Telefon Servisi

Seçilen Marka

Xiaomi Modelleri

Xiaomi Ekran Sorunları

Xiaomi Ekran Sorunları

 

Fiyat / performans olarak piyasadaki cazip modelleri ile dikkat çeken Xiaomi ekran sorunları ile de gündeme gelebilen bir marka. Mağazamızda görev alan teknik ekibimiz, müşterilerimizin çözüm aradığı her noktada uzmanlığını konuşturarak bu markanın ürettiği cihazları onarıyor. Bu doğrultuda sık karşılaştığımız bazı problemler için neler yapılması gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

 

 

 

Xiaomi Ekranda Yeşil Çizgi Çıkıyor

 

Akıllı telefonların ekranıyla ilgili problemlerden bir tanesi çeşitli renklerde çizgiler ve belli belirsiz görüntüler ortaya çıkmasıdır. Xiaomi ekranda yeşil çizgi çıkması yönündeki şikayetlerin kaynağını saptamak için öncelikle bir screen shot (ekran görüntüsü) almanızı öneriyoruz.

 

  • Alınan ekran görüntüsünü yakınlaştırdığınızda çizgi aynı yerde kalıyorsa cihazın yazılımıyla ilgili bir sorundan bahsedilebilir. Burada genellikle güvenli olmayan uygulamalardan kaynaklanan sıkıntılar ön plandadır.
  • Görüntüyü incelerken yeşil çizgi de yakınlaştırdığınız yerde yeniden beliriyorsa ekranda bir piksel kayması yaşanmış olabilir. Bu durumda donanımla ilgili bir sorun yaşadığınız öngörülür ve teknik servise başvurmanız gerekir.

 

Yazılımdan kaynaklanan yeşil çizgi sorunlarında çözüm için kaynağı bilinmeyen uygulamaların silinmesi, önbelleğin temizlenmesi ve cihazın yeniden başlatılmasıdır. Ancak bazı durumlarda fabrika ayarlarını geri yüklemek de gerekebilir. Eğer bu şekilde bir ilerleme sağlayacaksanız işlem öncesinde cihazınızda bulunan verileri bir diske ya da buluta yüklemeniz tavsiye edilir.

 

 

 

Xiaomi Ekranda Görüntü Yok

 

Mağazamıza gelen Xiaomi kullanıcılarının dile getirdiği başka bir konu da ekrandaki görüntü kaybıdır. Bu sorun genellikle ses olmasına rağmen ekranda bir hareket olmaması şeklinde dile getirilir.

 

  • Ani ekran kararmalarında ilk akla gelen şey cihazın darbe almış olmasıdır. Sert bir cismin darbesine maruz kalan ya da yere düşen cihazlarda LED ekranın hasar görmesinden dolayı görüntü kaybı meydana gelebilir.
  • Telefon, sıvıyla temas ettiyse de ekranda gidip gelmeler ve karanlığa düşmeler gözlenebilir. Bu tip durumlarda cihazın eski performansına dönmesini sağlayan tek yol parça değişimidir.

 

Teknik servisimiz, ekranda görüntü kaybı yaşayan kullanıcılara çözüm ararken öncelikle onarım ihtimalini gözden geçirir. Bazı durumlarda cihazın ana kartı ile ekran arasındaki bağlantıların deformasyonu giderilerek yeniden görüntü akışı sağlanabilir. Fakat darbenin ya da sıvı temasının şiddetine de bağlı olarak uygulanan en yaygın çözüm ekran değişimidir.

 

 

 

Xiaomi Ekran Yanması / Ekran Gölgesi

 

Xiaomi kullanıcılarının ekran gölgesi ya da yanması şeklinde ifade ettiği sorun genellikle ekonomik ömrünü tamamlamak üzere olan cihazlarda yaşanır. Bu sorunun en sık karşılaşılan belirtisi bir uygulamanın en son kullanılan ekranının ana menüye dönülmesine rağmen belli belirsiz bir iz bırakmasıdır.

 

  • Ekran değişimi yapılan cihazlarda ucuz yan sanayi parçalarının kullanılması sonucu bu sorun gözlenebilir. Özellikle çıkma ekranla yapılan işlemlerde bu probleme sıkça rastlanır.
  • Bazı mağazalarda teşhir ürünü olduğu için daha uyguna satılan cihazlar vardır. Ekran yanması görülen Xiaomi modellerinin önemli bir kısmı bu şekilde temin edilen cihazlardır.

 

Ekranda gölge oluşması eğer süreklilik arz ediyorsa, cihazın LED kısmının yenilenmesi gerekir. Orijinal parça kullanılarak yapılan değişimler sonrasında ekrandan aynı kaliteyi almak mümkün olur. Teknotel ekibi olarak on yıldır müşterilerimize bu ve buna benzer konularda kaliteli destek vermeye devam ediyoruz. Sizler de mağazamızı ziyaret ederek her türlü sorununuz için uzmanlarımıza danışabilirsiniz.