Telefon Servisi

Seçilen Marka

Sony Modelleri

Sony Kamera Sorunları

Sony Kamera Sorunları

 

Telefon satın alırken kameranın kaç mega piksel olduğu ve görüntü kalitesi en çok dikkat edilen faktörler arasında yer alır. Sony markasına ait cep telefonları genellikle kamera ve video çekimi konusunda iyi bir performans sergiler. Ancak bazı kullanıcı hataları ve de teknik arızalar kamera sorunlarının yaşanmasına neden olabilmektedir. Profesyonel teknik ekibimiz tarafından tespit edilmiş en yaygın sorunları ve çözümlerini sizler için derlemiş bulunuyoruz.

 

 

 

Sony Kamera Çalışmıyor

 

Akıllı telefonların kamera aplikasyonu günlük yaşam içerisinde oldukça sık kullanılmaktadır. Gerek yoğun kullanımdan dolayı gerek ram sorunlarından dolayı gerekse de işlemciye fazla yüklenilmesinden dolayı kamera işlevini yitirebilmektedir. Genellikle cihazları kapatıp açarak bu sorunun giderilmesi sağlanır. Ancak temassızlık gibi ciddi sorunlar varsa profesyonel bir yardım almak şart olacaktır.

 

  • Cep telefonlarında kamera çalışmama durumu şarj seviyesinin düşük olmasından kaynaklanabilmektedir. Eğer ekranda düşük pil uyarısı belirmişse, cihazın şarj seviyesini yükselterek arızayı gidermek mümkün olacaktır. Günlük yaşam içerisinde kamera ne kadar sık kullanılırsa, cihazların pil ömrü de o kadar azalır. Zamanla daha dayanıksız hale gelen pil düşük güç seviyesine ulaştığında kamera aplikasyonunu otomatik olarak kapatabilir.
  • Sony markası cep telefonlarında hafızanın dolu olmasından dolayı da kamera kullanımına izin verilmemektedir. Eğer sorun hafızadan kaynaklanıyorsa kamera uygulamasına giriş yapıldığında cihazda yeterli alanın olmadığına dair uyarı çıkar. Böyle durumlarda gereksiz dosyaları silerek kameranın yeniden aktif hale gelmesi sağlanabilmektedir. Ancak uyarı yoksa muhtemelen başka bir sorun vardır.
  • Akıllı telefonlarda kameranın çalışmamasının bir diğer nedeni de yazılım problemidir. Yazılımsal bir hata söz konusu olduğunda kamera kullanım özelliği tamamen devre dışı kalır. Yazılımdan kaynaklanan sorunu gidermek içinse ayarlar kısmından kamera seçeneğine tıklanarak veriyi silip güncelleme işlemi yapmak yeterli olacaktır.

 

Kullanıcı hataları, yazılımsal ya da donanımsal bazı arızaların giderilmesi için cihazı fabrika ayarlarına döndürmek de gerekebilmektedir. Bazı zamanlarda ise özellikle de Sony markalarda çok sık görülen hafıza kartı arızası da kameranın aktif çalışmasına engel olabilmektedir. Bu sorunu gidermek için hafıza kartını yenilemek şarttır. Aynı zamanda darbe almış, sıvıyla temas etmiş ve de arızaların uygulamaların indirilmiş olduğu cihazlarda da kamera açılmama sorunuyla karşılaşılabilmektedir.

 

 

 

Sony Kamera Lekeli / Çizgili

 

Kamera aplikasyonunu kullanırken ekranda siyah lekelerin görülmesi kullanıcıların en çok yakındığı problemlerden biri olmuştur. Hatta bu lekelenmenin bazı zamanlarda yeşil, beyaz ya da mor çizgiler şeklinde de olması muhtemeldir. Ekranda kamera lekesi ya da çizgilenme var şüphelenilmesi gereken sorunlar şu şekilde olmalıdır;

 

  • Öncelikle lekelenmenin kamera açıkken mi yoksa çekimden sonra mı ortaya çıktığı tespit edilmelidir. Eğer çekimden sonra lekelenme ortaya çıkmışsa muhtemelen sorun kameradan kaynaklanmıyordur. Büyük ihtimalle ekranla alakalı bir sıkıntı söz konusudur. Böyle durumlarda ancak profesyonel teknik ekip yardımıyla sorunu aşmak mümkün olacaktır.
  • Eğer çekilen fotoğraflarda renklenme ya da lekelenme varsa kameranın temiz olup olmadığını kontrol etmek gerekecektir. Bazı zamanlarda akıllı cihazların bulundukları yerlerden lenslerine toz bulaşabilmektedir. Bu da fotoğrafta leke varmış gibi bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Sorunu gidermek için lensin kuru bir bezle temizlenmesi gerekir.

 

Telefon daha önceki zamanlarda herhangi bir şekilde darbe almış ya da düşmüşse kamera kısmında deformasyon meydana gelmiş olabilir. Bu da fotoğraflarda renklenme ve çizgilenme sorununu ortaya çıkarır. Sorunu gidermek için yine profesyonel ekiplerin desteğine gereksinim duyulacaktır.

 

 

 

Sony Kamera Odaklanmıyor

 

Sony marka cep telefonu kullanıcılarının en sık karşılaştığı problemlerden biri de kameranın istenilen bir noktayı odaklayamamasıdır. Odaklanamayan kamera genel olarak bulanık bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Çünkü netliği kendi merkez aldığı bir yere kaydırmaktadır. Cep telefonlarının sıvıyla temas etmesi, darbe alması ya da lensin kullanıcı hatalarından dolayı deforme olması durumunda odaklama özelliği işlevini yitirebilmektedir. Bu tür durumlarda ekranda bir titreme sorunu da kendisini göstermektedir.

 

Lens odaklamama sorunun bir diğer nedeni de kamera ayarlarının doğru yapılmamış olmasıdır. Daha güzel ve daha net fotoğraflar çekmek için kamerayı otomatik modda kullanmak çok daha doğru olacaktır. Böylece focus ayarları da kendiliğinden yapılmış olur.

 

 

 

Sony Kamera Camı Çizildi / Kırıldı

 

Akıllı cep telefonu sahipleri kullanım hatalarından dolayı lensi çizmiş ya da kırmış olabilirler. Hatta günümüzde en sık karşılaşılan ve şikayetçi olunan arızanın kamera camı çizilmesi ya da kırılması olduğu görülmektedir. Böyle durumlarda cihazların garanti kapsamından çıktığı unutulmamalıdır. Çünkü bu tamamen kullanıcının kendi hatasından kaynaklanan bir sorundur.

 

Kamera camını korumak için eğer telefonlar pantolon ceplerinde ya da çantada taşınıyor ise olabildiğince anahtar, bozuk para vb. gibi sert cisimlerin bulunduğu alanda tutulmamalıdır. Sert ve sivri uçlu maddeler kameranın çizilmesine neden olabileceği gibi ekranın da çizilerek deforme olmasına neden olabilir.

 

Cep telefonu kullanımı bittikten sonra cihazlar olabildiğince yumuşak bir zeminde tutulmalıdır. Telefonlar kesinlikle sert zeminlere düşürülmemelidir. Bu faktörlerin dışında gelişmiş bir arıza problemi varsa da teknik ekip incelemesinin sonunda garanti kapsamında tamir işleminin yapılıp yapılmayacağı araştırılmalıdır.