Telefon Servisi

Seçilen Marka

Sony Modelleri

Sony Sim Kart & Hafıza Kartı Sorunları

Sony Sim Kart & Hafıza Kartı Sorunları

 

Mağazamızda yetkili ve her biri kendi alanında profesyonelmiş ekiplerimizin Sony cep telefonlarında en sık karşılaştıkları arızalardan biri de sim kart ve de hafıza kartı sorunlarıdır. Gerek kullanıcı hatalarından dolayı gerekse de donanımsal bir arızadan dolayı cihazlar sim kart ya da hafıza kartlarını tanımayabilir. Bu yazımızda sizlerle karşılaşılan olası sorunlar karşısında nasıl bir yol izlendiğini anlatacağız.

 

 

 

Sony Hafıza Kartını Okumuyor / Görmüyor

 

En son model cep telefonlarında genellikle yeterli bir dahili hafıza bulunur. Ancak kullanıcılar cep telefonlarının depolama performansını artırmak ve daha çok alana sahip olmak için ek olarak SD kart desteği almaktadırlar. Cihazlarda meydana gelen bazı arızalar ya da tamamen kartlardan kaynaklı arızalardan dolayı hafıza kartı ya da sim kart okumama sorunu ile karşılaşılabilmektedir.

 

  • Hafıza kartlarının üzerinde bilindiği gibi gold görünümlü manyetik bir alan bulunur. Bu alanın kirlenmesi durumunda cihazlar kartı okumamaktadır. Sorunun giderilmesi için manyetik alan üzerindeki kirin kuru biz bezle temizlenmesi gerekir.
  • Hafıza kartlarının manyetik bölümlerinde bulunulan ortamın şartlarından dolayı nem birikimi meydana gelebilmektedir. Genellikle nemlenmiş kartlar işlevlerini yitirmektedir. Ancak kuru bir bezle manyetik alanın temizlenmesi bazı anlarda sorunun giderilmesi için yeterli olabilmektedir.
  • Hafıza kartının bozuk olmasından dolayı akıllı telefonlar cihazları tanımayabilmektedir. Kartın bozuk olup olmadığını anlamak için bilgisayarlarda ya da başka cihazlarda deneme yapılması gerekmektedir. Deneme sonucunda dosyalar açılıyorsa sorun cihazın kart yuvasındadır.
  • Cep telefonlarının hafıza kartı yuvalarında yine ortam koşullarından dolayı oksitlenme söz konusu olabilmektedir. Sorunu gidermek için profesyonel ekipler aracılığıyla manyetik alanın değiştirilmesi sağlanmalıdır.

 

Akıllı cihazların kart bölümünde herhangi bir sorun olup olmadığını tespit edebilmek için yeni bir SD kart alınarak deneme yapılabilir. Sorun yoksa direk olarak kart içerisindeki dosyalara ulaşım sağlanacaktır.

 

Tüm bu faktörlerin denemesi yapılmışsa ve halen sorun devam ediyorsa muhtemelen donanımsal bir arıza söz konusudur. Teknik ekibimiz yapacakları analizler sonucunda, problemin neden kaynaklandığını kısa süre içerisinde tespit ederek, kalıcı çözüm üretecektir.

 

 

 

Sony Sim Kartı Görmüyor / Okumuyor

 

Sony marka cep telefonlarının sim kitinde ortam koşullarından ve diğer yazılımsal ya da donanımsal sorunlardan dolayı arızalanmalar meydana gelebilmektedir. Öyle ki hat çekmesine karşın karşı tarafın aramaları size ulaşmıyorsa cihazınızın kartı okumadığından şüphe etmeniz gerekmektedir. Böyle durumlarda genellikle ekrana bir uyarın işareti gelir. Cihaz kapsama alanı dışına çıkmıştır. Akıllı telefonların sim kartları görmemesi durumunda olası arıza ve çözüm yöntemleri şu şekildedir;

 

  • Cep telefonlarının ani bir şekilde darbe alması, düşürülmesi ya da sert bir cismin baskı yapması nedeniyle sim kitinin yerinden oynama ihtimali vardır. Ani yapılan bazı hareketler de kitin bozulmasına yol açabilmektedir. Sim kartın okunmadığını fark ettiğinizde ilk olarak kartı çıkarıp yeniden takmanız tavsiye edilmektedir.
  • Sim kitinde herhangi bir sıkıntı yoksa sorun yazılımdan da kaynaklanabilir. Ayarlar kısmında sim kartın okunması için şebeke araması yapılmalıdır. Bu işlem uçak modu kullanılarak da gerçekleştirilebilecektir. Şebeke araması sonucunda sim kart okumama sorunu giderilmemişse yetkili servisimiz ile iletişime geçebilirsiniz.
  • Telefon ön belleğinde gereğinden fazla dosya bulunuyorsa sim kartın okunmasına etki eden olumsuz bir faktör ortaya çıkabilecektir. Sorunu gidermek için ayarlar kısmından önbelleği temizleme seçeneği seçilmelidir. Sonrasında ise akıllı telefonunuz resetleyerek yeniden başlatmanız şarttır.
  • Olası bir diğer arıza da cihazın root yapmasıdır. Bu sorun ortaya çıktığında şebeke seçimi bloke edilir. Root geçici bir sorundur. Geçici bir çözüm üretmek içinde şebekenin elle seçilmesi gerekir.

 

Bazı zamanlarda hatalı uygulamalar da sim kart aplikasyonunun sağlıklı çalışmasına engel olabilmektedir. Böyle durumlarda cihazlar güvenli moda alınarak hatalı uygulamaların temizlenmesi gerekir. Aynı sorunla yeniden karşılaşmamak için güvenilir olmayan uygulamaların indirilmemesine özen gösterilmesi şarttır.