Telefon Servisi

Seçilen Marka

Sony Modelleri

Sony Sim Kart & Hafıza Kartı Sorunları

Sony Ses Sorunları

 

Sony markasının bazı yeni ve eski modellerinde sıkça ses sorunu meydana gelebilmektedir. Her biri alanında deneyimli ve yetkin teknik ekibimiz bu tür sorunlar söz konusu olduğunda tüm onarım ve de değişim işlemlerini profesyonel olarak gerçekleştirebilmektedir. Bu şikayetle mağazamıza gelen şikayetleri göz önünde bulundurarak muhtemel sorunlar karşısında nasıl bir çözüm yöntemi üretmeniz gerektiğini sizlere aktarıyoruz.

 

 

 

Sony Ses Gelmiyor / Ses Gitmiyor

 

Akıllı cep telefonlarının kullanım ömrüne bağlı olarak ilerleyen süreç içerisinde bazı arızalarla karşılaşmak olasıdır. Öyle ki günümüzde en sık karşılaşılan teknik sorunlardan biri de ses gelmeme ve karşı tarafa sesi iletmeme arızasıdır. Böyle durumlar ilk olarak yazılımdan kaynaklanan bir sorundan şüphe edilmesi gerekir. Sorunun yazılımdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını çözmek içinse kulaklıkla ses testi yapılması ya da telefona reset atılması gerekebilecektir. En sık yaşanan ses sorunları ve çözümleri ise şu şekildedir;

 

  • Sony marka akıllı telefonlarda konuşurken karşı tarafa ses gitmiyor ya da ses gelmemesinin temelde 3 nedeni bulunur. Bunlardan ilki mikrofon aplikasyonun ses ayarlarından kapatılmış olmasıdır. İkincisi telefonun temiz kullanılmamasından dolayı mikrofon deliğinin tıkanması ve üçüncüsü de mikrofon soketinin darbe vb. gibi etmenlerden dolayı zarar görmesidir.
  • Telefonun ses ayarları bölümünde mikrofonun devre dışı bırakılması karşı tarafın sesinin alınmamasına neden olur. Sorunu gidermek için ayarlar bölümünden mikrofonun yeniden aktif edilmesi ya da cihazın fabrika ayarlarına geri döndürülmesi gerekir.
  • Cihaz kendisini ortada hiçbir neden yokken sessize alıyorsa da yazılımsal bir sıkıntı var demektir. Bu ciddi bir teknik problemdir. Yazılım güncellemesi teknik servisler aracılığıyla yapılır.
  • Mikrofon deliğinin tıkanması durumunda iğneye benzeyen ince uçlu bir malzeme ile temizlik yapılarak sorun giderilebilir.
  • Mikrofon soketinin bozulması durumunda ise sorunu gidermek için değişim yapmak gerekecektir.

 

Mikrofonun temiz tutulması ve ses sorunu yaşanmaması için ya da tozlanmayı önlemek için telefon kılıfı kullanılması önerilmektedir.

 

 

 

Sony Ses Az Geliyor / Ses Az Gidiyor

 

Kullanıcı hatalarından kaynaklanan sorunlar ya da teknik arızalardan kaynaklanan bazı sıkıntılardan dolayı sesin karşı tarafa çok az ulaşması ya da karşı tarafın sesinin çok az gelmesi gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Mikrofonda herhangi bir tozlanma ya da tıkanma söz konusu değilse yüklü uygulamaların gözden geçirilmesi gerekir. Bilindiği gibi Android işletim sistemine sahip cihazlarda parazit giderici özelliği bulunur. Bu özellik aslına bakıldığında sesin yükseltilmesi için kullanılmaktadır.

 

Olası bir arızalanma durumunda ise sesin kısılmasına yol açıcı bir özelliktir. Böyle durumlarda cihazların ayarlar kısmından parazit giderici özelliğin devre dışı bırakılması gerekmektedir. Bu da sesin istenilen seviyede yükseltilmesini sağlayacaktır. Fakat parazit gidericinin kapatılması ortamdaki seslerin daha çok duyulmasına da neden olabilmektedir.

 

Akıllı cihazların hoparlörleri temizse ve parazitten kaynaklanan bir sorun yoksa da arıza donanımsal olabilir. Donanımsal arızaların giderilmesi için teknik ekiplerden destek alınması daha sağlıklı bir çözüm yöntemi olacaktır.