Telefon Servisi

Seçilen Marka

Samsung Modelleri

Samsung Şarj Sorunları

Samsung Şarj Sorunları

 

Akıllı cihaz dünyasının en çok çeşide sahip olan markası Samsung, kullanıcıların teknik servis ihtiyaçlarının da yoğun şekilde karşılaşıldığı bir perspektif ortaya koyuyor. Birçok cihaz sahibi bizlere ulaşarak cihazım yavaş şarj oluyor, şarj olurken kesiliyor veya hiç şarj olmuyor gibi şikâyetler iletiyor. Bu bağlamda sizlere en sık karşılaştığımız bu sorunlar hakkında genel bilgiler vermek ve çözüm yollarını örneklendirmek istedik.

 

 

 

Samsung Galaxy A / J / Note Serisi Şarj Sorunları

 

Samsung Galaxy serisi, ülkemizde oldukça yaygın bir kullanım alanına sahip. Bu kapsama dâhil olan cihazlarda şarj olmama sorunu yaşandığında öncelikle şarj ekipmanlarını kontrol etmek gerekir.

 

  • Kullanılan şarj aletinde kafa veya kablo kısmında bir temassızlık, aşırı elektrik akımı veya kısa devre durumu varsa telefona güç ulaşmaz.
  • Şark aletinin telefona takılan kısmında sıvı temasına bağlı bir oksitlenme başlamış olabilir. Bu da elektrik akımının iletimini engelleyen bir faktördür.
  • Cihazın aşırı kullanımına bağlı olarak da kısa süreli şarj olmama sorunu yaşanabilir. Bu durumda cihazın soğuması beklenmeli ve yeniden başlatılmalıdır.

 

Cihazın yavaş şarj olması ise başka bir ortak sorun olarak nitelendirilebilir. Burada yazılım veya donanımla alakalı bir problemden bahsedebiliriz. Ancak bunu netleştirmek için öncelikle şarj aletini, kablosunu ve prizi devreden çıkarmak gerekir. Yani farklı ekipmanlarla cihazın şarj olup olmadığını test ettikten sonra telefonda bir sorun aranması tavsiye edilir.

 

Yavaş şarj olma sorununda en sık yapılan hatalardan biri doğrudan batarya değişimine gitmektir. Bu tarz bir yol izlendiğinde genellikle sorun tekrar eder. Çünkü problemin asıl kaynağı arka plana atılır. Samsung Galaxy A ve J serilerinde görülen yavaş şarj olma sorunun nedeni yazılımsal ise işletim sisteminin güncel olduğundan emin olunmalıdır. Fakat bazı modellerde Android son sürümü yüklendikten sonra da şarj sorunları yaşanabilir. Bunun nedeni ise yazılımdaki batarya iyileştirmelerine cihazın cevap vermemesidir. Dolayısıyla bir önceki sürüme geçiş yapmak gerekebilir. Ayrıca bazı uygulamalardan destek alarak cihazın şarj esnasındaki verilerini de alabilirsiniz.

 

Donanımla alakalı yavaş şarj sorunlarında ise problemin kaynağını ilk olarak şarj soketinde aramak gerekir. Cihazın şarj aletine temas ettiği bölgeye soket adı verilir. Burada bazen temassızlık, oksitlenme, tozlanma ve darbeye bağlı kırılma / çatlamalar meydana gelebilir. Samsung kullanıcılarının soketle ilgili çok sorun yaşadığını bildiğimiz için bu konuya ayrı bir parantez açacağız.

 

 

 

Samsung Şarj Soketi Arızaları ve Çözümleri

 

  • Soket kısmına sıkışan bir madde veya toz birikintileri cihazın şarj olmamasına yol açabilir. Bu durumda bir diş fırçası veya kürdan yardımıyla temizlik yapabilirsiniz. Ancak çok fazla sert davranmamaya özen göstermeniz önemlidir.
  • Giriş kısmında eğilme bükülme gibi bir deformasyon varsa bir iğneden yardım alarak dikkatli bir şekilde girişi normal haline getirmeye çalışabilirsiniz.
  • Oksitlenme, darbeye bağlı kırılma vb sorunlarda en mantıklı ve uygun çözüm soketin değiştirilmesidir. Bu noktada teknik servis ekibimiz yaklaşık 45 dakika içinde yeni bir soket takıp cihazınızı yeniden eski performansına döndürmektedir.

 

Samsung şarj soketi fiyatları modele göre değişim gösterdiği için en net bilgiyi bizimle iletişim kurarak elde edebilirsiniz Samsung Galaxy ve Note serilerindeki tüm cihazların işleyişine hâkim olan teknik personelimiz, sizlere garantili bir onarım vaat eder.