Telefon Servisi

Seçilen Marka

Sony Modelleri

Sony Ekran Sorunları

Sony Ekran Sorunları

 

Teknolojik olanaklara hızla adapte olarak kullanıcılarına yeni özellikler sunan Sony markası kullanıcıları çeşitli ekran sorunları ile karşı karşıya gelmekten yakınmaktadırlar. Mağazamız profesyonel ekibi ile olası ekran problemlerini kısa sürede çözerek müşteri mağduriyetlerini başarıyla gidermektedir. En sık karşılaşılan ekran sorunları ve çözümleri için yapılması gerekenleri sizler için bu yazımızda derledik.

 

 

 

Sony Ekranda Yeşil Çizgi Çıkıyor

 

Akıllı cihazların ekranında yeşil çizgiler çıkması ya da belli belirsiz görüntü problemi özellikle de son zamanlarda çok sık karşılaşılan sorunlardan biri olmuştur. Bu yöndeki şikayetlerin kaynağını bulmak için öncelikle ekran görüntüsünün alınarak teknik bir ekibe danışılması gerekmektedir. Genellikle ekranda yeşil çizgilerin çıkması Android işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda yazılım arızasından kaynaklanır. Fakat daha birçok sorundan da söz etmek mümkün olacaktır.

 

  • Sony cep telefonlarının ekranında aniden yeşil çizgiler belirmişse yapılması gereken ilk işlem pili çıkarıp takmak olmalıdır. Batarya çıkarıldıktan sonra ortalama 2 saniye boyunca beklenmelidir. Sonrasında ise pil takılıp, cihaz çalıştırılarak sorunun düzelip düzelmediği tespit edilmelidir.
  • Ekranda yeşil çizi çıkmasının bir diğer önemli nedeni de bir dizi pikselin arızalanmış olmasıdır. Böyle durumlarda ilk olarak ekran görüntüsü alınır. Ekran görüntüsündeki yeşil çizgi fotoğraf hareket ettirildiğinde hareket ediyorsa muhtemel bir yazılım sorunu ya da bir dizi pikselin arızalanması durumu söz konusu olabilir.
  • Ekran hatasının alındığı durumlarda ekran görüntüsü almak çok önemlidir. Ekran görüntüsü hareket ettirildiğinde ekrandaki yeşil çizgi aynı noktada duruyorsa muhtemelen ciddi bir donanım sorunu ile karşı karşıya kalınmıştır. Bu sorunu çözmek için profesyonel bir teknik servis ile iletişime geçilmesi gerekir.

 

Akıllı cihazların ekranlarında yeşil çizgi sorunu varsa ilk olarak cihazı fabrika ayarlarına döndürmeyi denemek gerekecektir. Cihaz fabrika ayarlarına geri döndürüldüğünde veri kaybı yaşanabilir. Bunun için ayrıca bir önlem alınması şarttır.

 

 

 

Sony Ekranda Görüntü Yok

 

Sony marka telefonlar kullanıma bağlı hatalardan ya da Android sistemindeki arızalardan dolayı görüntü kaybı sorunu yaratabilmektedirler. Görüntü kaybının yaşandığı cihazlarda genellikle ses vardır ancak ekran ya tamamen siyah ya da kısmen siyahtır. Hiçbir şekilde hareket söz konusu değildir. Cihazınızda görüntü yok ise akıllara gelmesi gereken olası arızalar şunlardır;

 

  • Akıllı telefonları kullanırken olabildiğince kibar davranmak şarttır. Öyle ki cihazın darbe alması durumunda ya da sert bir cisim çarpması sonucunda LED ekran hasar görebilir. Bu da görüntü kaybına yol açan en önemli faktörlerden biri olacaktır. Çok ciddi darbelerde ekranın tamamen işlevini yitirmesi de söz konusu olabilir.
  • Teknolojik cihazların büyük bir kısmı sıvılara karşı dayanıksızdılar. Ufacıkta olsa sıvı temas söz konusu olduğunda ekranın kasma ve hatta görüntünün kısmen veya tamamen yok olması gibi ciddi sorunlar meydana gelebilir. Böyle durumlara çözüm üretebilmek için ekran değişimi şarttır.

 

 

 

Sony Ekran Yanması / Ekran Gölgesi

 

Sony markasına eski üretimlerine ait cihazlarda ekran yanması ya da ekran gölgesi sorunu yaşanabilmektedir. Ekran yanması problemi ile karşı karşıya olup olunmadığını anlamak için birçok teknik vardır. Ancak en geçerli teknik herhangi bir uygulamayı açıp kapattıktan sonra ana menüye dönmektir. Eğer ana menüye gelindiğinde ekranda belli belirsiz bir iz kalıyorsa ekran yanması arızasından şüphelenilmesi gerekmektedir. Ekran yanması ya da ekran gölgesi genellikle;

 

  • Ekran değişimin söz konusu olduğu cihazlarda daha sık görülmektedir. Öyle ki kullanılan ekran Sony markasına ait değilse ve yan sanayi ise donma ya da kasma gibi sorunlar da yaşanabilir. Ekran çıkma bir ekransa da yine parça sizin cihazınızla uyumlu hale getirilemediğinden sorunun devam etme ihtimali vardır.
  • Mağazalardan satın alınan teşhir ürünlerinde de genellikle ekran yanması ya da ekran gölgesi problemi bulunmaktadır. Bu nedenle yeni bir ürün satın alırken açılmamış paket olmasına dikkat edilmelidir.

 

Ekran yanması sorununu tamamen aşmak için teknik servis ekiplerinin müdahalesi ile garanti kapsamında telefon ekranının tamamen değiştirilmesi şarttır. Uygulanan adımlar işe yaramıyorsa, donanım parçalarında bir sorun meydana gelmiş olabilir. Parçaların işlevini yerine getiremiyor olması, telefonların düşmesinden ya da darbe almasından kaynaklanan sorunlar ekranda görüntünün tamamen ya da kısmen kaybolmasına sebebiyet verebilmektedir. Bir diğer ihtimalle de ekran kartı yanma ihtimalini de değerlendirmek şarttır.