Telefon Servisi

Seçilen Marka

Samsung Modelleri

Samsung Yazılım & Sistem Sorunları

Samsung Yazılım & Sistem Sorunları

 

Android tabanlı cihazların en çok ürün grubu barındıran markası Samsung, kullanıcılardan yazılım veya sistem ile alakalı şikâyetler alabiliyor. Bu şikâyetler bazen güncel sürümü yükleyememek bazen de sistemi güncelledikten sonra bazı uygulamaların eskisi gibi çalışmaması şeklinde olabiliyor. Bizler de servis ekibimiz üzerine gelen müşteri talepleri sayesinde birçok farklı sorunu tecrübe etme şansı yakalıyoruz. Bu bağlamda dile getirilen en yaygın sorunları kısaca toparlamak istedik.

 

 

 

Samsung Android Güncelleme Sorunu

 

Samsung cihazlarda yaşanan işletim sistemi sorunları daha çok root yaparak telefonu kullanan bireylerin karşısına çıkıyor. Çünkü cihaza root yapıldığında mevcut yazılımlarla sonradan ilave edilen aplikasyonların bir arada çalışabilmesi için gereken uyum kaybolabiliyor.

 

  • Android ile ilgili hataların başında cihaza son sürümün yüklenememesi gelmekte. Normal şartlarda cihazın otomatik güncellemeleri açık pozisyonda olduğu için yeni bir sürüm geldiğinde doğrudan geçiş yapılır. Ancak bu ayar kapalıysa kendiniz açmalısınız.
  • Menüden ayarlar kısmına girip listenin en altındaki telefon hakkında sekmesini işaretleyerek ilgili ekrana gelebilirsiniz. Bu kısımda “Güncelle” butonu ve yalnızca wi-fi kullanılacağına ilişkin bir ibare yer alır.
  • Gereken seçimi yapıp güncelle komutunu verdikten sonra cihazınız yeni bir sürüm olup olmadığını kontrol eder ve varsa yüklemeye başlar.

 

Menüden ilgili işlemi yaptıktan sonra eğer karşınıza “Kullanılabilir Güncelleme Yok” uyarısı çıkıyorsa, telefonunuz mevcut sürümde devam edecek demektir. Bu uyarı, aslında Android’in daha güncel bir sürümü olduğunu ancak telefonunuzun bunu desteklemediği anlamına gelir. Dolayısıyla bu aşamada maalesef telefonunuzu bu haliyle kullanmaktan başka çareniz yoktur.

 

Samsung cihazlarda yaşanan işletim sistemi sorunları sadece yeni sürüme yükseltememe ile sınırlı değil. Birçok kullanıcı güncelleme yapmasına rağmen memnun olmadığı için eski sürüme dönmek istiyor. Bu amaçlar izlenebilecek iki farklı yöntem var.

 

İlk yöntem, bizzat sistem tarafından oluşturulan geçiş yazılımını yüklemek. Bu durum genellikle kullanıcılardan aynı hatalarla ilgili çok şikâyet gelince ortaya çıkıyor. Firma, tek tıkla eski sürüme dönmek için aynı yükseltmede olduğu gibi bir link gönderiyor. Bu bağlantı üzerinden cihazı eski halinde döndürmek mümkün.

 

Bir önceki Android sürümüne dönmenin başka bir yolu ise kurulum dosyalarını temin edip bilgisayar bağlantısı yardımıyla hareket etmek. Ancak bu işlemde veri kaybı riski olduğu için öncesinde cihazınızı yedeklemeniz tavsiye ediliyor. Firmaların destek bölümünden ulaşıp yetkililerle iletişim kurduğunuzda size dosyalar gönderiliyor. Cihazı kabloyla bilgisayara bağladıktan sonra bu dosyalar “Ana Dizin” e atmanız gerekir. Ardından bağlantıyı kesip cihazı yeniden başlattığınızda eski sürüme dönüş yapabilirsiniz.

 

 

 

Samsung Chrome Çalışmıyor Hatası

 

Birçok kullanıcının internette gezinmek için birinci tercihi olan Chrome, Samsung cihazlarda bazen hata verebiliyor. Özellikle Galaxy J serisi kullanıcılarının bu konuda daha sık talep ilettiğini söyleyebiliriz. Çoğu insan, telefonun Samsung’un kendi tarayıcısının sorunsuz bir şekilde açıldığını ancak Chrome seçildiğinde ekranın donduğunu ifade etmekte. Sorunun çözümü için atılabilecek basit birkaç adım var;

 

  • Cihazın yeniden başlatılması ile anlık hataların önü kesilebilir. Ancak sorun devam ediyorsa, önbellek temizliği yapmanız gerekecektir.
  • Önbelleğin temizlenmesi için sadece Chrome üzerinden ilerlenebilir. Bunun için uygulama ayarlarına girip ilgili seçeneği işaretleyerek ön belleği sil komutu verebilirsiniz. Diğer bir yöntem ise telefonu açarken güç ve ses kısma düğmelerine basıp logo çıkana kadar beklemektir.
  • Samsung logosu ekrana geldiğinde sadece ses kısma düğmesine basarak beklemeli ve ardından açılan listede ön bellek temizlemeyi seçmelisiniz. Bu işlem sadece Chrome değil tüm uygulamaların önbelleğini silecek ancak verilerinizde herhangi bir kayba neden olmayacaktır.

 

Yaşanan hatanın bir başka çözümü ise cihazın fabrika ayarlarına geri döndürülmesidir. İşte bu noktada verilerin yedeklendikten sonra ilerlenmesi gerekir. İşlem sonunda cihazınıza yeniden yükleme yaparak uygulamayı kontrol edebilirsiniz.

 

Teknik servis ekibimiz donanım kaynaklı sorunlar için çözüm üretmeye odaklandığı için bu tip işlemlerde müşterilerimizin kendi kendilerine yapabileceği yöntemler önermeye çalışıyoruz. Ancak yerimize gelerek içinden çıkamadığınız noktalarda uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.