Telefon Servisi

Seçilen Marka

Xiaomi Modelleri

Xiaomi Ses Sorunları

Xiaomi Ses Sorunları

 

Ses sorunu yaşayan Xiaomi modellerine çözüm üreten teknik ekibimiz, onarım ve değişim konularında yardımcı olmaya devam ediyor. Bu konuda mağazamızı ziyaret eden müşterilerimizin ifade ettiği bazı şikâyetleri baz alarak karşılaştığınız duruma göre nasıl bir yol izleyeceğinizi anlatmaya çalışalım.

 

 

 

Xiaomi Ses Gelmiyor / Ses Gitmiyor

 

Kullandığınız cihazda aniden ortaya çıkan ses gelmeme veya sesi iletmeme gibi sorunlarda ilk olarak yazılımla alakalı problemlere odaklanmak gerekir. Örneğin cihazınıza kulaklık taktığınızda ya da bir hoparlöre bağladığınızda ortaya çıkan ses sorunu için telefonu resetlemek çözüm olabilir.

 

  • Xiaomi modellerinde gözlemlediğimiz ses sorunlarından birisi kulaklığın çıkarılmasına rağmen ekranda hala takılıymış gibi gözükmesidir. Bu durumda yeniden başlatmak genellikle sorunu çözer.
  • Kullandığınız telefon kendini durduk yere sessize alıyorsa da yazılımdan kaynaklanan bir sorun yaşıyor olma ihtimaliniz vardır. Tecrübelerimize göre bu durumda yapılması gereken cihazın fabrika ayarlarını geri yüklemektir diyebiliriz.

 

Telefonun hoparlör kısmında toz birikmesi sonucu da ses kaybı yaşanabilir. Özellikle kılıfsız kullanılan ve cepte taşınan ya da açık arazide kullanılan cihazlarda bu duruma daha sık tanık olunur. Burada önemli olan cihaza zarar vermeden temizlemektir. Bir kırtasiyeden veya nalburdan alabileceğiniz köpük bantla kendiniz temizlik yapabilirsiniz. Hoparlör kısmına fazla bastırmadan yapıştırdığınız bandı çıkardığınız partiküllerin üzerine yapıştığını görürsünüz. Bu işlemi bandın üzerinde toz görmeyene kadar birkaç kez tekrar edebilirsiniz.

 

 

 

Xiaomi Ses Az Geliyor / Ses Az Gidiyor

 

Xiaomi kullanıcılarının dile getirdiği konulardan biri de sesin karşıya az gitmesi ya da karşı tarafın sesinin az gelmesidir. Eğer cihazın ayarlarında herhangi bir müdahale yoksa bakılması gereken ilk yer yüklü uygulamalardır. Bazı aplikasyonlar cihazın ses kalitesine olumsuz etki edebilmektedir. Bu sorun özellikle rootlu cihazlarda daha fazla gözlemlenir.

 

  • Parazit giderici özelliği olan Android cihazlarda sesin az iletilmesi durumu yaşanabilir. Bu özellik normal şartlarda ses kalitesini yükseltmek için tercih edilmekte olsa da sorunun kaynağını da oluşturabilir.
  • Cihazın arama ayarları kısmından parazit gidericiyi pasif duruma getirerek karşıya giden sesi yükseltebilirsiniz. Ancak bu durum ortam seslerinin daha fazla duyulacağını da göz önünde bulundurmalısınız.

 

Cihazınızda hoparlör ve mikrofon temizliği yapmanıza ve zararlı yazılımları kaldırmanıza rağmen aynı ses sorunlarını yaşamaya devam ediyorsanız donanımla alakalı bir sorun yaşıyorsunuz demektir. Bu durumda Teknotel ekibi olarak size çözüm bulmaya hazırız. İzmir’de bulunan mağazamıza gelerek ya da cihazınızı kargoyla bize ulaştırarak cihazınızın eski performansına kavuşmasını sağlayabilirsiniz. İletişim adresimiz ve telefon numaralarımız sitemizde görüntülenebilmektedir.