Telefon Servisi

Seçilen Marka

Samsung Modelleri

Samsung Ekran Sorunları

Samsung Ekran Sorunları

 

Telefon piyasasının en çok modeli bulunan markası Samsung, cihazlarındaki ekran sorunları ile bazen kullanıcının canını sıkabiliyor. Teknik servise ekibimiz, cihazları ekranında yaşanan problemlerin hızlı bir şekilde giderilmesini sağlıyor ve garantili bir hizmet vaat ediyor. Servisimize gelerek çözüm arayan müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda en çok karşılaştığımız birkaç sorunu çözüm önerileri ile birlikte sizlere sunacağız.

 

 

 

Samsung Ekranda Yeşil Çizgi Çıkıyor

 

Samsung cihazların tüm modellerinde ortaya çıkabilen yeşil çizgi ve leke gibi sorunlara genel olarak iki farklı açıdan yaklaşmamız gerekir.

 

  • Ekranda beliren yeşil çizgiler yazılımsal bir nedenden ötürü ortaya çıkmışsa bunu tespit etmek için ekran görüntüsü almanızı öneriyoruz. Yakaladığınız görüntüyü yakınlaştırarak yeşil çizgi ya da lekenin aynı yerde olup olmadığını kontrol etmeniz yeterlidir. Eğer emin olamadıysanız görüntüyü başka bir cihaza gönderip bir kez daha deneyebilirsiniz. Bu görüntüde de yeşil izler çıkıyorsa sorununuz yazılım kaynaklıdır.
  • Ekran görüntüsü aldıktan sonra başka bir cihazdan kontrol edip çizgi olmadığını görüyorsanız, donanımla alakalı bir sorununuz var demektir. Bu konuda teknik servisimiz ile irtibat kurarak sorunun profesyonel bir şekilde değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

 

Samsung cihazınızda yazılımla alakalı yeşil çizgi sorunun çözümü oldukça basittir. İlk olarak cihazı fabrika ayarlarına döndürmeyi tercih edebilirsiniz. Elbette bu işlem öncesinde telefonunuzdaki tüm kayıtlı verileri yedeklemenizde fayda vardır. Çoğunlukla bu reset sonrası yeşil çizgiler kaybolur. Ancak bazı durumlarda “stock rom atma” denilen çözüme başvurmak da gerekebilir. Bu işlem için öncelikle cihazınızın modeli ile uyumlu bir dosya indirmeniz ve daha sonra başka bir yazılım kullanarak “flashlama” yapmanız gerekiyor. Google üzerine kullandığınız cihazın ismiyle birlikte stock rom yazıp arama yaparak nasıl bir yol izleyeceğinizi daha detaylı görebilirsiniz.

 

 

 

Samsung Ekran Yanması / Gölgesi

 

Galaxy serisi cihaz kullananların yaşayabileceği ekran sorunlarından bir tanesi de yanma olarak ifade edilen durumdur. Bu problem genellikle ekran üzerinde silik bir görüntü belirmesi şeklinde tezahür eder. Hatta bazen kullandığınız bir uygulamayı kapattığınızda ekranda bazı simgelerin flu bir biçimde kaldığını görürsünüz.

 

  • Ekran yanığı olarak nitelendirilen sorunun en sık karşılaşılan nedeni belli bir görüntünün uzun süre açık kalmasıdır. Hareketsiz şekilde duran görüntü, mecazi anlamda, ekrana yapışır ve farklı bir görüntünün içinde belli belirsiz bir gölge gibi kalır.
  • Bazı durumlarda ekran değişimi sonrasında da aynı sorun yaşanabilir. Bu şekilde bir sorun ortaya çıktıysa büyük ihtimalle takılan ekranla alakalıdır. Çıkma olarak tabir edilen ekranların kullanımının negatif sonuçlarından biri de budur.
  • Ekranda ortaya çıkan soluk görüntüler bazen kısa süreli olabilir. Ancak sorunu sürekli yaşıyorsanız ekranın LCD kısmında bir hasar meydana gelmiş demektir. Ayrıca bu soruna teşhir olarak kullanılan cihazlarda daha sık rastlanır.

 

Ekrandaki yanıkların tamiri çok zor bir işlemdir ve bu yüzden genellikle ekran değişimi önerilir. Orijinal bir komple ekran takıldıktan sonra yeniden aynı durum yaşanmayacaktır.

 

 

 

Samsung Ekranda Görüntü Yok

 

Samsung cihazlarda “ses var görüntü yok” ya da “telefon çalışıyor ama görüntü gelmiyor” gibi şikâyetler de dile getirilmektedir.

 

  • Cihazda görüntü kaybı mevcutsa ilk olarak darbe alıp almadığı sorulur. Çoğunlukla yere düşen ya da ekranına bir darbe gelen cihazların ekranında kararma yaşanır.
  • Sıvı teması olan cihazlarda da ekranda görüntünün gittiğine şahit olursunuz. Bu tip sorunların neredeyse tamamı kullanıcı kaynaklı olduğu için garanti kapsamına girmez ve özel servis müdahalesi gerekir.

 

Ekranı karanlık Samsung cihazlarda onarımla alakalı iki farklı çözüm yolu üzerinden ilerlenir. İlkinde ekran ile ana kart arasındaki fleksi bağlantısına bakılır ve eğer bir temassızlık söz konusuysa işlem yapılarak görüntü geri kazanılır. Ancak bu nadir rastlanan bir durumdur. İkinci ve daha yaygın çözüm metodu ise ekranı değiştirmektir. Çünkü sorunun kaynağı iç ekrandadır ve ancak yenilenmesi sonrası eski performans yakalanabilir. Bazı durumlarda ekranın görünen kısmında hiçbir çatlak ya da kırık olmamasına rağmen görüntünün kaybolması, iç kısımda yaşanan deformasyonla alakalıdır.

 

Teknik servis desteği sunduğumuz Samsung modelleri ile alakalı fikir almak ve tamir fiyatlarını öğrenmek için müşteri temsilcilerimizden randevu alabilir ya da şehir dışından anlaşmalı kargo firmaları aracılığıyla gönderim yapabilirsiniz.