Telefon Servisi

Seçilen Marka

Xiaomi Modelleri

Xiaomi Kamera Sorunları

Xiaomi Kamera Sorunları

 

Günümüzde telefon satın alırken dikkat edilen en önemli konulardan biri de kamera. Xiaomi kamera sorunları ile karşılaşan kullanıcılar ise cihazlarından aldıkları verim azaldığı için memnuniyetsiz oluyorlar. Teknik servis bünyemizde çözüm bulduğumuz bazı yaygın sorunları baz alarak sizlere bazı öneriler hazırladık.

 

 

 

Xiaomi Kamera Çalışmıyor

 

Kameranın çalışmaması sorunu birçok nedenden kaynaklanabilir. Cihazın yoğun kullanımı, ram performansının uzun süre yüksek tutulması veya işlemcinin zorlanması gibi etmenler, anlık donmalara neden olabilir. Cihazı resetlediğinizde genellikle bu sorunu aşarsınız. Fakat daha ciddi bir sorun varsa cihazı yeniden başlatmak yeterli gelmeyecektir.

 

  • Xiaomi kamera hatasının süreklilik arz ettiği durumlarda sorunun kaynağını tespit etmek için güvenli moda alabilirsiniz. Eğer bu esnada hata almıyorsanız muhtemelen cihazda yüklü bir uygulamaya bağlı problem yaşıyorsunuz demektir.
  • Kamera yanıt vermiyor hatası aldığınız durumlarda ise akla gelen ilk sebep önbelleğin dolmasıdır. Güç butonu ile birlikte ses kısma butonuna basarak telefonunuzu açıp önbelleği temizledikten sonra cihazı yeniden başlatabilirsiniz.
  • Fabrika ayarlarını geri yüklemek de sürekli yaşanan kamera sorunları için önerilen bir çözüm metodudur. Ancak burada veri kaybı yaşayacağınız için işlemden önce kayıtlı bilgilerinizi yedeğe almanız önemlidir.

 

Cihazınızın şarjı az kaldıysa kameranın flaş özelliği otomatik olarak devre dışı kalır. Bazı modellerde de kameranın açılmaması sorunu yaşanabilir. Bu durumda bataryanızı şarj ederek yeniden işlem sağlayabilirsiniz.

 

Kameranın açılmamasına neden olan faktörlerden bir tanesi de dahili hafızanın dolmasıdır. Bu durumda kamera ikonuna dokunduğunuzda cihazda yer olmadığına ilişkin bir uyarı verilir. Yapmanız gereken şey galeriye girip bazı dosyaları silerek cihazda yer açmaktır.

 

Güvenli olmayan uygulamalar da kameranın çalışmamasına sebep olabilir. Root edilmiş cihazlarda bu sorun daha sık ortaya çıkar. Netleştirme adına cihazınızı güvenli modda yeniden başlatabilirsiniz. Eğer hata nüksetmiyorsa zararlı yazılımları temizleyerek problemi çözebilirsiniz.

Darbeye veya sıvı temasına bağlı olarak yaşanan kamera sorunları ise teknik servis müdahalesi gerektirir. Xiaomi ön veya arka kamera değişimi konusunda bizimle irtibat kurabilirsiniz.

 

 

 

Xiaomi Kamera Lekeli / Çizgili

 

Kamerayla çekilen görüntüde ya da ön izleme ekranında ortaya çıkan lekeler Xiaomi kullanıcıları tarafından dile getirilen diğer bir şikayetin ana temasını oluşturmaktadır. Ekranda çeşitli renklerde (yeşil, beyaz, mor) çizgiler görüyorsanız öncelikle bu görüntüyle hangi aşamada karşılaştığınızı netleştirmeniz gerekir.

 

  • Kamerada çekim yapmadan önce ekrana beliren çizgiler ya da lekeler varsa sorun ekrandan kaynaklı olabilir. Bu durumda çözüm için başka bir yol izlemeniz gerekir.
  • Çektiğiniz görüntüde lekeler ortaya çıkıyorsa, kameranın camı olarak da ifade edilen lensinde sıkıntı vardır. Bazen bir çizik ya da darbeye bağlı bir deformasyon sonucu bu problem ortaya çıkabilir.

 

Kameranın çizgili veya lekeli görüntü vermesi garanti kapsamında incelemeye alınan bir durum olabilir. Eğer cihazınızda darbe veya sıvıyla temas gibi durumlar yaşanmamışsa kullanıcı hatası kapsamında değerlendirilmez ve onarım sağlanabilir. Fakat modüllerde yaşanan arızalarda kamera değişimi en son çare olarak kullanılır.

 

 

 

Xiaomi Kamera Odaklanmıyor

 

Akıllı telefon kullanıcılarının kamera ile alakalı yaşadığı sıkıntılardan biri de odaklamadır. Bulanık çeken ya da çekim esnasında netliği farklı yerlere kaydıran Xiaomi modelleri için önerdiğimiz en kesin çözüm lensin değişmesidir.

 

Sıvı teması, darbe, çizilme vb nedenlerden dolayı kameranın lensi deforme olmuş olabilir. Bu durum, ekrana baktığınızda netliğin farklı alanlarda dağılması şeklinde kendini gösterir. Ayrıca kamerayı açtığınızda ekranda titremeler olabilir.

 

Lensin zarar görmesinin dışında Xiaomi kameraların odaklanmamasına neden olan başka bir durum da ayar değişikliği yapılmasıdır. Kullanıcılar bazen kameranın focus ayarlarını manuele alıp unutabilmektedir. Özellikle Redmi Note serisinde bu özellik çok fonksiyonel olduğu için bazı kullanıcılar portre çekiminde bu ayarı tercih eder. Çözümü ise kamera içindeki seçeneklerden odağı otomatiğe dönüştürmektir.

 

 

 

Xiaomi Kamera Camı Çizildi / Kırıldı

 

Xiaomi modelleri kullanan müşterilerimizin kamera camı konusunda kırılma ya da çizilme şeklindeki şikâyetlerine de tanık oluyoruz. Bu tip sorunların büyük bir kısmı yanlış kullanım kaynaklı olmakta ve dolayısıyla garanti kapsamına girmemektedir.

 

  • Anahtar, bozuk para vb gibi telefonla birlikte cebinizde taşıdığınız araç gereçler kamera camında fiziki deformasyona neden olabilir.
  • Sert bir şekilde zemine bırakılan ya da düşen cihazlarda da kamera camı sorunları yaşanabilir. Bu soruna çözüm bulmak için teknik servis incelemesi gerekir.

 

Ön ya da arka kamera sorunu yaşayan Xiaomi modellerinde teknik servisimizin tecrübesi sayesinde eski performansı yakalamak mümkündür. Değişim yapılacak cihazların işlemi yaklaşık bir saat sürer ve bu süre sonunda müşteriye teslimat yapılır. Yaşadığınız sorunlar için İzmir’de bulunan mağazamızı ziyaret edebilir veya telefon numaralarımızdan bize ulaşarak farklı bir çözüm bulmamız isteyebilirsiniz.