Telefon Servisi

Seçilen Marka

Apple/iPhone Modelleri

Samsung Batarya Sorunları

Samsung Batarya Sorunları

 

Samsung cihazlarda meydana gelen batarya sorunları, servisimiz bünyesinde çok fazla karşılaştığımız durumlar arasında. Kullanım süresine, kullanıcının aksiyonlarına ve cihazın piyasaya çıkış tarihine göre nedeni farklılaşabilen batarya problemleri için fikir verici bir yazı hazırlamaya çalıştık. Bu amaçla Galaxy serisinden tutun da Note serisine kadar her modelde yaşanabilen bu tip sorunlarla ilgili müşterilerimizden gelen şikâyetleri başlıklar altında topladık.

 

 

 

Samsung Şarjı Az Gidiyor / Çabuk Bitiyor

 

Cihazın şarjı alışılmış süreden daha az gidiyor olabilir. Birçok kullanıcı sabah full şarj olarak kullanmaya başladığı telefonun akşamı görmediğinden yakınır. Öncelikle işin kullanım kısmıyla alakalı olan nedenlerine bakalım.

 

  • Akıllı telefonlarda mobil veri kullanımı sürekli şebekeyi meşgul ettiği için bataryayı önemli ölçüde etkiler. İnternete sürekli bağlı kalıyorsanız ve gün içinde hep veri alışverişinde bulunuyorsanız cihazın şarj kullanım süresi kısalacaktır.
  • Android cihazlarda arka plan uygulamalarının açık olması da batarya tüketimine etki eden bir faktördür. Özellikle internete bağlı kalarak kendini güncelleyen uygulamalar, bekleme modundayken bile önemli bir güç kullanır.
  • Ekrandaki parlaklık eğer çok açıksa ve cihazı sürekli kullanır durumdaysanız bataryanızın çabuk bitmesini normal karşılamalısınız. Ayrıca titreşimli geri bildirimler ve müzik uygulamalarının yoğun kullanımı da bataryanın dayanma süresine etkiyen öğelerdir.

 

Güç Tasarrufu: Kullanım kaynaklı aşırı batarya tüketimini minimize etmek için Samsung modellerinde yer alan bir mod vardır. Güç tasarruf modunu açtığınızda ekran parlaklığı azalır, veri alışverişi sınırlandırılır, titreşim engellenir ve buna benzer önlemlerle cihazı kullanım süreniz uzar. Bununla birlikte bazı modellerde “Extra Güç Tasarrufu” modu mevcuttur. Buna geçiş yaptığınızda telefon araç moduna benzer bir görsellik ortaya koyar ve minimum düzeyde güç harcar.

 

Buraya kadar bahsettiğimiz durumlar hep cihazın kullanımı ile alakalıydı ve alacağınız bireysel önlemlerle tüketimi azaltmanın mümkün olacağı nedenlerdi. Bunun dışında bir de Samsung cihazlardaki pil ile ilgili problemler var. Eğer bataryanız uzun süredir kullanımdaysa ömrü bitiyor olabilir. Orijinal olmayan şarj aletlerinin kullanımı ve batarya tam sıfırlanmadan şarj etme gibi nedenlerden dolayı pilin ömrü kısalır.

 

Samsung modellerinde yaşanan batarya sorunlarından bir tanesi genelde “şişme” olarak adlandırılan durumdur. Farklı aletler ve kablolar kullanılarak şarj edilen cihazlarda bu sorun çok daha yaygındır. Telefonun yeniden eski performansına yaklaşabilmesinin tek yolu da bataryayı yenilemekten geçer.

 

 

Samsung Şarj Bitmeden Telefon Kapanıyor

 

Batarya ile ilgili problemlerden biri de cihazın şarj göstergesi %20, % 50, % 70 gibi seviyelerdeyken aniden kapanmasıdır. Bu sorun da telefonun pilinin artık ömrünün sonuna geldiğini gösterir.

 

  • Akıllı telefonların bataryalarında lithium iyon denilen piller kullanılır ve bu pillerin yıllık performans kaybı ortalama % 25
  • Cihazı aldıktan sonraki ikinci yılınız dolduğunda mevcut batarya kapasitesinin neredeyse yarısını kaybetmiş olursunuz.
  • Telefonun gelişigüzel şarj edilmesi, kalitesi şarj aleti ve kabloların kullanılması gibi nedenler bataryayı normalden daha kısa bir sürede işlevsiz hale getirebilir.

 

Telefonunuzda şarj var gözükmesine rağmen kendi kendine kapanıyorsa ya da prize takmadan açılmama gibi sorunlar yaşıyorsanız, bataryanızın yenilenme vakti gelmiş demektir. Ancak her zaman sorun batarya kaynaklı olmayabilir. Bu noktada cihazdaki power entegre ünitesinin ve şarj soketinin kontrol edilmesi gerekir.

 

 

 

Samsung Şarj & Power Entegresi Problemi

 

Telefonun araçta şarj edilmesi, orijinal olmayan ekipman kullanılması ve powerbank kullanımı gibi etmenler Samsung cihazlardaki şarj entegresi sorunlarının kaynağını oluşturmaktadır. Düzensiz ya da belli bir seviyenin üzerinde voltaja maruz kalan power ünitesi belli bir süre sonra devre dışı kalır ve bu durum genellikle cihazın şarj olurken aşırı ısınması şeklinde kendini gösterir.

 

Samsung batarya sorunları ile paralel olarak ele alabileceğimiz şarj entegresi problemi, telefonun şarja takılsa bile herhangi bir hareket olmaması şeklinde açığa çıkabilir. Dolayısıyla cihaz tekrar açılmaz. Bazen kısa süreli elektrik akımları geçtiğinde ekranda bir ışık görebilirsiniz ancak panel arızalandığı için uzun süreli bir kullanım olanağı vermez.

 

Şarj entegresinde yaşanan sorun ana kartın da incelenmesini gerektirebilir. Ancak bu konuya karar verecek olan kişi uzman teknik servis personelidir. Firmamız tüm Samsung modelleri için etkin ve hızlı çözümler sunan bir kadroya sahiptir. Yaşadığınız şarj ya da batarya sorunları konusunda bizimle irtibat kurabilirsiniz.