Telefon Servisi

Seçilen Marka

Samsung Modelleri

Samsung Sim Kart & Hafıza Kartı Sorunları

Samsung Sim Kart & Hafıza Kartı Sorunları

 

Samsung modellerini kullanan müşterilerden gelen ortak şikâyetlerden biri de sim kart veya hafıza kartlarıyla alakalı sorunlar. Cihazın kartı tanımaması, sim kart okunmuyor uyarısı vermesi, hafıza kartındaki verilere ulaşılamaması gibi örneklerine rastladığımız bu problemler için bir içerik hazırlamak istedik. Buradaki sorunların en olası nedenlerinin yazılım güncellemelerinin ihmal edilmesi ve kartın doğru yerleştirilmemesi olarak sıralandığını da ifade ederek konu başlıklarımıza geçelim.

 

 

 

Samsung Sim Kartı Görmüyor / Okumuyor

 

  • Sim kartın algılanmaması, kullandığınız Samsung cihazın darbe almasından kaynaklı olabilir. Darbeye bağlı olarak yuvasından oynayan sim kartı yeniden takarsanız, muhtemelen sorun çözülecektir. Ancak süreklilik arz eden bir durum varsa, kartı okuyan çipler zarar görmüş olabilir.
  • Anlık yazılımsal hatalardan kaynaklanan sim kart görmeme sorunu için cihazın yeniden şebeke aramasını sağlamanız gerekir. Bunun için cihazı uçak moduna alıp 30 saniye kadar bekledikten sonra normale çevirebilir ya da yeniden başlatabilirsiniz.
  • Önbelleğin dolması da nadir olmakla birlikte cihazın sim kartı okumamasına neden olabilir. Bu durumda önceliğiniz ayarlar üzerinden dâhili depolama seçeneğine ulaşıp önbelleğe alınmış verileri temizlemek olmalıdır. Daha detaylı bir işlem yapmak içinse cihazı recovery moduna almanız gerekir.

 

Yazılımsal kaynaklı sim kart problemlerini aşmak için cihazın şebeke seçimini elle yapmak da önerilebilir. Bunun için Ayarlar > Daha Fazla > Mobil Ağlar > Ağ Operatörleri > Arama Ağları adımlarını izleyerek karşınıza çıkacak şebeke listesinden seçim yapabilirsiniz. Bahsettiğimiz işlem sırası kullandığınız cihazdaki Android sürümüne göre farklılık gösterebilir.

 

Cihazı güvenli modda çalıştırmak da Samsung sim kart sorunları için tavsiye edebileceğimiz bir çözüm metodudur. Telefonun güç butonuna basılı tuttuktan sonra karşınıza kapat ve yeniden başlatma gibi seçeneklerin altında “Güvenli Modda Yeniden Başlat” sekmesi çıkar. Buraya dokunup cihazın aktif olmasını bekleyin. Sim kart sorunu güvenli modda yaşanmıyorsa, cihazda yüklü uygulamalarla alakalı bir sıkıntınız olabilir.

 

Uygulamaların kaynağı belli olmadığı zaman sistemdeki bazı dosyaların bloke edilmesi söz konusu olabilir. Bu durumda cihazınızdaki güvenli olmayan uygulamaları kaldırmanız gerekecektir. Daha sonra cihazı yeniden başlattığınızda sim kart sorununuz da ortadan kalkar.

 

Yaptığınız denemelere rağmen telefonunuz sim kartı görmemeye devam ediyorsa, donanımsal bir müdahaleye ihtiyacınız var demektir. Garanti kapsamında olan bir cihaz sahibiyseniz, yetkili servise gönderim yapabilirsiniz. Ancak firma olarak her türlü Samsung modeli için hızlı çözümler ürettiğimizin altını bir kez daha çizelim. Firmamıza gelerek ya da anlaşmalı kargolarımız üzerinden gönderim yaparak yaşadığınız sorunu çözmemizi talep edebilirsiniz.

 

 

 

Samsung Hafıza Kartı Görmüyor / Okumuyor

 

Samsung cihazlarda hafıza kartı üzerine kaydedilmiş dosyalara ulaşma konusunda problemler yaşanabiliyor. Söz konusu problemler, cihazın içinde bir veri ararken, açmaya çalışırken veya bilgisayara bağlandığında ortaya çıkabiliyor. Donanımsal bir arıza olmadığından emin olmak için bu konuda izlenebilecek birkaç farklı yol var.

 

  • Yapılabilecek en basit işlem, kartın manyetik kısmını dikkatli bir şekilde temizlemek. Nemlenme veya tozlanma nedeniyle bazen kartın içinde kayıtlı verilere ulaşamıyorsunuz. Bu durumda elektronik cihazlar için üretilen mikrofiber bezlerle sarı renkli olan manyetik kısmı silip yeniden yuvasına yerleştirmeyi deneyebilirsiniz.
  • Temizlik sonrasında aynı sorun devam ediyorsa, hafıza kartını biçimlendirmeyi düşünebiliriniz. Bu işlem genellikle kartı bilgisayara taktıktan sonra görülmesine rağmen içindeki dosyalara ulaşılamadığında tercih edilir. Format değişikliği nedeniyle oluşması muhtemel olan bu sorunda biçimlendirme esnasında “FAT 32” sistemini seçmeniz gerekir.
  • Hafıza kartlarında bazen şifre koruması olabiliyor. Bu durumda hem cihaz hem de bilgisayar üzerinde hiçbir dosyaya erişemiyorsunuz. Tek çaresi ise komple biçimlendirme yapmak ancak verilerinizi kaybedeceğinizi de göz önünde bulundurmanız önemli.

 

Buraya kadar anlattıklarımız daha basit yollu çözüm önerilerinden ibaret. Ancak Samsung cihazda hafıza kartının okunmasıyla alakalı sorun devam ediyorsa, bir yazılım kullanarak olaya yaklaşabilirsiniz. Google Play Store üzerinden download edilebilen bu yazılımlara ES Dosya Yöneticisi’ni örnek verebiliriz.

 

Yazılımı indirdikten sonra System dosyalarından “etc” yi seçmeniz gerekiyor. Text Editor ile açtıktan sonra “dev_mount sdcard /mnt/sdcard34/devices/platform/msm_sdcc.2/mmc_host”  ibaresini bulun ve ardından hboot versiyonundaki 1.25 bölümünü 33’e düşürün. (orijinali 34) Fakat hboot üzerinde 1.25 yerine 1.28 varsa, o zaman 34’e çekin.

 

Samsung hafıza kartı görmüyor şikâyetinin nedeni kartın konulduğu yuva kaynaklı da olabilir. Bunu netleştirmek için başka bir SD kart ile deneme yapabilirsiniz. Yuva, çalışır durumdaki kartı da okumuyorsa bu kısmın da temizlenmesi gerekiyor olabilir. Ancak çoğu zaman parçanın değişmesi gerektiğini de vurgulayalım.

 

Teknik servisimiz, Samsung modellerindeki hafıza kartı sorunları için sizlere profesyonel destek sunmaktadır. İletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilir ve yaşadığınız sorunun çözüm konusunda fikir alabilirsiniz. Doğrudan firmamıza gelerek işlem sağlayabileceğiniz gibi kargoyla gönderim yaparak da cihaz onarımı ve diğer işlemler konusunda bize başvurabilirsiniz.