Telefon Servisi

Seçilen Marka

Samsung Modelleri

Samsung Kamera Sorunları

Samsung Kamera Sorunları

 

Akıllı telefonlar birçok kişi için bir fotoğraf makinesi olarak da kullanılıyor. Dolayısıyla kamera sorunları, Samsung kullanıcıları için cihazın verimini düşüren en önemli etmenlerden bir tanesi. Bugüne kadar çözüme kavuşturduğumuz sayısız kamera sorunundan yola çıkarak müşterilerimizden gelen şikâyetleri başlıklar altında topladık. Öncelikle Samsung modellerinin hepsinde ortaya çıkabilen kameranın çalışmaması problemini ele alalım.

 

 

 

Samsung Kamera Çalışmıyor

 

Aşırıma bağlı olarak bazı Samsung modellerinde kameranın açılmaması söz konusu olabilir. Android işletim sisteminde bu konudaki en yaygın çözüm önerisi cihazın yeniden başlatılmasıdır. Çünkü cihazın ısınması, bir uygulamanın ram kullanımının fazla olması veya işlemcinin çok zorlanması gibi nedenlerden dolayı anlık donmalar yaşanabilir. Bu gibi durumlarda telefonunuzu yeniden başlatmak genellikle problemi ortadan kaldırır.

 

  • Kapatıp açtıktan sonra da kamerada donmalar devam ediyorsa, bu kez güvenli moda geçiş yaparak çözüm deneyebilirsiniz. Özellikle Samsung Galaxy s5 ve s6 modellerinde bu metot başarılı sonuçlar verir.
  • Telefonunuzu güvenli moda almak için kapattıktan sonra güç butonu + ses kısma butonuna basıp bekleyin. Ekranda Samsung logosu çıktığında güç butonunu bırakıp sadece ses kısmaya basılı tutun.
  • Önbelleğe aşırı yüklenmek de kameranın çalışmamasına neden olabilir. Bunun çözümü için ayarlar kısmından uygulamalara sonra da uygulama yöneticisinden kamera bölümüne geçmeniz gerekir. Açılan ekranda “Durmaya Zorla” kısmına basılı tuttuğunuzda ön belliği temizleme seçeneği çıkacaktır. Bu işlemin ardından telefonu bir kez yeniden başlatmanız yeterli olacaktır.
  • Kameranın donması önbellekten kaynaklıysa ve yukarıdaki adım yeteri gelmediyse, bu kez telefonunuzu kapatın ve açarken güç butonu + ses yükselte butonuna basın. Karşınıza logo çıktıktan sonra sadece ses butonuna basmaya devam edin ve çıkan listeden “Önbellek Bölmesini Sil” seçeneğini işaretleyin.

 

Samsung cihazlarda yaşanan kameranın çalışmama problemi için başla bir çözüm önerisi de cihazın fabrika ayarlarına geri döndürülmesidir. Ancak burada önemli olan telefon üzerindeki verilerde bir kayıp yaşanmamasıdır. Bu yüzden yedekleme yaptıktan sonra bu adıma geçmelisiniz.

 

Eğer düşük pil uyarısı aldığınız için kameranız açılmıyorsa, cihazı şarj ederek sorunu çözebilirsiniz. Ayrıca bu süre zarfında telefonun flaşı da çalışmayacaktır. Kameranın işlevselliğini yitirmesinin başka bir nedeni de cihazın hafızasının dolmasıdır. Zaten giriş yapmaya çalıştığınızda sistem kaydedilecek dosyalara yer açmanız için uyarı verecektir. Galeri ya da uygulamalar gibi alanlardan veri dosya sildikten sonra kamerayı yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Yazılımsal kamera sorunlarının bir diğeri de kaynağı belli olmayan uygulamalardır. Özellikle kameraya ulaşma izni isteyen aplikasyonlarda bu durum karşınıza çıkabilir. Sorunu çözmek için yüklediğiniz uygulamayı silmeniz gerekir. Hangi uygulamanın sorun meydana getirdiğini tespit etmek için arıza yaşadığınız tarihten önce yüklediğiniz en son yazılımlara göz atabilirsiniz.

 

Sıraladığımız nedenlerin haricinde Samsung kamera sorunları listesine donanımdan kaynaklı olanları da ekleyebiliriz. Cihazınız darbe almışsa ya da sert bir zemin düşmüşse, kamera ile sistem arasındaki elektronik devrelerde kopmuş olabilir. Bu durumda yapılması gereken bir uzmana danışmaktır. Teknik servis ekibimiz ile iletişim kurarak yaşadığınız soruna çözüm bulabilirsiniz.

 

 

 

Samsung Kamera Lekeli

 

Samsung cihaz kullanıcılarının dile getirdiği şikâyetlerden biri de kamera üzerinde lekeler görülmesidir. Bu lekeler siyah, mor ve beyaz olabilir. Burada problemin kaynağını saptamak için lekenin nasıl ortaya çıktığını gözlemlemek gerekir. Eğer kameranızı açtığınız anda ekran üzerinde bir leke görüyorsanız, mercekte ya da telefonun ekranında sorun var demektir. Kameranın görüntüsünü ekrandan izlerken bir leke yoksa ancak fotoğraf çektikten sonra oluşan görüntüde bir leke görüyorsanız, sorun muhtemelen lensle alakalıdır.

 

  • Kamera camı kırılan ve uzun süre kamera camı kırık kullanılan telefonlarda daha fazla gözlemlenen bu sorun, fotoğraf çekildiğinde ekranın bir köşesinde oluşan belli belirsiz bir gölge olarak da kendini gösterebilir.
  • Bazı durumlarda ekrandaki ölü piksel sorunu ile bu sorun birbirine karıştırılır. Bunu cihazın arka planını farklı renklerde tutarak anlayabilirsiniz ancak bazen çok küçük bir nokta olduğu için “#0*#” tuşlaması yaparak ekranın farklı renklerde test edilmesi gerekir.

 

Sorunun ekranla alakalı olduğu durumlarda atılması gereken adımlar çok farklı olduğu için bu tip bir problemle karşı karşıyaysanız size Samsung Ekran Sorunları başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

Cihazınız bir darbe almadıysa ya da sıvı teması yoksa garanti kapsamında değerlendirilebileceğini söyleyebiliriz. Ancak çoğu zaman cihaz değişimi yerine kamera üzerindeki modüllerin değiştirildiğini de belirtmekte fayda var. Teknik uzmanlarımız tarafından da yapılan kamera değişimi için bizi ziyaret edebilir ya da öncesinde arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

Samsung Kamera Çizgili

 

Samsung marka cihazlarda kamera ile alakalı problemlerden bir tanesi de ekranda çizgili bir görüntü oluşmasıdır. Bu çizgiler eğer kamerayı açar açmaz ekrana çıkıyor ve bariz bir renk değişimi yaşatıyorsa, donanımsal bir arıza var demektir. Fakat bazen çekilen görüntüde yoğun ışıktan kaynaklı belli belirsiz beyaz çizgiler oluşabilir. Bu durumda lensin parlaklığı önlemek için kullandığı mekanizma tam çalışmamış demektir ve çoğu zaman endişe etmenizi gerektirecek bir durum yoktur. Emin olmak adına ışığı arkanızdan aldığınız bir ortamda çekim yapıp çizgilerin varlığını kontrol edebilirsiniz.

 

Ekranda çizgi oluşumu donanım kaynaklıysa bir teknik uzmanın müdahale etmesi şarttır. Garanti kapsamında yapılan işlemlerin büyük bir kısmı ön veya arka kameranın değiştirilmesi üzerine şekillenir. Cihazı yeni aldıysanız ve durduk yere bu şekilde bir problem ortaya çıktıysa, servise değişim talebiyle göndermenizi tavsiye edebiliriz.

 

 

 

Samsung Kamera Camı Kırıldı & Çizildi

 

Öncelikle kamera camının çizilmesi ya da kırılması gibi sorunların tamamına yakını kullanıcı kaynaklı olduğu için garanti kapsamında değerlendirilmeyeceğini belirtmekte fayda var. Samsung modellerinde arka kameralar darbe almaya daha yatkın bir pozisyonda olduğu için söz konusu şikâyetlerin önemli bir kısmı bu parçayla alakalıdır.

 

  • Cepte muhafaza edilen cihazlar bozuk para, anahtar, çakmak vb nesnelerde temas halinde olduğu için kamera camının da zarar görülme olasılığı artar.
  • Cihazın masaya konurken sert bırakılması ve sert bir zemine düşmesi gibi etmenler de camın çatlamasına neden olabilir.

 

Kullandığınız telefonda buna benzer bir problem mevcutsa kamera camının yani lensin değişmesi gerekir. İşlem kısa sürdüğü için çok kolay gibi gözükür ancak usta ellerde yapılması önemlidir. Lensi değişen kamera hem eskisi gibi kaliteli görüntüler çekmeye başlar hem de cam üzerindeki çatlaklar ya da kırıklar kaybolur.

 

 

 

Samsung Kamera Odaklanmıyor

 

Samsung cihazda kamera bulanık çekim yapıyor ve görüntü çekimi esnasında odak kayıyor olabilir. Bunun iki farklı nedeni vardır. Birincisi kameraların doğal sürecini yaşıyorsunuzdur. Yani belli bir süre yoğun şekilde kullanılan her cihaz gibi kamera artık eskimiş ve bu da lensin eski performansını sunmasını engellemiştir. Diğer bir neden ise lensin hasar görmesidir. Darbe, sıvı teması, nemli ortam, çizik vb durumlar da odak sorunu yaşatabilir.

 

Kamera camında yaşanan bir sorun varsa, bir üst konuda bahsettiğimiz lens değişimi çözümü uygulanarak yeniden güzel görüntüler çekmeniz sağlanır. Bazen kamerada toz birikmesi sonucu da aynı sorun ortaya çıkabilir. Bunun için sadece dikkatli bir temizlik yapılması yeterli olacaktır.

 

Kullanıcılar kamera ayarları ile oynarken bazen manuel olarak odak noktasını değiştirmiş olabilirler. Bu durumu ekrandaki titremelerden ve görüntüde net olan yerin sürekli değişmesinden anlarsınız. Çözümü ise tüm ayarları yeniden düzenlemek ve hâkim olunmayan bir konuysa hepsini otomatik yapıp devam etmektir.

 

 

 

Samsung Kamera Başarısız Hatası

 

Yazılım kaynaklı kamera sorunlarının başında gelen “Kamera Başarısız” hatası, Samsung ve Android’in topu birbirlerine attığı bir durum olarak tarihteki yerini aldı. Olayın tam olarak nereden kaynaklandığı halen tartışmalı olsa da basit birkaç adımla sorunu çözmek mümkün.

 

İlk olarak yeniden başlatma seçeneğini deneyin. Eğer problem devam ediyorsa bu kez önbellek temizleme işlemi yapın. Bu temizlik için iki farklı yol mevcut; uygulama ayarları kısmından kamerayı seçip buradaki önbelleği sıfırlamak ya da telefonu “Recovery” moduna geçirip burada karşınıza çıkan listede tüm önbelleği silmek. Bu aşamadan sonra büyük ihtimalle sorun giderilmiş olacaktır ancak bazı kullanıcılar olayın devam ettiğini dile getiriyor ve problemin kaynağı için Smart Stay özelliğini işaret ediyor.

 

Samsung cihazlarda kamera erişimine izni olan gömülü bir uygulama olarak nitelendirebileceğimiz bu uygulamayı kapatmak da tercih edilebilecek bir çözüm yolu. Bu aşamaları denedikten sonra problem çözülmezse, donanımsal müdahaleler gerekebilir. Bunun için profesyonel teknik servisimize ulaşabilirsiniz.