Telefon Servisi

Seçilen Marka

Samsung Modelleri

Samsung Dokunmatik Sorunları

Samsung Dokunmatik Sorunları

 

Akıllı telefon konusunda tercihini Samsung modellerinden yana kullananların yaşadığı sorunlardan biri de dokunmatik ekranın çalışmamasıdır. Bu problem anlık ya da uzun süreli olabilir. Teknik servis ekibimiz, bu kategorideki sorunları da hızlı bir şekilde çözmenize yardımcı olur. Ancak cihazı tamire sokmadan önce yapacağınız birkaç basit hamleyle masrafsız şekilde bu işten kurtulma ihtimaliniz vardır. Öncelikle ekranın belli bir süre donduğu durumlara eğilelim ve dokunmatik ekranından işlem yapılamayan Samsung modellerinde nasıl bir yol izlenir anlatmaya çalışalım.

 

 

 

Samsung Dokunmatik Ekran Yanıt Vermiyor

 

Cihazınızdaki dokunmatik kısmı eğer hareketlerinize yanıt vermiyor ya da bir kısmı sadece siyah ekrandan oluşuyorsa bunun birkaç nedeni olabilir.

 

  • Cihazın aşırı ısınması, ekranda kısa süreli erişim sorunlarına neden olabilir. Bunu atlatmak için cihazı zorlamamanız ve soğumasını beklemeniz gerekir. Ardından tüm uygulamaları kapatarak yeniden deneyebilirsiniz.
  • Samsung dokunmatik çalışmıyor şeklindeki şikâyetlerin kaynağı yazılımsal da olabilir. İşletim sisteminizin sürümüyle uyumsuz bir yazılım kullandığınızda ya da kötü niyetli bir dosyayla etkileşim kurduğunuzda da aynı durum yaşanabilir.

 

Ekranınız yanıt vermemeye başladığında yeniden başlatma seçeneği en hızlı çözüm olabilir. Bu sayede cihazı zorlayan uygulamalar ortadan kalkacak ve performans yükselecektir. Isınma sorunu da dolaylı olarak çözüleceği için dokunmatik ekranı eskisi gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

Cihaza takılı SD kartlar da nadiren dokunmatik ekran takılmalarına neden olabilir. Bu durumda yapmanız gereken şey; takılı olan tüm kartları çıkardıktan sonra cihazı yeniden başlatmaktır. Yaşanan sıkıntının yazılımsal olduğunu netleştirmek amacıyla “Safe Mode” denilen güvenli moda geçiş yapabilirsiniz.

 

Samsung Modellerinde Safe Mode: Öncelikle cihazı tamamen kapatıyorsunuz ve birkaç saniye bekledikten sonra yeniden açıyorsunuz. Telefon açılırken ekranda Samsung logosu görünecektir. Bu esnada elinizi güç butonundan çekip ses kısma tuşuna basıyorsunuz ve bir süre bekliyorsunuz. Ekranın sol alt kısmında güvenli moda geçiş yapıldığı belirten bir ibare göreceksiniz. Bu aşamadan sonra dokunmatik ekran sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

 

 

 

Samsung Dokunmatik Ekran Temizleme

 

Markanın Galaxy, Note ve diğer serilerinde yaşanan dokunmatik sorunu bazen performans düşüklüğü şeklinde de tezahür edebilir. Yani dokunmatik çalışır ancak dokunuşlarınıza geç reaksiyon verir ya da belli bir noktada daha sert dokunmanız gerekir. Çünkü ekranda biriken yağ ve toz zerreleri sebebiyle ekranın geri bildirimleri zayıflamış durumdadır. Bu tip sorunlarda ekranı temizlemek etkili bir çözüm yöntemi olarak gösterilebilir. Ancak ekranın hassasiyetini bozmadan ve yapısına zarar vermeden bu işlemi yapmak önemlidir.

 

  • Samsung dokunmatik ekran temizliği için öncelikle cihazı kılıfından çıkarmalısınız. Ayrıca detaylı bir işlem ekran koruyucu da sökebilirsiniz.
  • Kullanacağınız bez çok önemlidir. Hafif nemli bir mikrofiber temizlik bezi ile iyi sonuçlar alınabilir. Fakat kesinlikle üzerinde su biriken bir bez ya da ıslak mendil kullanmayınız.
  • Ekranı çok hafif yatay ve dikey hareketlerle temizledikten sonra bir süre havalandırabilirsiniz. Bu esnada parmaklarınızın temas etmemesine de özen göstermelisiniz ki ekranda iz kalmasın.

 

Samsung cihazlarda görülen dokunmatik sorunlarının kaynağı eğer yazılımsal ya da hijyenle alakalıysa, yukarıda bahsettiğimiz adımlar sonrasında ekranınız yeniden kullanılabilir duruma gelecektir. Ancak donanımla alakalı dokunmatik sorunları için farklı yolların takip edilmesi gerekir. Profesyonel teknik servis ekibimiz, tüm Samsung modellerinin dokunmatik ve ekran tamirini ya da değişimlerini gerçekleştirebilecek düzeydedir. Telefon numaralarımızdan bize ulaşarak yaşadığınız sorun hakkında detaylı bilgiye erişebilir ve teknik servis randevusu talep edebilirsiniz.