Telefon Servisi

Seçilen Marka

Samsung Modelleri

Samsung Bağlantı Sorunları

Samsung Bilgisayar Bağlantısı Sorunları

 

Samsung telefon kullanıcıları, cihazlarındaki görsel, yazı, video vb içerikleri bilgisayara aktarmak isteyebilirler. Android telefonlarda bu işlem için çoğu zaman ekstra bir yazılıma ihtiyaç duyulmamasına rağmen işletim sistemi tabanlı problemler yaşanabiliyor. Teknik servis ekibimizin bu konuyla alakalı en çok karşılaştığı müşteri şikâyetlerini baz alarak kısaca neler yapmanız gerektiğini açıklayalım.

 

 

 

Samsung Bilgisayar Görmüyor & Bağlanmıyor

 

Bilgisayar Samsung cihazı görmüyorsa ya da sistemde bir cihaz algılanmasına rağmen içeriğe ulaşılamıyorsa, aşağıdaki çözümleri deneyebilirsiniz.

 

  • Normal şartlarda USB kabloyu taktığınız anda cihazda değişikliği görürsünüz ve bir bildirim gelir. Fakat kabloda bir problem varsa, bu uyarıyı almama ihtimaliniz vardır. Kabloyu değiştirerek kontrol sağlayabilirsiniz.
  • Kablonun çalıştığından eminseniz, Windows sisteminden kaynaklı anlık bir hata almış olabilirsiniz. Önce “Bilgisayar” kısmına girip yenileme yapmanız ve sorun devam ediyorsa bilgisayarınızı yeniden başlatmanız önerilir.

 

Sürücü Yazılımını Güncelleme: Windows, Android cihaz bağlandığında genellikle otomatik olarak tanır. Çünkü bağlantı için gereken yazılımlar otomatik olarak indirilmiş durumdadır. Ancak bazen sistem güncellemeleri tamamlanmadığı için USB bağlantısı görülmez ve bu noktada manuel müdahale gerekir. Bunun için klavye üzerindeki Windows tuşu ile X harfine aynı anda basmanız ve ardından sol tarafta çıkan listeden “Aygıt Yöneticisi” ibaresini tıklamanız gerekir. Açılan sayfada “Diğer Aygıtlar” başlığına sağ tıklayıp “Sürücü Yazılımını Güncelle” komutu vererek işleme devam edersiniz. Bu sayede telefonunuzun veri aktarması için gereken yazılımı kurma seçenekleri ekrana çıkacaktır.

 

Windows size iki yol gösterir. İlk yolu seçerseniz mevcut sürücü yazılımı için bilgisayardaki dosyaları tararsınız. İkinci yolda ise gereken yazılımı internetten bulursunuz. Bilgisayarınızda sürücü, yani MTP güncellemeleri yüklüyse, tarama işlemiyle bu dosyaları bulup kurulum yapabilirsiniz. İnternet üzerinden otomatik arama yoluyla bulunan güncellemeler içinse yükleme tamamlandıktan sonra farklı bir işlem yapmalısınız.

 

“Aygıt sürücüleri listesinden seçmeme izin ver” ibaresine tıkladığınızda yeni bir pencere açılır ve buradan “Medya Değiştiricisi Ayarları” sekmesine giriş yaparsınız. Karşınıza çıkan listeden “MTP USB Device” şıkkı seçip ilerledikten sonra indirilen sürücü dosyası kurulur. Daha sonra Samsung telefonunuzun kablosunu yeniden taktığınızda otomatik algılama sağlanacaktır.

 

 

 

Samsung Data & Veri Aktarmıyor

 

Samsung kullanıcılarının yaygın şikâyetlerinden biri de bilgisayara bağlanan cihazın data aktarımı yapmamasıdır. Bu durum çift yönlü olabilir. Öncelikle bir mobil cihazdan bilgisayara ya da bilgisayardan mobil cihaza veri aktarabilmek için bağladığınız cihazın bilgisayar tarafından bir depolama aygıtı olarak algılanması gerektiğinin altını çizelim. Diğer bir deyişle, bilgisayar telefonunuzu bir disk gibi gördüğü zaman veri aktarımına izin vermektedir.

 

Cihazı USB kablo ile bilgisayara taktığınız zaman algılamasına rağmen yalnızca şarj oluyorsa, aşağıdaki işlemleri yaparak sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

 

  • Cihazınızın ekranını çekerek üst kısımdaki bildirimler bölümüne girin ve USB ile ilgili bildirimlerden birine dokunun.
  • Açılan ekranda USB seçenekleri gözükecektir. Burada dosya aktarımı için MTP, yalnızca görüntü aktarımı için PTP ibareleri kullanılır.
  • Eğer bilgisayarınızda tam kapsamlı bir data aktarımı istiyorsanız, MTP seçeneğini işaretleyin. Bu sayede cihazınızdaki sabit disk ve hafıza kartı dosyaları bilgisayarınızda görüntülenecektir.

 

Hatırlatma: Samsung cihazlarda Android 7.0 ve sonrasındaki sürümünü kullanıyorsanız, cihazı bilgisayara her taktığınızda size hangi işlemi yapmak istediğiniz sorulacaktır. Kabloyu taktığınızda açılan ekranda; dosyaları aktar, görüntüleri aktar, MIDI cihazı bağla ve bu telefonu şarj et olmak üzere dört farklı seçenek sunulur.

 

Windows 10 kullanıcılarının Samsung telefonlarda yaşadığı data aktarma sorunlarının çözümünde “USB Hata Ayıklama” seçeneğinin de işe yaradığı gözlemleniyor. Bu işlemin ilk adımı telefonunuzdaki geliştirici seçeneklerini aktif duruma getirmek ve bunun için Ayarlar > Telefon Hakkında yolunu izleyip karşınıza çıkan ekranda geliştirici seçeneklerine dokunmanız gerekiyor. Ulaştığınız pencerede USB hata ayıklamanın seçili olduğundan emin olun ve sonra cihazı yeniden bilgisayara bağlayın.

 

Windows N, KN ve 10 sürümleri için geçerli olan başka bir çözüm yöntemi de Media Future Pack yazılımını kullanmaktır. Sıraladığımız Windows sürümlerinde Media Player default olarak yer almadığı için MTP protokolleri otomatik olarak desteklenmeyebilir. Bu yazılım, Samsung cihazı bilgisayara bağladığınızda depolama aygıtı olarak tanınmasını sağlayacaktır.

 

Odin Mod: Samsung Galaxy serisi için özel olan bu yazılım, bir tür indirme yardımcısıdır ve cihazın download modunda devreye girer. Yazılımı yükledikten sonra cihazı kapatıp yeniden açmanız gerekir. Ancak açarken power butonu ile birlikte aynı anda home ve ses kısma butonlarına da basmalınız. Karşınıza çıkan ekranda download modunu gördüğünüzde ses açma butonu ile seçim yapıp cihazı USB kabloyla bilgisayarınıza bağlamanız gerekir. Bu bağlantı sonrasınca gereken sürümler otomatik olarak indirilir. Ardından telefonunuzu yeniden başlattığınızda bu yazılıma ihtiyaç duymadan veri aktarımı yapabilirsiniz.

 

Bu alana kadar bahsettiğimiz tüm basamakları denemenize rağmen sorun devam ediyorsa daha kapsamlı bir inceleme gerekebilir. Ancak Samsung cihazlarda PC görüyor ama sadece şarj oluyor şeklinde dile getirilen sorunların büyük bir kısmında USB kablosu ya da kablonun bağlantı noktalarında arıza tespit edilmekte. USB kablosu ve bağlantı noktaları dışındaki problemlerde cihazın ana kartı üzerindeki data aktarımını sağlayan aksamda problem olabilir.

 

Donanım kaynaklı problem yaşadığınız taktirde firmamızın uzman personelleri sizlere hızlı bir çözüm sunacaktır. Bizimle iletişim kurmak için sitemizdeki formu doldurabilir veya telefon üzerinden müşteri temsilcilerimize danışabilirsiniz.