Telefon Servisi

Seçilen Marka

Samsung Modelleri

Samsung Mikrofon Sorunları

Samsung Mikrofon Sorunları

 

Samsung kullanıcıları tarafından dile getirilen mikrofon sorunları, kaynağı saptandıktan sonra kolayca çözülebilir. Servisimiz bu konudaki tecrübesiyle sizlere destek olmaktadır. Ancak yaşanan sorun yazılım kaynaklıysa kendiniz de çözüm üretebilirsiniz. Bunun için en sık karşılaştığımız mikrofon problemleri ile alakalı pratik öneriler sunmak istedik.

 

 

 

Samsung Mikrofon Çalışmıyor

 

Kullandığınız cihazda mikrofonun çalışmaması çok genel bir kavram. Bu yüzden birkaç farklı şikâyet üzerinden konuyu irdelemenin daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz.

 

  • Telefonla konuşurken karşı tarafa hiç sesiniz gitmiyorsa öncelikle darbe geçmişiniz olup olmadığına bakmalısınız. Cihazın sert bir darbeye maruz kalması sonucu mikrofon soketinde arıza meydana gelmiş olabilir ve bu şekilde bir durumun tek çözümü servis desteğidir.
  • Karşı tarafa sesiniz bozuk veya cızırtılı gidiyorsa büyük ihtimalle mikrofon kısmında toz birikmiştir. Kullandığınız modele göre dikkatli bir temizlik yaparak sorunu çözmeniz mümkündür.
  • Belli aralıklarla mikrofon sorunu yaşıyorsanız sistem güncellemesine ihtiyacınız olabilir. Bunun için Android tarafından yayınlanan en güncel sürümü yüklemeniz yeterli olacaktır.

 

Telefonunuzdaki mikrofon sorunu sadece belli başlı uygulamaları kullanırken cereyan ediyorsa, ayar değişikliği yapmanız gerekebilir. Yapmanız gereken işlem önce ayarlar kısmına ardından uygulama ayarlarına ve sonrasında da arama kısmına girmeniz gerekir. Buradaki menüde “Parazit Azaltma” seçeneği göreceksiniz. Normal şartlarda bu ayarın aktif olması görüşme esnasında ortam sesinin azaltılmasını ve sesin daha temiz gitmesini sağlar. Ancak bazı üçüncü parti yazılımlarda bu ayarın açık olması sesin azalmasına neden olabilir. Bu yüzden sorununuz ciddi boyuttaysa bu kısmı pasif duruma getirebilirsiniz. Sonrasında telefonu yeniden başlatmanız gerekir.

 

Samsung telefonlardaki mikrofon problemi bazen çok basit bir şekilde çözülebilir. Çünkü Bluetooth açık tutulduğunda dışarıdan gelen bir parazit dalgası sesinizi etkiliyor olabilir. Bunu kapalı tutarsanız daha net bir görüşme sağlayabilirsiniz.

 

Donanım kaynaklı sorunlarda ise en verimli çözüm cihazdaki mikrofon tertibatının yenilenmesidir. Telefonunuzu şarj ettiğiniz yere yakın olan küçük delik, iç kısımdaki bölmenin dışarıya açık olan uzantısı olarak düşünülebilir. Konuşma esnasında eğer hoparlörü açarak sesinizi net bir şekilde iletiyor ancak bu kısma yaklaştığınız halde sesinizi karşıya duyuramıyorsanız, servisi ziyaret etmeniz gerekecek demektir.

 

Servis bünyesinde yapılacak işlemin fiyatı hangi modeli kullandığınızla alakalıdır. Ancak ortalama 30 dakika içinde onarımın tamamlandığını ifade edebiliriz. Sitemizde yer verdiğimiz iletişim formu ve telefon numaraları üzerinden müşteri temsilcilerimize taleplerinizi iletebilirsiniz. Şehir dışında olan müşterilerimize yardımcı olmak adına anlaşmalı kargomuz üzerinden ücretsiz gönderim yapma olanağı sunmaktayız.

 

 

 

Samsung Mikrofon Temizliği

 

Samsung modellerinde cihazın mikrofon kısmı şarj girişinin yakınlarındadır. Bu kısım delik olduğu için içine toz ve partikül kaçma ihtimali yüksektir. Bu yüzden ses iletiminde sorun yaşamanız kaçınılmaz olur. Kendiniz cihazı temizleyerek daha sağlıklı bir iletişim kurabilirsiniz.

 

  • Mikrofon temizliği için en etkili çözüm lateks bant kullanmaktır. Piyasada bu banda köpük bant da denir ve kırtasiye, nalbur ya da yapı malzemeleri satan yerlerden temin edilebilir.
  • İşlemin en kritik noktası hassas olmanızdır. Cihazın diğer modüllerine zarar vermeden temizlik yapmak daha büyük problemlerin önüne geçmenizi sağlar.
  • Banttan küçük bir miktar koparıp mikrofona yapıştırdıktan sonra elinizle hafifçe bastırmanız gerekir. Bu sayede bandın yapışkan yeri toz ve diğer tanecikleri üzerine çekecektir.

 

İşlemi hem mikrofon hem de hoparlör çıkışından birkaç kez tekrar edebilirsiniz. Ardından bir görüşme yaparak ses kalitesini test ettiğinizde sorun çözülmüş olacaktır. Ancak yazılımsal güncellemeleri yapıp telefonu temizledikten sonra da aynı problem tekrar ediyorsa, donanım odaklı bir onarım süreci yaşanması kaçınılmaz olur.