Telefon Servisi

Seçilen Marka

Samsung Modelleri

Samsung Hoparlör Sorunları

Samsung Hoparlör Sorunları

 

Samsung A, J, Note ve diğer serilerinde kullanıma bağlı olarak ortaya çıkan arızalardan bir tanesi de hoparlör sorunları. Müşterilerimizden gelen çözüm talepleri doğrultusunda hazırladığımız içeriklerimizde bu konuya da parmak basmak istedik ve Samsung tutkunlarının başını en çok ağrıtan hoparlör problemlerini derledik. Bizimle iletişim kurarak markanın her modeli için detaylı destek alabileceğinizin altını çizerek devam edelim.

 

 

 

Samsung Hoparlör Çalışmıyor / Bozuk

 

Sıkıntısız bir şekilde kullandığınız cihazda birdenbire hoparlör çalışmamaya başlamışsa sorunun olası nedenleri şunlardır;

 

  • Nemli ortamda kalan ya da sıvıyla temas eden cihazın hoparlör kısmında oksitlenme meydana gelir. Bu da aniden hoparlörden gelen sesin kaybolmasına yol açar.
  • Telefonu bir yere çarptıysanız ya da elinizden düşürdüyseniz hoparlöre zarar vermiş olabilirsiniz. Bu durum genellikle ses aksamındaki kablo ya da mini panellerin deforme olmasına sebebiyet verir ve hoparlör çalışmaz.
  • Toz birikmesi de hoparlörden gelen sesi engelleyebilir. Ancak bu durumlarda genelde ani kesilme olmaz. Durum kendini ses gidip gelmeleriyle gösterir.

 

Samsung hoparlör bozuk ise, çözümü için temizleme ve onarım metotlarına öncelik verilmelidir. Eğer partiküllerin tıkanması sonucu işlevini yitirmiş bir cihaz söz konusuysa servis uzmanları tarafından temizlenmesi daha sağlıklıdır. Çünkü cihazın açılması ve sokete zarar vermeden tozlardan arındırılması gerekir.

 

Temizliği yapıldığı halde eski performansına dönmeyen ya da başka bir nedenden ötürü bozulan hoparlörler için değişim yolu gözükür. Cihazda soket olarak ifade edilen bir bölüm vardır ve burası dışarıya sesi ileten modülün tamamını ihtiva eder. Samsung cihazlarda hoparlör değişimi dendiğinde bu soketin yenilenmesi anlaşılır.

 

Samsung cihazlar için yapılan hoparlör değişimi tamamen steril bir ortamda gerçekleşir. Statik elektrikten arındırılmış bir yerde çalışıldığı için cihazın diğer aksamına zarar verilme ihtimali sıfırlanır. Ortalama 45 dakika süren bu değişim öncesinde bilgilerinizi yedeklemenize gerek yoktur. Eğer başka bir şehirde yaşıyorsanız, cihazınızı anlaşmalı kargo aracılığıyla bize gönderebilir ve onarımı yapıldıktan sonra yine aynı şekilde teslim alabilirsiniz. Samsung hoparlör değişimi fiyatları için lütfen müşteri temsilcilerimizle temas kurunuz.

 

 

 

Samsung Hoparlör Cızırtılı

 

Sahip olduğunuz Samsung akıllı telefonun hoparlöründen cızırtılı ses gelmeye başladıysa, yukarıda da belirttiğimiz gibi öncelikle temizlik yapılmalıdır. Çünkü cızırtı ve parazitlerin kaynağı genelde ses çıkış noktasında biriken tozlar ve partiküllerdir.

 

  • Cızırtılı ses gelen hoparlörler de eğer ritmik bir bozukluk seziliyorsa, yırtılma ya da patlama denilen olay yaşanmış demektir. Bas seslerde cızırtının yükseldiğine şahit oluyorsanız muhtemelen bu tarz bir problem söz konusudur.
  • Hoparlörde uzun süre aşırı ses tercih edilmesi de belli bir süre sonra patlamaya neden olur. Cızırtılı ses eğer kendini önce düşük dozda gösterip sonradan arttıysa, sorun bu yüklenmeden kaynaklıdır.

 

Cızırtılı ses gelen Samsung hoparlörlerde de en etkili çözüm yöntemi değişimdir. Soket kısmı yenilendiğinde ses yine eski kalitede duyulmaya devam edecektir. Ancak kullanılan yedek parçanın mutlaka cihazla uyumlu olması gerekir. Bunun için işinin ehli uzmanlarla çalışmanızda fayda vardır.

 

 

 

Samsung Hoparlör Nasıl Temizlenir?

 

Samsung cihazlar için yapılan hoparlör temizliği işinin ehli kişiler tarafından yapıldığında daha etkili olacaktır. Ancak cihazın içini açmadan da yüzeysel bir temizlik yapılabilir. Bunun için nalbur veya kırtasiyelerde satılan köpük bant edinmelisiniz. Bazı yerlerde lâteks bant olarak da geçen bu materyal, yumuşak ve normal bantlara göre daha kalın bir dokuya sahip olduğu için sağlıklı sonuçlar alınabilir.

 

Bandı cihazınızın hoparlör boyutuna göre kestikten sonra hafifçe bastırarak yapıştırmalısınız. Bu esnada hoparlörün gözenekleri içinde nüfuz eden bant birikmiş partikülleri üzerine toplar. Sonrasında yine yavaşça çekerek bandı çıkarabilirsiniz. Üzerinde hiçbir leke görmeyinceye kadar birkaç kez deneyebileceğiniz bu işlem anında hassas davranmanız son derece önemlidir.