Telefon Servisi

Seçilen Marka

Sony Modelleri

Sony Şarj Sorunları

Sony Şarj Sorunları

 

Sadece Sony marka cep telefonlarında değil neredeyse tüm akıllı cihazlarda kullanıcıların en büyük şikâyeti şarj sorunlarıdır. Teknik ekibimiz; telefonların hiçbir şekilde şarj almaması, şarjın birden kesilmesi ve de pilin yavaş dolması gibi arızalarda en kısa süre içerisinde müşterilerine kalıcı bir çözüm üretmektedir.

 

 

 

Sony Şarj Olmuyor / Yavaş Şarj Oluyor

 

Telefonlarda şarj sorunu meydana gelmişse öncelikle hemen bozulma ihtimali olan şarj aletlerinin incelenmesi gerekmektedir. Sony cep telefonları kendi orijinal şarj aplikasyonu ile şarj edilmediğinde arızalanma yapabilmektedir. Özellikle de yan sanayi ürünleri yaşanan sorunların kalıcı olmasına bile neden olabilmekte. Akıllı cihazlarınız şarj olmuyor ise muhtemel sorunlar ve çözümler şu şekilde olmalıdır;

 

  • Şarj aletleri kolay bozulabilen malzemelerdir. Öyle ki kullanıma bağlı olarak ya da sürekli fişe takılı kablolar zamanla kısa devre yapar ve kullanım dışı kalırlar. Kısa devre USB kablosunda ya da şarj adaptöründe meydana gelebilmektedir. Bunu kontrol etmek için yeni bir adaptör ya da kablo almak şarttır.
  • Cep telefonları olması gerekenden daha yavaş şarj alıyorsa, şarj aletlerinden gelen elektrik akımı yetersiz kalıyor olabilir. Özellikle de topraklama sorunu yaşanan ya da eski bir tesisata sahip alanda cihazınızı şarj ediyorsanız kabloların hasar görmeleri kaçınılmaz olacaktır. Sorunu gidermek için şarj aletinin değiştirilmesi yeterli olacaktır.
  • Akıllı telefonları günlük yaşamda sıkça kullanıyoruz. Sürekli olarak uygulamaların açık tutulması, cihaz arka planında gerçekleşen işlemler ve daha birçok faktör telefonların ısınmasına yol açar. Isınmış bir cihaz şarj almayabilir. Sorunu gidermek için bir süre bekleyerek, telefon bataryasının soğuması beklenir. Sonrasında ise şarj aleti takılarak cihazın şarj alıp almadığı kontrol edilmelidir.

 

Android işletim sistemine sahip akıllı cep telefonlarda yaşanan şarj sorununun bir diğer muhtemel nedeni de yazılımdan kaynaklanan sıkıntılardır. Yazılım güncellemeleri ayarlar kısmından sürekli olarak yapılması gereken bir işlemdir. Güncelleme işleminin bitmesinden sonra yazılımdan kaynaklanan bir sıkıntı söz konusu ise şarj olmama arızası tamamen ortadan kalkacaktır.

 

Bilindiği gibi bazı uygulamalar hem güvenli değildir hem de cihazların işletim sistemlerini olumsuz etkilerler. Play Store üzerinden indirilecek olan her bir uygulamanın öncelikle güvenilir bir kaynağa sahip olup olmadığı tespit edilmelidir. Eğer güvenli değilse ya da küçük bir şüphe söz konusu ise ilgili uygulama indirilmemelidir. Hata veren ve kasan uygulamalarda hemen cihazların ayarlar bölümünden kaldırılmalıdır.

 

Şarj olmama sorununun temelinde yatan en temel arızalardan biri de şüphesiz ki soketin bozulmasıdır. Soket genellikle düşme ya da alınan darbeler sonucunda yerinden oynayarak bozulur. Şarj soketinde meydana gelen deformasyonlar cihazın şarj almasına engel olacaktır. Ayrıca kullanıma bağlı olarak şarj soketi içinde toz ya da kir birikimi söz konusu olabilmektedir. Sorun gidermek için diş fırçası gibi küçük bir malzeme ile soketin içinin temizlemek şarttır.

 

Şarj sorunları arasında en sık karşılaşılan muhtemel arıza soketin sıvıyla temas ettirilmesidir. Sıvıyla temas eden soket elektrik akımını sağlayamaz. Çünkü oksitlenme meydana gelmiştir. Bu da cihazların şarj olmasına engel teşkil eden önemli bir sorundur. Oksitlemiş soket tamir edilmemektedir. Böyle durumlarda soket değişimi yapılması gerekir. Soket değişimi eve yapılacak bir işlem değildir. Profesyonellik gerektirir. Bu nedenle yetkili servislerde yaptırılması önemle tavsiye edilmektedir.

 

Sony markasına ait cep telefonlarının herhangi bir modelinde meydana gelen şarj sorununu gidermek için teknik servis ekibiminiz ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Profesyonel kadromuz en kısa süre içerisinde cihazlarınızdaki sorunu gidererek, teslimatı gerçekleştirecektir.