Telefon Servisi

Seçilen Marka

Xiaomi Modelleri

Xiaomi Sim Kart & Hafıza Kartı Sorunları

Xiaomi Sim Kart & Hafıza Kartı Sorunları

 

Teknik servisimizin Xiaomi kullanıcılarına yönelik ürettiği çözümlerden bazıları da cihazlardaki hafıza kartı ve sim kart sorunlarıyla ilgili. Model fark etmeksizin yaşanabilen bu problemlerden en yaygınları sima kartın veya hafıza kartının cihaz tarafından tanınmaması ya da içindeki verilere ulaşılamaması. Sizler için iki ana başlık altında bu sorunlarda nasıl bir yol izlendiğini aktarmaya çalışacağız.

 

 

 

Xiaomi Hafıza Kartını Okumuyor / Görmüyor

 

Xiaomi modellerinin birçoğunda yeterli bir dahili hafıza sunulsa kullanıcılar SD kartlardan destek alıyor. Ancak bazen telefona takılan hafıza kartına ulaşılamaması ya da verilerin görülmemesi gibi durumlar ortaya çıkabiliyor.

 

  • Hafıza kartı okunmuyorsa yapılması gereken ilk işlem kartın üzerindeki manyetik alanı temizlemektir. Bu kısımda biriken tozlar ya da nem yüzünden anlık sıkıntılar yaşanır. Kuru bir bezle temizleyerek sorunu gidermeye çalışabilirsiniz.
  • Aynı sorunu yaşamanız halinde olayın kaynağını anlamak amacıyla hafıza kartını başka bir cihazda ya da bilgisayarda denemeniz tavsiye edilir. Eğer burada açılıyor ama telefonda açılmıyorsa kart yuvasının incelenmesi gerekir.
  • Kart yuvasında meydana gelen oksitlenmeler neticesinde cihazın kartı görmesi zorlaşır. Bu tip durumlarda bazen temizlik yeterli olur ancak manyetik okuyucuların değişmesi de gündeme gelebilmektedir.

 

Cihazınızdaki kart okuyucu kısmının çalışıp çalışmadığını netleştirmek içinse başka bir SD kart ile deneme yapabilirsiniz. Eğer herhangi bir format çakışması ya da şifreleme durumu söz konusu değilse kartı taktığınızda doğrudan içindeki dosyalara ulaşmanız mümkündür.

 

Bahsettiğimiz etmenlerin kontrolünü sağlamanıza karşın halen sorun yaşıyorsanız, cihazınızın donamımı ile ilgili bir sıkıntı ihtimali ön plana çıkar. Xiaomi modellerinin her biri için detaylı analiz sağlayan teknik ekibimiz, probleminizin nereden kaynaklandığını ortaya çıkararak çözüm sunacaktır.

 

 

 

Xiaomi Sim Kartı Görmüyor / Okumuyor

 

Hattınız çekmesine rağmen sizi arayan kişilerin ulaşamaması gibi durumlar yaşıyorsanız sim kart okumama sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Xiaomi sim kart sorunu yaşandığında ekranda bir uyarı belirir ve şebeke bulunamadığı için cihaz kapsama alanı dışında gibi algılanır.

 

  • Sim kartın görülmemesi durumunda ilk olarak kartı çıkarıp takmanız önerilir. Çünkü bir darbe ya da ani hareket yüzünden yuvasından oynayan sim kartlar bu sıkıntıyı doğurabilir.
  • Bazı yazılım kaynaklı durumlarda cihazın yeniden sim kartı okuması adına şebeke aramaya zorlayabilirsiniz. Uçak modunu açıp birkaç saniye sonra kapatarak bu konuda aksiyon alınabilir.
  • Kısa süreli sim kart sorunlarının kaynaklarından biri de önbelleğin gereğinden fazla öğe içermesidir. Bu durumda önbelleği temizledikten sonra yeniden başlatmanız yeterli olacaktır.

 

Xiaomi modellerinde root yapıldığında bazı uygulamalar şebeke seçimini bloke eder. Bu durum geçici sim kart hataları doğurabilir. Yapılması gereken şey ise ayarlardan ağ ayarlarına ulaşarak elle şebeke seçimi yapmaktır.

 

Sim kart problemleriniz bir süreklilik arz ediyorsa öncelikle cihazınızı güvenli moda alarak soruna neden olan şeyin bir uygulama olup olmadığını netleştirebilirsiniz. Eğer güvenli olmayan firmalar tarafından geliştirilmiş bir aplikasyon yüklediyseniz bunun neticelerinden birini yaşıyor da olabilirsiniz.

 

Yazımızın bu bölümüne kadar olan tavsiyelerimiz size olumlu bir geri dönüş sağlamadıysa, cihazınızın donanım aksamının kontrol edilmesi gerekmektedir. Sim kart yuvası ya da ağ iletim panellerinde bir deformasyon söz konusu olabilir. Mağazamızdaki teknik servis personelimiz sizlere Xiaomi sim kart sorunları ile alakalı net çözümler sunacaktır.