen linke tıklayıp sistemi çalıştırmaktır. İkinci metot ise kurulum verilerini cihazınıza yükledikten sonra PC bağlantısı yapmayı gerektirir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken başka bir nokta daha vardır. Çünkü kurulum esnasında bazen cihazdaki verilerde kayıp yaşanabilir. İşlem öncesinde eski dizinler için firmadan bir destek talep etmeniz gerekmektedir. Tarafınıza mail ile gönderilen bu dosyaları ana dizin dosyasına kopyaladıktan sonra PC bağlantısını kesip cihazı yeniden başlatabilirsiniz.

 

 

 

LG Chrome Çalışmıyor

 

LG modellerinde sistemle ilgili sorunlar arasında en yaygın olanlardan biri de Chrome adlı tarayıcının hata vermesidir. Bu durum genellikle ekranda bir donma şeklinde ortaya çıkar. Diğer uygulamaların ve cihazın kendi sisteminde yüklü tarayıcının düzgün çalışmasına rağmen bu eklentide problem yaşanabilir.

 

  • Chrome hatası aldığınızda ilk yapmanız gereken şey cihazı bir kez yeniden başlatmaktır. Anlık sorunlarda bu işlem genelde yeterli olur.
  • Aynı hata muhtelif tarihlerde yaşanıyorsa; önbelleğin dolması da söz konusu olabilir. Gereken temizliği yaparak sorunu çözebilirsiniz.
  • Fabrika ayarlarına geri döndürmek de tarayıcının açılmama sorununun devamlılığı halinde tercih edilebilecek bir metottur. Tabi burada veri kaybı ihtimalini de göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz.

 

Yazımızın bu kısmına kadar bahsettiğimiz çözüm önerileri yazılım kaynaklı sorunlar için geçerliydi. LG cihazlardaki yazılım ve sistem sorunları konusunda donanım bazlı bir müdahale gerektiği taktirde teknik servis ekibimizle iletişim kurabileceğinizi de ilave edelim.